Fine Gael

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fine Gael
Datum založení 8. září 1933
Předseda Leo Varadkar
Zakladatel W. T. Cosgrave, Frank MacDermot a Eoin O'Duffy
Sídlo Dublin, Irsko
Počet členů 21 000
Oficiální web www.finegael.ie

Fine Gael (irská výslovnost [fʲɪnʲə ˈɡeːl̪ˠ]IPA, doslova přibližně Klan (rodina) Keltů je jednou z hlavních politických stran v Irsku, několikrát vládla v rámci koalice, nejčastěji s Irskou labouristickou stranou. Předsedou strany byl od roku 2002 do roku 2017 Enda Kenny, dnes je hlavní vládní irskou stranou. Od 2. června 2017 je jejím předsedou Leo Varadkar.

Vznik a historie[editovat | editovat zdroj]

V politickém systému Irska jako britského dominia v roce 1922 převládaly dva hlavní proudy, a to prosmluvní (více či méně souhlasící se stávajícím zřízením) a protismluvní republikánský proud. Prosmluvní politická strana Cumann na nGaedheal se po prvních volbách z roku 1923 stala stranou vládní, opozicí jí byla protismluvní republikánská Sinn Féin, respektive od roku 1926 Fianna Fáil. Roku 1932 a 1933 se uskutečnily parlamentní volby, které ukončily období vlády strany Cumann na nGaedheal, což vyvolalo její přeměnu.

Z Cumann na nGaedheal (CG) v tomto roce spojením s několika dalšími stranami vznikla strana Fine Gael. Kromě CG se ve Fine Gael přetvořila Strana Národního Středu (NCP – National Centre Party) a Národní garda (NG – National guard), která byla také známa jako Modré košile (Blueshirts). Nově vzniklá Fine Gael pak za svého ideologického otce považuje Michaela Collinse.

Po celé 20. a 21. století končila v parlamentních volbách Fine Gael na druhém místě za Fianna Fáil se ziskem 20–40 %. Skutečný volební průlom se odehrál v parlamentních volbách v roce 2011, Fine Gael zvítězila v Dáil Éireann (irské dolní komoře parlamentu), obsadila 76 křesel a vytvořila koalici s Labouristickou stranou, která získala 37 mandátů. Největší politický konkurent, strana Fianna Fáil, hodně ztratila kvůli ekonomické krizi. Nově vzniklá vládní koalice získala pohodlnou většinu 113 mandátů ze 166 a premiérem se stal předseda Enda Kenny. Nejdůležitějším úkolem této vlády bude snížit rozpočtový deficit a vyvést Irsko z krize. [1] [2]

Ideologie[editovat | editovat zdroj]

Ideologicky se jedná o stranu křesťansko-demokratickou, v rámci Evropy je členem Evropské lidové strany a v Evropském parlamentu je členem skupiny Evropská lidová strana. Její barvou je modrá. Obyčejně je označována za stranu pravicovou, ovšem sama se označuje za stranu středovou, říkává si „Strana pořádku“.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STRMISKA, Maxmilián – CHYTILEK, Roman: 2005. Irsko. In: STRMISKA, Maxmilián – HLOUŠEK, Vít – KOPEČEK, Lubomír – CHYTILEK, Roman: 2005: Politické strany moderní Evropy. Portál: Praha, 75-88. ISBN 80-7367-038-0

Reference[editovat | editovat zdroj]