Final Fantasy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o sérii videoher. O animovaném filmu pojednává článek Final Fantasy: Esence života.
Final Fantasy
Logo herní série
Logo herní série
Základní informace
Žánrhra na hrdiny
VývojářiSquare Enix
dříve Square
VydavateléSquare Enix
dříve Square
TvůrceHironobu Sakaguči
Platformyarkáda, MSX, Android, BlackBerry OS, iOS, Windows Phone, NES, SNES, GC, GBA, Wii, DS, 3DS, Switch, Ouya, PS1, PS2, PS3, PS4, PS5, PSP, PS Vita, Microsoft Windows, Xbox 360, Xbox One, WonderSwan
První vydáníFinal Fantasy
18. prosince 1987
Poslední vydáníFinal Fantasy VII Remake
10. dubna 2020
Spin-offyKingdom Hearts
Mana
SaGa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Final Fantasy (japonsky ファイナル ファンタジー, Fainaru Fantadží) je série videoher na hrdiny, kterou vytvořil Hironobu Sakaguči. Final Fantasy je mediální značka, která patří firmě Square Enix (dříve Squaresoft) a kromě konzolových a počítačových her zahrnuje i filmy, anime, mangy a další.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Tvůrce Hironobu Sakaguči

V roce 1987 se firma zabývající se vývojem videoher Square nacházela na pokraji bankrotu a Final Fantasy měl být její poslední titul. Hra však zaznamenala obrovský úspěch a zachránila Square před krachem. Zaměstnancům Squaru vlila krev do žil a začali ihned navrhovat druhý díl. Hra se později dočkala ještě mnoha pokračování a vedlejších příběhů a celá série se stala vlajkovým projektem Squaru.[1][2]

Série Final Fantasy doznala za všechna léta značných změn a jednotlivé hry vznikaly pro velké množství platforem, včetně herních konzolí NES, SNES, PlayStation, PlayStation 2, Wii, Game Boy, Game Boy Advance, GameCube, Nintendo DS a několika dalších modelů, včetně mobilních telefonů. Počínaje Final Fantasy VII jsou také některé díly dostupné pro osobní počítače.

Ačkoliv existuje velké množství dílů a pokračování, každý titul vypráví nezávislý příběh v jiném světě a s jinými postavami, takže lze hrát každý díl samostatně bez znalosti předchozích. Všechny díly však sdílejí některé herní mechanismy, vybraná jména postav a některé prvky příběhu.

Série[editovat | editovat zdroj]

Série Final Fantasy je číslována římskými číslicemi. Druhý vydaný díl tedy nese název Final Fantasy II a zatím poslední pak Final Fantasy XVI. Na hlavní sérii volně navazují další samostatné hry i jiné série, které sdílí herní prostředí, některé postavy a elementy příběhu. Jedna z rozsáhlejších vedlejších sérii je Ivalice Alliance, která s sebou přináší vlastní svět, historii, legendy a velké množství nových postav. Další významné vedlejší série jsou například Final Fantasy Chocobo nebo Final Fantasy Crystal Chronicles.

Hlavní série[editovat | editovat zdroj]

První díl byl uveden 18. prosince 1987 v Japonsku a později v roce 1990 v Severní Americe. U hráčů i kritiků zaznamenal obrovský úspěch.[1][3] V Evropě resp. v regionu PAL vyšel poprvé až Final Fantasy VII, který se dostal na pult až v roce 1997.[4]

Navazující hry[editovat | editovat zdroj]

  • Compilation of Final Fantasy VII
  • Final Fantasy X
  • Final Fantasy Tactics (1997) – RPG kombinující motivy dřívějších FF s novým soubojovým systémem a s plnou 3D grafikou a s rotační kamerou. Byl představen svět Ivalice, ve kterém se odehrála i FFXII a Vagrant Story.

Dále vyšlo mnoho her na téma závodů chocobů, kteří jsou maskoty celé série.

Série Kingdom Hearts nabízí hráči spousty postav z předešlých dílů FF a pár známých postav od Walta Disneye.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Do Final Fantasy patří i několik animovaných filmů, např. Final Fantasy: The Spirits Within, který v České republice vyšel v roce 2001 pod názvem Final Fantasy: Esence života.[5] Jedná se o první počítačem generovaný film, který živé herce nahradil pouze fotorealistickou grafikou a volně rozšiřuje celou herní sérii Final Fantasy o nový příběh.

Na motivy Final Fantasy VII bylo také vytvořeno kratší dílo Final Fantasy VII: LAST ORDER, nakreslené ve stylu anime, které zobrazovalo některé události z hry. Final Fantasy VII: Advent Children je opět počítačem generovaný film. Odehrává se 2 roky po skončení hry. Byl představen jako ukázka toho, jak by měly vypadat budoucí hry série Final Fantasy na PS3.

V roce 2016 vznikl animovaný film Kingsglaive: Final Fantasy XV, tvořící prequel k Final Fantasy XV. Dále vznikla animovaná minisérie Brotherhood: Final Fantasy XV a jediný krátký animovaný film tvořící prolog Epizody Ardyn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b The World of Final Fantasy [online]. [cit. 2009-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-08. (anglicky) 
  2. An Introduction to Square-Enix [online]. 26. 4. 2006 [cit. 2009-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-05. (anglicky) 
  3. The History of Final Fantasy [online]. [cit. 2009-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-07-02. (anglicky) 
  4. SCEE: Key facts and figures [online]. [cit. 2009-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-03-26. (anglicky) 
  5. Final Fantasy: Esence života [online]. [cit. 2009-10-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]