Crisis Core: Final Fantasy VII

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Crisis Core: Final Fantasy VII
Crisis Core: Final Fantasy VII
Crisis Core: Final Fantasy VII
Vývojář Square Enix Product Development Division 1
Vydavatel Square Enix
Design Jošihiro Hirota
Producent Kazušige Nodžima
Skladatel Takeharu Išimoto
Série Final Fantasy, Compilation of Final Fantasy VII
Platformy PlayStation Portable
Datum vydání 13. září 2007 v Japonsku 20. června 2008 v Evropě
Žánr Akční RPG, sci-fi
Módy Single player
Maximální
rozlišení obrazu
320x240, 640x480
Média Universal Media Disc
Ovládání joystick (PS), klávesnice (PC)
B (od 12 let) Teen PEGI 16 USK 12
Webové stránky www.square-enix.co.jp/ccff7/ (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Crisis Core Final Fantasy VII je akční videohra typu RPG od firmy Square Enix pro PlayStation Portable, která vyšla v roce 2007[1] a tvoří dle děje prequel úspěšné hry Final Fantasy VII (dále FF VII), který se odehrává několik let před dějem sedmého dílu hlavní série Final Fantasy a příběh je zakončen událostmi předcházející FF VII jen o několik dnů. Hra vypráví příběh Soldiera 1. třídy Zacka Faira, jehož postava byla představena už v původním 7. díle, ale detaily o jeho činech byly dosud neznámé.

Herní prostředí a soubojový systém[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako ve FF VII, i zde se pohybujeme ve futuristickém světě Gaia (zvaná v dílech vázaných k FF VII jen Planetou), kde se mísí technika a magie. Magii je možné ovládat díky „materiím“, které jsou průmyslově vyráběny ze zkrystalizované „Mako“ energie, získané z Planety. Hráč má možnost prozkoumat mnoho starých známých míst jako např. rozestavěnou metropoli Midgar, sídlo společnost Shinra a.s., poklidné a tiché městečko Nibelheim. Kromě nich nově přibude Banora se vzácnými vždyplodícími fialovými jablky, válečná zóna ve Wutaji, víska Modeoheim i prosluněná pláž v Costa del Sol nebo útroby pevnosti Junon.

Hráč v této hře ovládá pouze Zacka Faira a může se pohybovat po světě, mluvit s ostatními NPC a bojovat. Kromě sledování hlavní dějové linie může plnit velké množství vedlejších úkolů, jejichž splněním může např. získat lepší předměty nebo zpřístupnit jinak nepřístupné lepší úkoly. Při kontaktu s nepřáteli se aktivuje bojový modul, jenž probíhá v reálném čase. Zack může používat i mnoho speciálních dovedností a magii, přístupné díky použitím příslušných materií (nejvýše šesti najednou), které může získat buď nákupem, přímo od společnosti Shinra, nebo je nalézt v průběhu mise či získat za odměnu při splnění úkolu. Také je možné nechat materie "srůst" do jedné lepší.

Průběh souboje ještě ovlivňuje mechanismus, který je během aktivovaného bojového modulu vidět v levém horním rohu. Jedná se o Digital Mind Wave (volně přeloženo jako digitální snímač vln mysli), jenž na první pohled připomíná hrací automat se dvěma tříválcovými řadami: jedna je číselná (od 1 do 7) a druhá obsahuje obličeje ostatních postav. Automat se v bitvě neustále samovolně otáčí, dokud hráč nezíská aspoň 10 SP (Soldier's Points), což je cena za jedno otočení, získá je např. za zabité nepřátele nebo při některých kombinací čísel a portrétů. Pokud je levý a pravý obličej při zastavení stejný, bitva se zastaví a automat se ještě jednou roztočí v tzv. modulační fázi, která Zackovi umožní vzpomínat na určité události související s postavami z automatu (Flashback), vzpomínat na jednu až pět scén, které se už odehrály, nebo vstoupit do módu Chocobo, Summon nebo Genesis a vykonat pomocí nich speciální Limit Break a podobně. Když se automat zastaví číselně na 777, je Zackovi dočasně vylepšena síla, zdraví i síla magie.

Při dokončení hry se aktivuje ještě bonus, který hráč dostane jen, pokud začne hru hrát znovu.[2] Severoamerická verze hry pak po dohrání aktivuje ještě jednu těžší obtížnost.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Zack Fair – Herní postava. Na začátku hry je 16letý Soldier 2. třídy, původem z malého městečka Gongaga, který sní o vstupu do úzké elity Soldierů 1. třídy a o tom stát se hrdinou. Také chce být jako legendární Sephiroth, o čemž sní i mnoho jiných mladých mužů. Proto odešel jako velmi mladý z rodného městečka do Midgaru sloužit u Soldierů. Je velmi kamarádský, místy i nafoukaný a trochu zbrklý, avšak je ochoten překonat jakoukoliv překážku, aby si splnil sny. Hned od prvních momentů hry se však před ním objeví životní zkoušky, o kterých nesnil ani v těch nejhorších snech, což jím hluboce otřese. Přesto zůstává sám sebou a hráč vidí, jak tento mladý Soldier dospívá po dobu 7 let v muže, věrného svým ideálům se starostí o osud svých jediných přátel.[3]

Další postavy již nejsou herní, ale jen NPC. Přesto jsou důležité.

 • Angeal Hewley - Zhruba 25letý Soldier 1. třídy, který je Zackovým učitelem a u Soldierů působí celkově jako duchovní vůdce díky svým ideálům a mravním hodnotám, které zdůrazňuje slovy: „Žijte své sny a ať se děje cokoliv, chraňte si svou čest Soldiera“, častokrát to zdůrazňuje i ostatním Soldierům 1. třídy. Věří v odvahy, čest, loajalitu a přátelství, navíc má osobitý smysl pro humor. Avšak je hluboce otřesen zjištěním o svém původu. Také je původním majitelem charakteristického Buster Swordu, tedy zbrani, kterou ve FF VII vlastní Cloud.
 • Genesis Rhapsodos - Další zhruba 25letý Soldier 1. třídy. Je Angealovým kamarádem z dětství, přestože byl z bohaté rodiny, zatímco Angeal vyrůstal v chudobě. Je doslova posedlý ve světě FF VII populárním eposem „Loveless“ a často cituje jeho jednotlivé akty, přičemž se připodobňuje k jeho postavám a svůj osud připodobňuje k osudu daných postav v eposu. Před začátkem hry záhadně zmizel, sžíraný sebenenávistí.
 • Sephiroth - Nejsilnější ze všech Soldierů 1. třídy a obyvatelé Planety i ostatní Soldierové k němu vzhlížejí jako k hrdinovi. Je však dost krutý a nemilosrdný, ovšem projevuje starost o své jediné přátele Angeala a Genesise. Ovšem přátelství není jediná věc, kterou s nimi sdílí. To se později stane příčinou jeho pádu do temnoty a šílenství, kterým podlehne mnohem hůř než jeho dva přátelé. Než se tak stalo, stihl se spřátelit i se Zackem.
 • Aerith Gainsborough – Zackova láska. Když se s ní seznámil, byla to naivní a nevinná 15letá dívka z midgarských slumů, ale kvůli svým povinnostem s ní nemohl trávit tolik času, kolik by chtěl. Je poslední žijící Cetrou (Prastarou), tedy není obyčejným člověkem, a proto ji sledují agenti Turks.
 • Cloud Strife – Ve FF VII je to hlavní postava, ovšem zde je jen vedlejší postavou. Slouží u Shinry jako obyčejný voják, přestože snil, že se stane také Soldierem. Se Zackem se seznámil na jedné misi a stali se dobrými přáteli. Osud je však oba svedl ke konci hry na cestu psanců, kdy oba bojovali o přežití.
 • Tseng - Agent Shinrovy špionážní organizace Turks. Se Zackem plnil pár misí, také byl pověřen sledováním Aerith.
 • Cissnei - Mladičká agentka Turks, která několikrát pomohla Zackovi, k němuž pravděpodobně cítila jisté emoce a ocitla se párkrát kvůli tomu v konfliktu svých citů s povinnostmi Turksů.
 • Lazard Deusericus - Ředitel Soldierů, který vysílá Soldiery 1., 2. i 3. třídy na mise. Přestože sám téměř neumí bojovat, je pro organizaci velice důležitý díky talentu na analytické myšlení a vedení nezbytné administrativy. I on jednoho dne podobně jako Genesis záhadně zmizí. K jeho pozici mu možná dopomohlo i to, že je nemanželským synem prezidenta Shinry, tudíž je vlastně bratrem Rufuse Shinry.
 • Dr. Hollander - Bývalý vysoce postavený vědec pracující pro Shinru, spjatý s Angealem a Genesisem, kteří ho žádali o pomoc s vyřešením jejich velmi vážného problému. Je ovšem dost nemorální, bezskrupulózní a dle profesora Hodži také úplně neschopný, což ho nejprve jenom málem, později úplně stálo život.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hra začíná v rozestavěném Midgaru, v níž Zack plní dle Angealových instrukcí úkol převzít kontrolu nad vlakem, ovládnutý wutaiskými vojáky v převleku za Shinrovy vojáky. Scéna připomíná dost úvodní scénu Final Fantasy VII, jen bez Clouda. Na konci mise je Zack přepaden Sephirothem zezadu a je zachráněn před jistou smrtí Angealem, který mobilem ukončil misi virtuálního tréninkového centra. Zackovi vrátil jeho zlomený soldierský meč a udělil mu lekci o snech a soldierské cti. Zack je však naštvaný, protože dře jako kůň, dosáhl už hodnosti 2. třídy, ale ještě ho neposlali na žádnou ostrou bojovou misi, přestože je válka s Wutaí v plném proudu.

To se ale brzy změní. Na schůzce s ředitelem Lazardem kypí nadšením, že ho Angeal doporučil na povýšení do hodnosti Soldiera 1. třídy, a také je poprvé nasazen právě do Wutaie, kterou měl splnit jiný Soldier 1. třídy, Genesis, ale vedl masovou dezerci Soldierů. Ve Wutaji měl původně za úkol přepadnout pevnost Tamblin a umožnit zasadit nepříteli rozhodující úder, jenže díky tomu se válka táhne déle, než bylo potřeba. Spolu s ním letěl i Angeal a na pozorování i Lazard a Angeal Zackovi cestou k pevnosti vyprávěl o jeho a Genesisově přátelství z dětství i o své cti, kterou reprezentuje jeho Buster Sword, který mu nechal vyrobit jeho chudý otec. Sice ho v boji skoro nepoužívá, aby tím svou čest nepošpinil, ale tahá ho všude, na první pohled zbytečně, s sebou. Po splnění mise ale tímto Buster Swordem zachránil Zackovi život, který zase ztratil v boji koncentraci.[4]

Cestou zpět však Zacka přepadli dva Soldieři 2. nebo 3. třídy, kteří dezertovali. Vypadali ale stejně jako ztracený Soldier Genesis. Na scéně se objevil Sephiroth, který Zackovi vysvětlil, že jsou to Genesisovy kopie neboli klony, vytvořené technologií nedávno ukradenou společnosti Shinra neznámým pachatelem. Na dotaz, kde je Angeal, nedokázal Zack odpovědět, tak Sephiroth jen k Zackovu nepříjemnému překvapení prohlásil, že musel zradit stejně jako Genesis.

Zack odmítnul této skutečnosti, že je jeho učitel zrádce, věřit. Je však záhy Lazardem poslán spolu s agentem Tsengem vyšetřovat okolnosti zmizení Angeala a Genesise do jejich rodné vesnice Banora (původně měl místo Zacka jet Sephiroth, ale odmítnul, protože oba dva jsou jeho přátelé). Tseng tam jen nalezl několik mrtvol v zemi, včetně Genesisových rodičů, zatímco Zack vyslýchal Angealovu matku Gillian Hewley, u které Angeal zanechal svůj Buster Sword a zmizel. Oba dva dezertéry pak Zack našel v místní továrně, a snažil se aspoň Angeala přesvědčit k návratu, jenže bez výsledku.[5] Nakonec se Zack vrátil do domu Gillian a našel ji mrtvou, zatímco na ni Angeal hleděl. Domníval se, že Angeal svou vlastní matku zavraždil.[6] Genesis následně vyvolal materií mocnou nestvůru a poštval ji na Zacka. Podařilo se mu porazit ji, ale Angeal mezitím zmizel a Genesis jen roztáhl černé křídlo padlého anděla na levé straně těla a s ohromnou sebenenávistí odletěl pryč.[7] Následně Tseng přiletěl vrtulníkem pro Zacka, zatímco celou vesnici bombardovali Shinrovi vojáci, aby zahladili důkazy o incidentu.

Genesisova invaze do Midgaru[editovat | editovat zdroj]

O více než půl roku později je už válka s Wutají, v níž Shinra vyhrál, skončená. Ještě před tím ale byli Genesis s Angealem oficiálně prohlášeni za mrtvé. Lazard povýšil Zacka, stále vzpomínajícího na Angeala, kam jen mohl zmizet, do hodnosti Soldiera 1. třídy. Zack očekával, že to přijme veseleji, ale Lazard odvětil, že je to pochopitelné: příliš mnoho věcí se stalo příliš rychle. Navíc ho informoval o dalších plánech společnosti, jak se zbavit Genesise a Angeala. Do mise se dobrovolně zapojil i Sephiroth, k Zackovu nepříjemnému překvapení.[8] Shinrovým mrakodrapem se rozezněl alarm. Lazard poslal Sephirotha na stráž k prezidentovi, zatímco Zacka poslal dolů před vchod. Vetřelcem byl Dr. Hollander, jenž kradl dokumenty na 45. patře, ovšem Turksové ho nedokázali dopadnout, protože přestaly fungovat robostráže, které unikly z budovy a ohrožovaly civilní obyvatelstvo. Navíc Genesis poslal k Shinrově mrakodrapu několik svých kopií, které likvidovali Turksové Tseng, Rude a Reno. Mezi nimi byla i novicka Cissnei, které musel s jednou z kopií Zack pomoct. Spřátelil se s ní a jen se divila, proč Zack rezignovaně na její poznámku o křídlech této kopie jako o symbolu svobody pro lidi řekl, že kdyby měli lidé křídla, stali by se zrůdami. Odvětila, že křídla nesymbolizují zrůdy, a trochu Zackovi spravila náladu.

Sephiroth o chvíli později zatelefonoval Zackovi, ať okamžitě přijde do Mako-reaktoru sektoru 5, že tam údajně viděli Angeala a musí ho najít dřív než armáda.[9] V reaktoru Zack narazil na Angealovy kopie, stvořené z monster, jež měly na sobě jako znamení Angealův obličej. Sephiroth jen konstatoval, že Genesis nebude jediný, kdo může být takto zkopírován a zapřemýšlel. Vzpomněl si na to, jak dřív s Angealem a Genesisem chodil do virtuálního tréninkového centra v době, kdy tam nikdo nebyl, a bojovali tam proti sobě. Zvirtualizovali si prostředí Junonu, ale toho dne se to zvrtlo. Po jedné z recitací z „Loveless“ se Genesis napůl v tranzu rozhodl porazit Sephirotha sám a ne v boji dvou na jednoho jako vždycky. Boj byl natolik zuřivý, že oba ohrožovali nejen své životy, ale v podstatě zničili celý virtuální Junon i vybavení tréninkové místnosti. Navíc stejně neměl Genesis šanci. Boj utnul Angeal obyčejným mečem i Buster Swordem, ale Genesis si z bitvy odnesl zranění. Nemělo být nikterak vážně, jenže se nehojilo. Genesis byl v péči Dr. Hollandera, kterému se povedlo stabilizovat jeho stav, ale musel provést transfúzi. Angeal i Sephiroth se dobrovolně nabídli, jenže Sephiroth byl nevhodný dárce, a nechápal proč. Sephiroth nabyl podezření, že jsou nyní oba spřaženi s Hollanderem, který stále prchal před Turksy. Nalezli Hollanderovu tajnou laboratoř a prošli si staré dokumenty, v němž se dočetli o dávném „Hollanderově experimentu“, který se nepovedl...projekt Soldier typ G. Z projektu G se zrodil chlapec, jehož pojmenovali Genesis (tedy zřejmě plným názvem projekt Genesis), a Angeal. Nyní ovšem, jak Sephiroth zjistil z dokumentů, které našel, se sice Genesisovo zranění uzdravilo, ale následkem experimentu u něj nastartovala buněčná degradace a nejen to. Začal nekontrolovatelně tvořit kopie sebe samého z ostatních lidí, kteří byli vystaveni Maku, nebo z monster.

Do místnosti vstoupil překvapený dr. Hollander, jenž Sephirothovi vysvětlil, že pouze on může zastavit Genesisovu degradaci. Svrchu přiletěl i Genesis, aby chránil Hollandera. Sephiroth se snažil Genesise uklidnit po jeho další recitaci Loveless, aby si nechal všechnu slávu hrdiny z eposu pro sebe. Ovšem Genesis odvětil, že nyní touží po jediném: po Daru od bohyně. Hollander se snažil utéct, ale Zack se spustil za ním, až narazil na Angeala, kterého se zeptal, zda nyní také nepracuje pro Hollandera. Angeal jen suše odpověděl, že touží po ovládnutí světa nebo pomstě. Na to roztáhl své velké i malé zářivě bílé křídlo na pravé straně těla a prohlásil se za zrůdu, jejímž smyslem života přeci je jedno z toho. Zack mu odpověděl, že toto nejsou křídla zrůdy, ale anděla.[10] Následně rozčilený Angeal vyzval Zacka na souboj. Ten odmítnul bojovat, tak ho kouzlem shodil do šachty pod reaktorem.

Zack se probral druhý den v záhonu květin (které nikde jinde v Midgaru nerostou) v rozbořeném chrámu slumu pod sektorem 5, kde na něj shlížela dívka jménem Aerith, kterou pádem střechou předešlý den dost vyděsil. Zackovi se zalíbila, tak jí chtěl splatit její péči a pozval ji na rande. Na trhu u slumů koupil růžovou mašli do vlasů, kterou pak nosila i ve FF VII. Ve slumu pod sektorem 6 se zastavili na dětském hřišti a Aerith začala mluvit o Soldierech, kteří jsou hlavně pro děti hrdiny, ale že musí být jakožto ochránci míru nešťastní lidé, když je podrobovali nějaké operaci, jak slyšela, tedy že normální člověk bez úprav je lepší. Zack ji konečně prozradil, že je Soldier, ale jediná úprava, jakou podstoupil, bylo vystavení Mako-energií, jejímž vedlejším produktem jsou jen krásné modré oči, nic víc. Ale přiznal, že se poslední dobou nedějí normální věci. Jejich rande přerušil telefonát, že na Shinrův mrakodrap znovu zaútočil Genesis. Aerith na cestu popřála, ať je jeho přítel, o němž mluvil ze spaní, v pořádku.

Zackovi usnadnil cestu zpět Angeal, který po předchozím incidentu přemýšlel, ale byl stále zmatený z toho, čím se stal. Každopádně Zacka vzal do rukou a doletěl s ním až na bojiště.[11] Přesto dorazili pozdě, Sephiroth všechny klony Genesise porazil sám. Genesis šel po profesoru Hodžovi, kterého Hollander vinil, že ho obral o jeho právoplatné místo. Sephirotha osud Hodži nezajímal a šel ještě pročesat nižší patra, zatímco Zack běžel do laboratoře. Tam už byl Genesis připraven Hodža zabodnout. Hodžo ale zachoval klid.[12] Na místo dorazil Zack a zvenčí vpadl dovnitř i Angeal. Genesis začal zase recitovat z Loveless, tentokrát poslední akt. Hodžo reagoval, že to dílo kdysi bedlivě studoval v domnění, že v něm najde skrytou moudrost, co by pomohla jeho výzkumu. Ovšem skutečně poslední pátý akt, jenž rozuzluje dílo, se ztratil a výsledek boje mezi dvěma přáteli tak není znám. Genesis pak z místa uprchl a Angeal také.

Mise v Modeoheimu a její následky[editovat | editovat zdroj]

O pár dnů později Zack zašel ve vomu do chrámu za Aerith, ale dostihl ho Tseng, který ho okamžitě potřeboval na misi v Modeoheimu. Aerith v chrámu stejně nebyla. Cestou ovšem havarovali s vrtulníkem, takže museli dojít na místo pěšky. Tseng a jeden ze dvou vojáků Zackovi nestačili, ale druhý voják ano a nebyl jím nikdo jiný než Cloud.[13] S Cloudem dorazil na místo a našli Hollandera s Genesisem, jenž už nesl známky pokročilé degradace (vypadal starší a šedivěla mu kůže), který na něj mířil mečem a žádal od něj buňky Jenovy. Zack zastavil Genesise, zatímco Cloud zadržel Hollandera, ale ne na dlouho. Hollander Genesisovi řekl, že nikdo neví, kde je Jenova a její buňky, ani Hodžo to neví. Genesis odpověděl, že tedy dobrovolně přijme svůj osud, ale vezme s sebou i celou Planetu. Zaútočil na Zacka, zatímco Cloud znovu pronásledoval Hollandera. Zack bitvu vyhrál a Genesis jen s dalšími verši z Loveless vyletěl na zábradlí a spustil se volným pádem do hlubin reaktoru.

Zack sešel dolů zkontrolovat, zdali je opravdu mrtev, ale u krytého bazénu ho přepadla Angealova kopie, vypadající jako gryf. Po jejím usmrcení se objevil Angeal a pravil, že to on se měl vypořádat s Genesisem. Zack se zeptal, proč tedy nebojoval sám, na což Angeal odpovědi, že ho připravoval na další boj a namířil Buster Swordem na Zacka. Ten se ho zeptal, zda neztratil rozum, načež na Zacka zaútočil.[14] Na místě se zjevil Hollander, který nějak unikl Cloudovi, a snažil se Angeala vyprovokovat k "pomstě za utrpení jeho rodičů".[15] Hollander vysvětlil, proč je Genesis nepovedený a proč je Angeal dokonalý. Angeal nervózně připomněl Zackovi svá slova, že jeho nepřítelem je vše, co vytváří utrpení. Tentokrát řekl, že si vytvořil sám vlastní utrpení, a svou mocí vyvolal velké množství nestvůr obsahující jeho genetickou stopu najednou. Hollander ho chtěl nejprve varovat, že neví, co to udělá, ale po úspěšném vyvolání ho začal přemlouvat, ať zachová aspoň jeden vzorek. Angeal ho odhodil od sebe a poručil svým monstrům, aby ho doslova sežrala zaživa. Při tom se s nimi spojil v ohromnou nestvůru, s níž musel Zack bojovat.

Po dlouhé a vyčerpávající bitvě se tato nestvůra (Angeal Penance) rozpadla a zbylo jen Angealovo zdegradované a smrtelně raněné tělo s useknutými křídly. Angeal Zackovi poděkoval za všechno a odkázal mu svůj symbol snů a cti Soldiera, Buster Sword.[16] Na to Zack v breku vstal, dotkl se čelem čepele tak, jak to dělal Angeal, a vzpomínal na jeho lekci z dřívějška o ochraně cti Soldiera, o snech a o tom, že jestli chce být hrdinou, musí mít sny a čest. Zack se poté, co s Cloudem předali Hollandera do junonského vězení, vrátil z mise nejspíš rovnou za Aerith, které se vybrečel na rameni z toho, co se stalo.

O nějakou dobu později přestal truchlit, sžil se s Angealovým Buster Swordem a přijal jeho úlohu duchovního vůdce Soldierů. Začal vést trénink nových kadetů a po Angealově vzoru zakončil úvodní projev radou a rozkazem v jednom: "Žijte svými sny a ať se děje, co se děje, chraňte si svou čest Soldiera." Téměř rok po výše popsaných událostech trávil Zack dovolenou v Costa del Sol, kde ho sledovala Cissnei (pod záminkou, že je také na dovolené), ale nudil se, chtěl proto požádat o povolení vrátit se předčasně zpět do služby, jenže neměl komu. Cissnei ho informovala, že ředitel Lazard zmizel a financoval Hollanderův "výzkum" z peněz zpronevěřených společnosti Shinra. Konverzaci přerušil přílet nových kopií Genesise. Po jejich porážce Tseng vyslovil hypotézu, že Genesis buď ze záhrobí v Proudu života ovládá své zbývající kopie, nebo je stále naživu. Každopádně přerušil oběma dovolenou a odvolal je do Junonu, který se ocitl také pod palbou.

Tam narazili na další Genesisovy kopie, které Zack likvidoval, zatímco Turksové evakuovali město. Vězněný Hollander se dostal na svobodu a dokázal díky dvěma zbylým kopiím uprchnout. Sephiroth, kterého Zack také skoro rok neviděl, se objevil se zprávou, že se další kopie objevily na mnoha místech na světě, včetně Midgaru, i ve slumech a znovu mu položil otázku, zdali si je jistý, že je Genesis skutečně mrtvý. A také mu řekl, že ukradené zařízení, jež měl Hollander schované v Modeoheimu, zmizelo, nejspíš je za tím Genesis. Každopádně mu dal povolení vrátit se do Midgaru (snad proto, aby mu umožnil ochránit Aerith), že se brzy znovu uvidí.

Zack v chrámu našel Aerith ve společnosti nestvůry, Angealovou kopií, jež vypadala, že to tam hlídá. Když se do chrámu dostala zdivočelá Shinrova sonda, kopie neváhala a robota zneškodnila.[17] Byla však zraněna, ale potom vzlétla ke stropu, odkud opět hlídala místo, jako by se snažila Aerith chránit. Aerith raději změnila téma a poprosila Zacka, aby jí pomohl sestrojit vozík, kterým by prodávala po Midgaru květiny. Během toho si spolu povídali o Aerithiných přáních. Ta je spočetla a napsala. Konverzaci přerušil telefonní hovor od Sephirotha, jenž Zackovi oznámil nový vývoj situace, musí se tedy ihned vrátit na velitelství do Shinrova mrakodrapu. Aerith mu dala na rozloučenou papírek.[18] Na velitelství Sephiroth představil poslední události.

V okolí jednoho vzdáleného Mako-reaktoru se objevily legie dalších monster. Všichni zaměstnanci z reaktoru jsou nezvěstní a dislokovaní Soldierové 2. a 3. tříd také. Společnost se chystá vyslat tam posily vyšetřit tamní události, ale pouze je dva. Zack si rozkaz prošel bez zájmu, protože doufal, že se novinky týkají "té druhé záležitosti". Sephiroth pokračoval, že nezvěstní Soldierové pátrali po Lazardovi a v okolí místa viděli zvláštní zařízení, jež odpovídá popisu zařízení ukradeného z Modeoheimu, tedy že v tom má prsty Hollander. A tedy, že se tam pravděpodobně nacházejí všichni tři: Lazard, Hollander i Genesis. Vyrazit měli za několik hodin, až seženou tým vojáků, kteří je budou podporovat. Sephiroth měl o této misi své pochybnosti, hlavně o znění rozkazu, které ho přimělo uvažovat o odchodu od Shinry.[19]

Zack se ještě vrátil na chvíli za Aerith, s níž prodal prvních pár květin. Všimnul si Tsenga, který je sledoval. Ten Zackovi vysvětlil, ať si o Aerith nedělá starosti, že ji každý den Turksové sledují, tedy je v bezpečí. Při návratu na velitelství se Zack po delší době setkává s Cloudem, který marně shání další lidi na misi. Sežene jen další dva, každopádně to zřejmě stačí. Do místnosti vstoupil Sephiroth, který si vojáky prohlédl. Zack se ho zeptal, kam že to vlastně jedou. Ke Cloudovu zděšení odpověď zněla: Do Nibelheimu!

Incident v Nibelheimu[editovat | editovat zdroj]

Na druhý den dorazila pětice na místo a Sephiroth se Clouda zeptal, jaké to je, být znovu doma po takové době, zmínil i jméno své matky.[20] Zackovi bylo jméno "Jenova" podezřelé, už ho slyšel dřív. Na návsi je zastavila Tifa a ptala se, zda jsou Soldierové pověření prověřit reaktor.[21] Sephiroth zatím dal povolení zamaskovanému Cloudovi navštívit rodinu a přátele. Zack se Clouda zeptal, proč nosí helmu přes obličej, načež Cloud suše odpověděl, že je to osobní a požádal všechny, ať nikomu neříkají, že je tu. Sephiroth se z hotelu díval na okolní krajinu a přísahal si, jako by tu už někdy byl, ale marně si vzpomínal.

Druhý den ráno se Zack dozvěděl, že je na horu Nibel dovede Tifa. Místní obyvatel pořídil několik slušivých fotografií Zacka, Tify a Sephirotha a vyrazili. Před reaktorem Tifa poprosila Zacka, aby mohla dovnitř s nimi, což Sephiroth rázně zatrl, že dovnitř smí jen pověřený personál. Nařídil obyčejnému vojákovi (Cloudovi) Tifu hlídat. Ten jí mlčky ukázal, že dál ani krok. Uvnitř si Zack všiml nad schodištěm před zapečetěnými dveřmi nápisu J.E.N.O.V.A. a došlo mu, že je tu něco hodně divného, ještě netušil, jak moc strašlivého. Sephiroth zatím identifikoval vadnou sekci reaktoru a nařídil Zackovi, aby ji opravil. Sám sebe se ptal, jak se vůbec mohla porouchat. Sephiroth pak nakouknul do jiné nádrže a nechal nakouknout i Zacka, který tam s uleknutím viděl odporné monstrum, naložené v Maku.[22] Sephiroth v návalu emocí a pod tíhou skutečností, že mohl být stvořen podobně jako tato monstra, začal šílet. Poté, co se uklidnil, a začal vyprávět.[23]

Na scéně se objevil Genesis (v Cloudově vyprávění ve FF VII úplně chyběl) a začal Sephirotha nahlodávat pravdou o jeho původu a požádal ho o pomoc. Protože byl Sephiroth stvořen jako dokonalý experiment, nemůže jeho tělo zdegradovat, tedy požádá ho o jeho vlastní buňky. Šokovaný Sephiroth tuto "lákavou" Genesisovu nabídku odmítl.[24] Dokonce mu řekl, že ať mluví pravdu nebo lže, prostě ho nechá umřít na degradaci. Venku Genesis povolal několik monster, jež napadla Tifu a jejího hlídače. Zack se s nimi vypořádal a dovedl zraněnou Tifu i lehce zraněného Clouda zpět do Nibelheimu. Cloud zalitoval, že není Soldier, aby ji tam nahoře ochránil sám, ovšem Zack mu takovéto myšlenky rozmluvil.[25] Sám zaběduje, že jakožto Soldier jen bojuje a řešit věci jako kdo je nepřítel, co se děje a podobně je prací pro někoho jiného, a ve vzteku se chystal Buster Swordem rozsekat vybavení hotelu, ale nakonec se zarazil a jen se rozrušen čepelí dotkl čela. Cloud se Zacka zeptal, proč ho vlastně v boji nikdy nepoužívá. Zackovi se rozjasní, protože si vzpomněl na Angeala a na jeho odpověď na stejný dotaz z mise ve Wutai před 2 lety, i na jeho lekce o cti Soldiera. Cloudovi ve stručnosti vysvětlil, co pro něj ten meč znamená.

Druhý den není po Sephirothovi ani vidu ani slechu, tak se ho Zack snažil s pomocí Tify najít. Mezitím mu zatelefonovala Aerith, které neměl čas se věnovat, ale slíbil ji, že ji navštíví, jakmile se z Nibelheimu vrátí. Sephirotha nakonec našel v podzemí Shinrovy vily, kde byla laboratoř a hlavně tajný archiv dokumentů týkající se Projektu Jenova. Nejprve se tam dočetl, že co říkal Genesis, je pravda. Jenovu skutečně našli v Severním kráteru v 2000leté vrstvě. Ovšem také se dočetl, že ji profesor Gast označil za Cetru. Na Nibelu pak postavili před více než 25 lety reaktor primárně určený k těmto experimentům. Sephiroth jen litoval, že je profesor Gast již mrtev a nemůže mu tyto skutečnosti vysvětlit. Takto to pokračovalo další dny, Sephiroth pročítal staré dokumenty bez přestávky jako posedlý.

A na sedmý den založil v Nibelheimu požár a vyvraždil obyvatele. Zack vylezl z hořícího hotelu, uviděl zamaskovaného Clouda ležícího bezvládně na náměstí a Sephirotha stojícího uprostřed plamenů, jak se jen otočil a zamířil na NIbel do reaktoru. Zack se vydal za ním a v útrobách nalezl mrtvého Tify otce a zraněnou Tifu, která byla v šoku a nenechala na sebe Zacka, který ji chtěl ošetřit, sáhnout. Pokračoval tedy po schodech za Sephirothem a otočil se na zraněnou Tifu ležící na zemi, jak křičí: "Nenávidím tě! Nenávidím Shinru! Nenávidím Soldiery! Nenávidím vás všechny!" A upadla do bezvědomí. Rozzuřený Zack pak Buster Swordem vyrazil dveře od komory s nápisem J.E.N.O.V.A. a našel tam Sephirotha, jak v jakémsi tranzu mumlá k robotické hlavě a oslovuje jí matko.[26] Po z jeho pohledu srdcervoucím proslovu vyrval hlavu, z níž vytryskla jakási kapalina, z podstavce a podíval se na to, co skrývala. "Konečně se setkáváme, matko," řekl dojatě. Viděl tělo Jenovy v její skutečné podobě v nějaké kapalině.

Zack po schodech tichými krůčky došel až k němu a namířil na něj Buster Sword.[27] Sephiroth pak jen vytasil ten svůj a navzájem se shodili ze schodů a spadli do šachty pod touto Jenovinou místností. Tam mu Zack řekl, že už není Sephiroth, jakého znal a pustil se s ním do zuřivého boje.[28] Při něm vyskočili nazpátek k Jenově, ale byl Sephirothem přemožen, když mu vyrazil Buster Sword z rukou. Zacka pak prudce srazil tak, že proletěl dveřmi a spadl po zádech na schody, při tom se Zack prakticky smrtelně zranil. Sephiroth se pak vrátil zpět ke své "matce" a nevšimnul si, že do místnosti vstoupil Cloud, který zvedl ze země Buster Sword a Sephirotha probodl zezadu, čímž ho zneškodnil...ale jen na chvíli.

Cloud se vrátil pomoct Tifě a než stihl pomoct Zackovi, ze dveří se vybelhal Sephiroth s robotickou hlavou od Jenovy v pravé ruce. Vražedným pohledem probodl Clouda, který vstal a pustil se s nepřítelem do boje.[29] Vyskočil vysoko do vzduchu a zaklesl Buster Sword o Sephirothův Masasune. Nicméně Sephiroth byl v boji s těmito meči zkušenější, tak po chvilce dokázal Clouda prohodit dveřmi a ležícího ho napíchnul v břiše na svoje Masasune a zvedl ho do vzduchu se slovy: "tohle na mě nezkoušej!" Jenže Cloud vrátil Sephirothovi jeho vražedný pohled a neznámou vnitřní silou ho donutil postavit na zem. Chytil čepel Masasune a zaklonil se tak, že zvedl meč v sobě zapíchnutý i se Sephirothem, který pravil "Ne...nemožné!" Pak Cloud zabral zádama a Sephirotha přehodil přes zábradlí do nějakého přístroje, který ho patrně zabil elektrickým proudem, a ten pak spadl do nitra reaktoru, kde ho vstřebala Mako-energie neboli Proud života Planety. Cloud se pak s tímto vážným zraněním vypotácel zpět k Zackovi, před nímž upadl na zem a oba upadli do bezvědomí se Zackovými slovy: "Cloude, dokázal jsi to."

Na útěku[editovat | editovat zdroj]

Ještě než oba stihli umřít, dorazila do reaktoru v Nibelu armáda a profesor Hodžo, který z obou udělal testovací subjekty pro své experimenty. Jednoho dne se bezvědomému Zackovi zjeví silueta Angeala, jak na něj mluví, zdali se cítí být Soldierem, že je jen ostudou tohoto dobrého jména. To mu způsobilo šok, který probral jeho instinkt a silným úderem pěstí prorazil sklo nádrže, v níž byl umístěn. Vypadl z této nádrže ven a ozářen účinkem Mako energie vstal až v momentě, kdy si jeho úniku všiml vědec, který tam držel službu. Zack mu silným úderem pěstí zlomil vaz. Dobelhal se k nádrži, v níž byl ponořený Cloud, vzal ho a odtáhl z podzemí Shinrovy vily do hotelu odnoveného Nibelheimu. Našel tam i svůj Buster Sword, ale Cloud byl vystaven velmi prudké dávce Mako-energie, takže byl zcela katatonický, zatímco Zack se rychle vzpamatoval. Přemýšlel, co dál, když z kapsy vytáhl dopis od Aerith, kde měla být sepsána její přáání. Spojila je do jednoho: chci s tebou trávit víc času. Rozhodl se tedy, že půjde do Midgaru a Clouda, jehož převlékl do uniformy Soldierů, aby zmírnil průběh otravy, vzal s sebou.

Ale brzy se ztratil, neboť to v okolí Nibelheimu neznal. Na pobřeží ho vypátrala agentka Turks Cissnei, která měla za úkol Clouda i Zacka zadržet.[30] Zack ji řekl, že věděl, že vojákům dokáže uniknout, ale Turksové jsou něco jiného a požádal ji, aby odešla. Omluvila se mu, že je to její práce, a hodila po něm Shurikenem. Ale ve svém vnitřním konfliktu touhy pomoci příteli (nebo něčemu víc) a povinnosti splnit rozkaz ho hodila bídně. Zack ji s Buster Swordem v ruce řekl, ať ustoupí, jinak bude nucen...nedořekl to a utekl z pláže pryč. Nedaleko schoval sebe i katatonického Clouda, ale Cissnei ho stejně znovu našla. Avšak tentokrát už ne v nepřátelském, neboť o věci přemýšlela a rozhodla se Zackovi pomoct.[31] Dala mu klíče od své motorky i se sedlem pro spolujezdce, kam posadil katatonického Clouda a ujel po dálnici směrem k Jižnímu kontinentu. Cestou ho ale přepadl Genesis a jeho kopie. Byl ve velmi zbídačeném stavu a recitoval zase z Loveless, přičemž jeho kopie trhaly Zackovi vlasy. Pověděl mu, co na něm Hodžo vlastně dělal.[32] Potom s citací dalších veršů z Loveless odletěl, ale kopie, jež snědla jeho vlasy, zmutovala v odpornou nestvůru, kterou Zack zabil. Potom nasedl zpět na motocykl a ujel s Cloudem pryč.

Zamířil do rodného městečka Gongagy, ale nakonec nedojel až tam, neboť ho stopla Cissnei, která tam měla za úkol sledovat jeho rodiče. Navíc mu řekla, že není chytré být tam, kde ho mohou snadno najít, navíc je vyhlášeno pátrání po druhém cíli - Angealovi. Nevypadalo to, že by ho to nějak překvapilo.[33] Zack pak začne hulákat do skal, aby utekl, Turksové po něm jdou. Cissnei mu dala 10 minut, aby také zmizel. Zacka ještě zajímalo, jak se mají jeho rodiče. Dozvěděl se, že mají starosti, přáli by si, aby byla Cissnei v jejich rodině a také mu řekne, že Cissnei není její skutečné jméno. Když odejde, uvidí za skálou odlétajícího Angeala a rozeběhne se k němu. Jenže cestou ho přepadnou Genesisovy kopie, Genesis a Hollander. Hollander si vstříknul Genesisovy geny do sebe, aby si před ním zachránil život, ale jeho tělo už stihlo zdegradovat, ale stále má naději. Zacka už začaly rozčilovat kopie opakující dokola "S-buňky". Genesis prozradil, že degradaci zastaví čistý vzorek Sephirothových genů. Mají je pouze dva, on a Cloud. Zatímco u Zacka už gen splynul s jeho vlastním, Cloud stále ještě má Sephirothovy geny v čisté podobě v sobě. Hollander uletěl najít motorku s Cloudem, zatímco Genesis zase recitoval z Loveless a vysvětlil svou teorii o ztraceném posledním aktu, týkající se Proudu života, že tam dostane onen dar od bohyně a uletí. Zack pak zabil Hollandera, který se pokusil sníst Clouda zaživa.

Při boji s ostatními kopiemi mu pomůže konečně Angeal, kterého hledal. Ovšem po bitvě se ukázalo, že je to Lazard, který nějakým způsobem přišel k jeho buňkám a implantoval si je do sebe, čímž se změnila jeho podoba tak, že vypadal jako Angeal, pouze byl na rozdíl od něj nyní zdegradovaný, navíc neumí dobře bojovat. Svěřil se, že to on pomohl Hollanderovi tenkrát dostat se z vězení, protože ho potřeboval ke vé pomstě. Jen si nikdy nepředstavoval, že to dopadne tak, že bude Angealovou kopií. Ale potom dostal zvláštní pocit, protože zdědil i Angealovy osobnostní kvality ohledně jeho cti Soldiera a hlavně ho tato metamorfóza zbavila touhy po pomstě. Místo toho začal toužit po tom pomáhat a zachránit Planetu. Momentálně musí dopadnout Genesise, jenž hledá Dar od bohyně. Ať už tím myslí cokoliv, musí ho zastavit.

Zack se vydal do rozvalin vesnice Banora, kde našel vstup do podzemní svatyně, v níž Genesis opět přednášel z Loveless tamní soše nějaké bohyně, jež držela v ruce obří materii.[34] Tu po odříkání konce 4. aktu rozzářil, nazval ji Darem od bohyně. Pak začal mumlat o Proudu života a o tom, že teorie posledního aktu Loveless má mnoho interpretací, začal moc svého "daru" absorbovat do sebe a proměnil se ve velkou nestvůru, kterou musel Zack zabít. Po její porážce Genesis žil, v recitaci dalších veršů z Loveless o utrpení byl zbaven své buněčné degradace a vrácen do původní podoby odpovídající věku zhruba 30 let. Zacka však ještě jednou napadne, ale je opět poražen. Při tom upadne a okolo něj se rozzáří Proud života. Obří materie se vrátí na místo a socha bohyně na chvíli obživla, aby dokonala Genesisovo očištění. Poté zmizela, její socha se rozpadla a Genesis upadl do kómatu.

Zack vynesl Genesisovo tělo ven a položil ho vedle židle, na níž byl upoután Cloud. Lazard byl smrtelně zraněn, protože je vypátrali Shinrovi vojáci a zaútočili. Nicméně se mu je podařilo všechny porazit díky pomoci druhé Angealovy kopie. Zack poznal, že to byla ta Angealova kopie, jež chránila Aerith v chrámu. To ho dojalo, ale pak ho zděsilo, že mu ředitel Lazard zemřel před očima. Zack pak dal všem přítomným, žiému, mrtvým i polomrtvým banorské jablko, že se symbolicky spolu nají, když tu se Genesis probral se slovy, že pochopil, co je to Dar od bohyně. Byl jím Angeal a jeho odkaz soldierské cti, sen se tedy stál skutečností. Krátce poté těla Lazarda i druhé Angealovy kopie splynula s Proudem života a zbyl jen dopis od Aerith. V něm stálo, že by si přála vědět, kde Zack je. Jsou to už čtyři roky a toto je 89. a také poslední dopis, který mu posílá, jenže nevěděla kam. Tento proto dala Angealově kopii a doufala, že ho Zack dostane. A také, že ji prodej květin jde dobře. Zack byl dojat a také rozrušen, že byli v laboratoři víc jak čtyři roky, a také, co myslela tím "posledním dopisem".

Byl odhodlán přidat tempo na cestě do Midgaru, vzal Clouda na záda a Genesise v domnění, že se o sebe postará, v ruinách Banory nechal. Genesise ovšem unesli záhadní vojáci, kteří patřili do supertajné podmořské základny (viz Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII). Zack s Cloudem jeli přes celý Východní kontinent stopem, jenže vyprovokoval Shinrovu armádu k akci. Tseng s Cissnei, Renem a Rudem se ještě snažili je najít dřív než armáda a pomoct jim, ale neuspěli. Dvojice uprchlíků se nechala vysadit z nákladního auta u skály několik kilometrů před Midgarem a Zack svého stále ještě katatonického parťáka dobře schoval. Cloud jen ke svému odcházejícímu příteli natáhl ruku, neboť začal nabývat vědomí. Když si Zack prohlížel okolí, uslyšel jen několik helikoptér a uviděl výsadek několika desítek Shonrových vojáků. Zack jen situaci komentoval slovy "Cena za svobodu je opravdu ohromná". A začal proti zdrcující přesile bojovat.

I přes veškerý výcvik a schopnosti nedokáže tuto bitvu vyhrát. Na poslední trojici vojáků již nestačí. Ti mu prostřelili hrudník a jeden z nich ho střelil ležícího do čela (ale nezpůsobil okamžitou smrt). Tito zbylí vojáci poté odtáhli pryč, Clouda nenašli. Cloud se navečer v dešti odplazil ze skrýše a našel umírajícího Zacka v tratolišti krve, který myslel v tuto chvíli jen na Aerith. Ta jakoby při střihu na to, jak se stará o své květiny v chrámu, cítila, že Zack odchází. Zack pak z posledních sil předal svůj Buster Sword Cloudovi a řekl mu, že bude jeho živým odkazem.[35] Cloud byl z tohoto probuzení a vidění umírat kamaráda, navíc stále otráven Makem, v šoku. Každopádně počkal vedle mrtvého Zacka až do rána, a jakmile přestalo pršet, se slovy "Dobrou noc, Zacku" se s ním rozloučil, popadl Buster Sword a začal se belhat směrem k Midgaru. Cestou vzpomínal na Zacka a na věci, které mu vyprávěl. Zackova duše mezitím utíkala do Proudu života a z nebes sestoupila duše Angeala, aby mu podala pomocnou ruku.

Zack pak ze záhrobí promlouval ke Cloudovi, vláčejícího za sebou Buster Sword, a optal se ho, zdali se stal hrdinou, a aby vyřídil pozdrav Aerith, jestli se s ní v Midgaru potká. O několik dnů později se již odehrává scéna, jak Cloud sedí na střeše midgarského vlaku, už tělesně zdravý, jak se čelem dotýká svého Buster Swordu a odhodlaně řekne sám sobě: "Jsem Cloud, Soldier 1. třídy". Příběh o několik sekund později pokračuje hrou Final Fantasy VII.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. www.squareinsider.com - Crisis Core Confirmed for September. SquareInsider. 7. září 2007.
 2. FFVII: Crisis Core Reviewed - Gamegrep. 5. září 2007.
 3. Clement, R. Crisis Core: Character Profiles. IGN. 8. února 2008.
 4. Square Enix. Crisis Core: Final Fantasy VII. PlayStation Portable. Angeal: Jsi jen o trochu důležitější než můj meč. Ale jen o trošičku.
 5. Square Enix. Crisis Core: Final Fantasy VII. PlayStation Portable. Genesis: (Angeal na něj míří mečem) Vítej, parťáku... Už chápu, konečně ses rozhodl. Budu respektovat tvá přání, starý příteli. Nicméně...můžeš doopravdy na té straně žít? (Genesis jen projde okolo a odejde dveřmi ven, Angeal ho následuje) Zack: Angeale! (snaží se Angeala zadržet, ten ho snadno odzbrojí, zapíchne jeho meč do podlahy a pokračuje dál)
 6. Square Enix. Crisis Core: Final Fantasy VII. PlayStation Portable. Zack: (Angeala přirazí ke zdi) Cos to do***** udělal, Angeale!? (a vyhodil ho dveřmi ven) Tohle.. (v šoku) Tohle je tvá představa o cti!? Angeal: Má matka...už nemohla dál žít. A její syn také nemůže. Zack: O čem to mluvíš? Co se tu vlastně děje? Genesis: (vstoupí do dveří) Říkal jsem to. Na té straně se už nedá žít.
 7. Square Enix. Zack: (naštvaně) Vyvolávání se takle nesmí používat! Co se stalo se sny a ctí? Genesis: Jsme...zrůdy. (roztáhne černé křídlo) Nemáme ani sny, ani čest. (a odletí, zatímco Zack jen nevěřícně zírá do vzduchu) Zack: (chytil jedno Genesisovo černé pírko a odhodlaně řekl) Být Soldier neznamená být zrůda.
 8. Square Enix. Lazard: Společnost se rozhodla zlikvidovat Genesise a jeho kohortu. Do ní započítává i Angeala. Sephiroth: (k Zackovi) Společnost se domnívá, že tvé emoce ti zastřou úsudek. Zack: (rozčileně) Se ví že jo! Sephiroth: Proto jdu taky. Zack: Abys je zabil? (Sephiroth jen mlčky kouká do zdi)
 9. Square Enix. Zack: Takže je to fakt najít a zničit? Sephiroth: Shinrova armáda se právě mobilizuje, ale ještě máme čas. Ty a já je najdeme dřív než oni a... Zack: ...A CO?! (zakřičí do telefonu) Sephiroth: ...a neuspějeme v jejich eliminaci. Zack: Opravdu?! (nadšeně a s úlevou) Sephiroth: Ano, opravdu.
 10. Square Enix. Angeal: A co jsou tedy zač? Zack: (chytí jedno pírko do ruky) Křídla anděla. Angeal: Pak tedy, za co má anděl bojovat, Zacku? (rozčílí se) O čem andělé sní? (zabodne Buster Sword do země) Andělé sní jen o jediné věci...být člověkem (zvedne jednou rukou Zacka do vzduchu a odhodí ho na druhý konec chodby).
 11. Square Enix. Angeal: Potřebuju tvoji pomoc. Zack: No to jo. Teď upřímně, na co myslíš, Angeale? Angeal: Sám si nejsem vůbec jistý. Jsou časy, kdy se cítím, jako by byla má mysl zcela zamlžena. Ale Zacku, ať se stane, co se stane, musím ochránit svou čest. Aspoň do té doby, dokud držím v rukou Buster Sword. Zacku, přidej se k mému boji. Našim nepřítelem je jen to, co přináší utrpení. Zack: Dobře, pomůžu ti.
 12. Square Enix. Profesor Hodžo: (na Genesise, který mu mířil mečem na záda) Poslal tě Hollander, správně? A ty si myslíš, že když budeš poslouchat Hollandera, tak zastaví degradaci tvého těla, je to tak? Marné, je to marné, říkám. Hahaha! Takovej šarlatán druhé třídy jako Hollander ti nevyléčí ani chřipku.
 13. Square Enix. Zack: (volá na Tsenga dolů pod svah) Vy, nebuďtě moc pozadu! (otočí se na vojáka vedle sebe) Aspoň někdo mi stačí. Voják: Víš, jsem také kluk z vesnice. Zack: Odkud? Voják: Z Nibelheimu. (Zack se hurónsky zasměje) A odkud jsi ty? Zack: Já? Z Gongagy. (voják se také zasměje) Hele, čemu se směješ? Znáš to v Gongaze? Voják: Ne, ale zní to jako jméno pro pořádnou díru. Zack: Jako Nibelheim. Voják: A byls tam někdy? Zack: Nebyl, ale není tam reaktor? Mako-reaktor mimo Midgar většinou znamená... oba: ...nic jiného tam není. (smějí se) Zack: (otočí se dolů pod svah) Dobrá zpráva Tsengu! Já a ... Voják: (sundá si helmu) Cloud. Zack: Já a Cloud jsme experti na ty největší díry světa! Ou jé! Tseng: (už nemůže) Dobře, pokračujte sami!
 14. Square Enix. Zack: Přestaň! (vyhýbá se ráně Buster Swordem) Angeal: Někdo na tebe čeká, že? Zack: (překvapen) Angeale, to nedělej! (a tahá meč)
 15. Square Enix. Dr. Hollander: Velmi dobře, Angeale. Přišel čas pomsty za utrpení tvých rodičů! Zack: Rodičů? Angeal: NE!! Můj otec zemřel! Dr. Hollander: Tak fajn. Udělej to pro svou matku. Angeal: Hanba, jakou pociťovala má matka, ji donutila vzít si život! Zack: Oh! (a vzpomene si na pohled na její mrtvé tělo a na to, jak tehdy reagoval) Dr. Hollander: Říkáš hanba? Jak hrozně byla pomýlená. Měla by být pyšná. Pyšná na to, že dala jméno našemu experimentu. Projekt G, nebo spíš: Projekt Gillian. Angeal: (chytne Hollandera pod krkem) Neopovažuj se vyslovovat její jméno! Dr. Hollander: Gillian, žena s implantovanými buňkami Jenovy. Genesisovi byly tyto buňky dány v době, kdy byl plodem ve zkumavce. Ano, Genesis byl vskutku zmetek. To přiznávám. Ale tebe, Angeale, jsme vypěstovali v Gillianině těle. Ty (dojatě)...ty jsi dokonalost! Angeal: (odstrčí Hollandera od sebe) Zacku, já jsem dokonalý...dokonalá zrůda. Mé buňky dovedou absorbovat vzorky genů a předávat je ostatním. Dr. Hollander: Obousečná zbraň. Jenovina moc se ti předána úplně.
 16. Square Enix. Angeal: Zacku, máš mé poděkování. (Zackovi se podlomí nohy, jak ho vidí umírat) Tohle...je pro tebe (podává mu Buster Sword. Zack se málem rozbrečí, ale nakonec si ho vezme) Ochraňuj svou čest, vždycky. (a zemřel)
 17. Square Enix. Zack: (prohlíží si zraněnou Angealovu kopii) Vypadá, jakoby degradoval. Aerith: Chudáček. Zack: Znamená to snad,...že je Angeal také tam venku?
 18. Square Enix. Aerith: Práce? Zack: No jo, škoda. Aerith: Tady. (a dá mu psaníčko)
 19. Square Enix. Sephiroth: Odjedeme, jakmile budeš ty i ostatní muži připraveni. Zack: Rozumím. (a rozeběhne se z kanceláře) Sephiroth: Náš rozkaz zní provést vyšetřování v reaktoru. (Zack se zastaví) Vůbec se nezmiňují o...starých známých. (Sephiroth sklopí hlavu) Dle toho, co se tam stane, možná i já opustím Shinru! Ale do té doby zůstanu loajální Soldierům.
 20. Square Enix. Sephiroth: Jaké to je být znovu doma, po takové době? Já ten pocit neznám, nemám domov. Zack: Eh...a co tvoje rodina? Sephiroth: Má matka se jmenovala Jenova. Zemřela krátce po porodu. A můj otec...hahahaha! Proč o tom vlastně mluvím? Tak jdeme. (Sephiroth se dvěma vojáky jde napřed, Zack zůstává u vchodu do Nibelheimu) Zack: Tak Sephirothova matka se jmenuje Jenova? Divné...
 21. Square Enix. Tifa: Jste někteří z těch Soldierů, co sem přijeli vyšetřovat? Zack: Ano, jmenuji se Zack a jsem Soldier. 1. třídy! Tifa: Huh... (měří si ho od hlavy k patě) Zack: Co myslíš tím huh? Tifa: Je hodně Soldierů 1. třídy? Zack: Nene, jsme malá elitní skupina. Tifa: A poslali jen vás dva? Zack: Ano, mě a Sephirotha. (Tifa zklamaně zakroutí hlavou a uteče) Zack: Divná to holka.
 22. Square Enix. Zack: Co je to? Sephiroth: Vy, průměrní Soldierové, jste lidé vystavení účinku Maka. Jste vylepšení, ale stále jste lidmi. Pak ale, co jsou zač tyto bytosti? Jejich hladina Maka je exponenciálně vyšší než vaše. Zack: Nejsou to snad...zrůdy? Sephiroth: (ustoupí stranou a sklopí oči) Ano. Shinrův vědec Hodžo je vytvořil. Ohavní tvorové zrození z Mako-energie. Taková jsou monstra. Zack: Mluvil si o průměrných členech. A co ty? (Sephiroth se chytí v návalu emocí za hlavu) ...hej, Sephirothe! (Zack se snaží Sephirotha uklidnit, ten ho silně udeří) Sephiroth: Znamená to, že jsem byl já...stvořen stejným způsobem? Jsem snad stejný jako tyto nestvůry?
 23. Square Enix: Sephiroth: Už když jsem byl malý, jsem věděl, že nejsem jako ostatní. Věděl jsem, že jsem výjimečný. Ale až takhle jsem si to nepředstavoval! (kouká si na prsty) Jsem vůbec lidská bytost? Genesis: Takové štěstí nemáš. Jsi zrůda. (vyšle na Sephirotha zeshora ohnivou kouli a slétne dolů) Sephirothe, jsi tou největší zrůdou ze všech, které byly vytvořeny v Projektu Jenova. Zack: Genesisi, takže jsi doopravdy naživu! Genesis: Předpokládám, že ano, jestli tomuhle říkáš živý. (ukáže na sebe) Sephiroth: Co je to Projekt Jenova? Genesis: Projekt Jenova byl termín užívaný pro všechny experimenty týkající se užití buněk Jenovy. Sephiroth: Buněk mé matky? Genesis: Chudáčku Sephirothe. Ještě nikdy ses vlastně se svou matkou nesetkal, jen ti řekli její jméno, že? Nevím, jak sis ji ve své hlavě představoval, ale... Zack: (zvedá se ze země) Genesisi, přestaň! Genesis: ...Jenova byla nalezena v geologické vrstvě staré 2000 let. Je to zrůda. (Sephiroth nevěří vlastním uším) Sephirothe, potřebuji tvoji pomoc. Mé tělo nadále degraduje. Soldiere 1. třídy Sephirothe! Projekt Jenova G dal život Angealovi a zrůdám, jako jsem já. Projekt Jenova S použil poznatky o bezpočtu minulých nepovedených experimentů, aby bylo stvořeno dokonalé monstrum. Sephiroth: (zavře oči) Co po mně chceš!? Genesis: Tvůj vzorek nemůže být zkopírován na ostatní, tvé geny se nemohou rozptýlit. A proto tvé tělo nemůže degradovat! Poděl se se mnou o tvé buňky.
 24. Square Enix: Genesis: (cituje z Loveless) Příteli můj, tvé touhy, je životabudič Dar od bohyně? (a podal Sephirothovi banorské jablko) Sephiroth: (předstoupí před Genesise, okem mrkne na nápis J.E.N.O.V.A. a hlesne) Ať už jsou tvá slova lež stvořená, abys mě oklamal, nebo pravda, po které pátrám celý život, nemění se na věci vůbec nic. Ty!..prostě shniješ! Genesis: (schová jablko) Chápu. Vskutku dokonalá zrůda. (Sephiroth odešel z reaktoru, Genesis znovu recituje z Loveless) Až válka bestií přinese konec světa, bohyně sestoupí z nebes. Křídla světla i temnoty se roztáhnou a dovedou nás do místa blaženosti, k jejímu věčnému daru. Zack: Ne! Zadrž!
 25. Square Enix: Zack: Tifa je v pořádnu, nemusíš mít starost. Cloud: Kdybych tak jen byl Soldier... (oba klopí oči)...Zacku? Zack: Soldiers je jako bys vlezl do jámy plné monster. Říkám ti, nechoď tam! Cloud: Co se stalo? Zack: Vůbec netuším, kámo. Myslel jsem si, že to vím, ale... (natáhne se na postel) ...hele, znáš se s Tifou? Cloud: (sklopí oči) Trochu. Zack: Hele, cejtím tu problém. Neměl bys s ním něco udělat? (Cloud nereaguje). Pravda, já mám tak co říkat.
 26. Square Enix: Sephiroth: Matko, pojďme si vzít Planetu zpátky. Já...já měl svátek. Pojďme k Zemi zaslíbené, matko. Zack: Sephirothe! Proč jsi vyvraždil obyvatelstvo ve městě? Proč jsi zranil Tifu? Odpověz Sephirothe!! Sephiroth: Hahaha. Matko, už jsou zase tady. Měla jsi vládnout Planetě. Byla jsi silnější, chytřejší. Ale pak sem přišli tihleti...tihleti méněcenní prosťáčci. Přišli sem a Planetu ti vzali. Ale nebuď smutná, matko. Teď jsem tu s tebou.
 27. Square Enix: Zack: (křičí) Sephirothe, to ses zbláznil úplně? (Sephiroth jen mlčí a ani se neotočí) Věřil jsem ti, Sephirothe!
 28. Square Enix: Zack: Ne, ne...ty nejsi....ty nejsi Sephiroth, kterého znám! Sephiroth: Já jsem Vyvolený. Byl jsem vyvolen k tomu vládnout Planetě.
 29. Square Enix: Sephiroth: Jak ses mohl opovážit! Zack: (probral se z mdlob) Cloude, zabij Sephirotha. Cloud: (opatrně položil Tifu na zem a popadl Buster Sword) SEPHIROTHE!!
 30. Square Enix: Zack: (zády k Cissnei, jež se chystala ho přepadnout) Ahoj Cissnei, už je to doba. Cissnei: Zacku, ten uprchlý exemplář...to jsi ty? Zack: Už to tak vypadá. Cissnei: Co s tebou na tom místě prováděli? Zack: No, to máš tak...Takže Cissnei, přišla jsi nás tam vrátit, že?
 31. Square Enix. Zack: Cissnei! (a bere do ruky Buster Sword) Cissnei: Zadrž. On...on je ten druhý vzorek z Nibelheimu, že? Zack: Proč jsi sem přišla? Říkal jsem ti, ať odejdeš! Cissnei: Nevypadá dobře. Bude v pořádku? Zack: Účinek závislosti na Maku. Dost závažný případ. Cissnei: To ty experimenty, že? (vezme do ruky telefon a ukazuje Zackovi, ať je v klidu) Tsengu, ztratila jsem stopu cíle. (Zack překvapeně otevře ústa a přestane na ni mířit Buster Swordem, pak Cissnei zavěsí) Takhle jsem to zařídila, tak se dostaňte do bezpečí. (a se smutnýma očima odejde) Zack: Cissnei...děkuji. Cissnei: (otočí se) Tady máš dárek. Jestli si myslíš, že mi můžeš věřit, použij to. (předá mu klíče a znovu se smutným pohledem odejde)
 32. Square Enix. Zack: To jsou moje vlasy! Genesis: Byl jsi testovací subjekt u Hodžova nového experimentu. V tobě nyní teče modifikovaná verze moci Jenovy. Zack: (v šoku) Cože? To vážně? (Genesis pokyne jedné z kopií, ta vlasy sní) ...ne, vždyť právě snědl moje vlasy! Genesis: Tvé buňky budou můj Dar od bohyně. Degradace se zastaví. Zack: Tak to se pleteš. Genesis: Zrůda byla vytěžena a může teď být propuštěna. Zack: Ne! To ty jsi zrůda!
 33. Square Enix: Zack: Pojedeme. Cissnei: Buď opatrný. Bezpečnost je teď dost tvrdá. Zřejmě se v této oblasti nachází ještě další cíl. Zack: Kdo? Cissnei: Angeal. Zack: (Otočí se) Chápu. Cissnei: Jen "chápu"? Zemřel tvou rukou a tebe to ani trochu nepřekvapí? Zack: Myslím, že to byl on, kdo nám pomohl uniknout z Shinrovy vily. Cissnei: Zajímavé. Takže zprávy o jeho výskytu byly pravdivé. Zack: Ale proč by měl být zrovna na takovém místě jako Gongaga? Cissnei: Přišel, aby tě viděl. Jaký jiný důvod by mohl mít?
 34. Square Enix. Genesis: Jdeš pozdě. Zack: Už zase Loveless? Genesis: Ty ztělesňuješ Angealova ducha a nosíš v sobě část Sephirotha. Tak jsou všichni tři přátelé opět pospolu. A zahrajeme si Loveless. Zack: Ne! Otevři oči, Genesisi! (Genesis začal opět recitovat) Já...já jsem ti přišel pomoct. (Genesis ho ignoruje a dál recituje)
 35. Square Enix: Cloud: (tiše) Zacku. Zack: Za nás oba... Cloud: (tiše) Za nás oba? Zack: Je to tak...ty budeš...žít. (chytne rukou Cloudovu hlavu a jeho obličej přitiskne na svůj zkrvavený trup) Budeš...můj živý odkaz...Má čest, mé sny...(zvedne svůj Buster Sword a podává jej Cloudovi)...jsou od teď tvoje. Cloud: (tiše a s tváří od Zackovy krve) Jsem tvůj živý odkaz. (zvedna hlavu k propršené obloze a zakřičí)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]