Filip Štojdl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ThDr. Filip Štojdl, SChLJ
husitský biskup plzeňský
Biskup Štojdl.jpg
CírkevCírkev čs. husitská
Diecézeplzeňská
Zvolení21. dubna 2012
Svěcení
Kněžské svěcení2001
Biskupské svěcení2012
Osobní údaje
Datum narození1. září 1975 (47 let)
Místo narozeníPodbořany
Alma materHusitská teologická fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Heidelberg
Některá data mohou pocházet z datové položky.
před husitským kostelem v Mirovicích

Filip Michael Štojdl (* 1. září 1975, Podbořany)[1] je duchovním Církve československé husitské, od 21. dubna 2012 zvolený biskup plzeňské diecéze CČSH).[2] Věnuje se publikační činnosti, fotografování a především individuálnímu duchovnímu doprovázení.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1995 absolvoval Obchodní akademii v Písku, poté studoval teologii na pražské Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy a Ruprechto-Karlově univerzitě v Heidelbergu. S manželkou Miladou má dceru Elišku Marii (* 1999) a syna Jakuba Jana (* 2007).

Husitskou teologickou fakultu Univerzity Karlovy absolvoval v roce 2000 s titulem Mgr. Dne 16. dubna 2001 přijal svátost svěcení kněžstva. Působil jako člen diecézního kárného výboru a církevního kárného výboru. Byl také členem plzeňské diecézní rady rady.[3] Je kaplanem sjednocené maltsko-pařížské obedience Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jaruzalémského.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Dosud vyšly tiskem dvě jeho knihy.

  • Když přicházejí andělé (soubor krátkých úvah a reflexí). Kniha je momentálně nedostupná. Už v této první knížečce můžete najít první pokusy o otevřenost v oblasti lidských zranění a odvahy do nich vstoupit. Autor zde vstupuje pomalu, místy hmatá v temnotách jako slepec a ne vše je zde ujasněné. Nicméně i tady zaznívá touha po přijetí a uzdravení: „V příběhu o milosrdném Samařanovi se vypráví o raněném na cestě. Překročilo jej mnoho lidí, kteří pospíchali za svými povinnostmi. Tenhle obraz je dobrou odpovědí pro náš svět, který ještě nepochopil, že na všech cestách, našich i cizích, leží miliony raněných a jsou i tam, kam pospícháme za svými povinnostmi. Už se jim nelze vyhnout, není kam utéct, vždyť mezi nimi ležíme i my sami.“ ISBN 978-80-906526-1-3
  • S Marií na poušti[4] (první rozsáhlejší text, který se vrací k období deprese a osobní krize, autor zde hledá naději v setkání a jeho průvodkyní na cestě se stává Marie z Nazareta). Kniha je pokusem o velkou osobní otevřenost: „Čím víc se blížila má „čtyřicítka“, tím temnější mraky naplňovaly mou duši. V roce 2015 jsem měl oslavit čtyřicáté narozeniny. Ale nebylo vůbec co slavit. Odmítal jsem si přiznat, že trpím ztrátou smyslu, a všudypřítomné myšlenky na smrt mě vedou až k přání umřít a nebýt. Vnímal jsem prázdnou, tupou bolest na prsou a každý další krok ze mně dělal vyhnance v poušti.“ Je také pokusem destigmatizovat téma deprese, syndromu vyhoření a psychospirituální krize: „Nemoc a slabost mě zbavuje potřeby mít stále pravdu, být někde první a pochopit všechno, mít na všechno ty správné odpovědi. Zkrátka tu nejsou. Zato se ukazuje docela jasně, kdo v našem životě je opravdu důležitý. V nemoci se otevírám skutečnosti, kterou jsem doposud ignoroval, protože na všechno jsem si vystačil sám. Sebevětší spiritualita a mistrovská úroveň znalosti posvátných textů je ničím ve srovnání se společenstvím zraněných, kteří pomalu vypadávají ze systému výkonných strojů a stávají se křehce a jemně znovu lidmi.“

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Profil v Národních autoritách ČR. [cit. 25. 8. 2021]
  2. http://www.ccsh.cz/galerie.php?id=408
  3. http://www.ccsh.cz/dokumenty/1170-cz18web.pdf
  4. ŠTOJDL, Filip. S Marií na poušti. 2020. vyd. Plzeň: Institut Plzeňské diecéze Církve československé husitské, 2020. 77 s. ISBN 9788027075621. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Biskup plzeňské diecéze Církve československé husitské
Předchůdce:
Michael Moc
2012
Filip Štojdl
Nástupce:
–––