Fiacrius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svatý Fiacrius
Soška.
Soška.
Datum narození asi 610
Datum úmrtí 670
Svátek 30. srpen
Úřady mnich a poustevník
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a církve v jejím společenství.

Svatý Fiacrius /Fiakr/ (kolem roku 610 Irsko - 670 Meaux) je katolický světec, patron zahradníků, květinářů, kovářů a několika dalších řemesel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fiacrius se narodil neznámo kdy v Irsku. Hledal samotu a chtěl uniknout světským věcem (dle legendy, která ale není příliš spolehlivá, pocházel z královského rodu). Touha po samotě jej vedla až do Francie.

Biskup v Meaux, sv. Faron, mu přidělil pozemek, na němž začal Fiacrius pěstovat zeleninu a na kterém také vybudoval útulek pro poutníky. Neoral prý pluhem, ale jen a pouze svou holí (s holí při orbě bývá také zachycován na zobrazeních).

Dovedl uzdravovat (uvádí se uzdravování problémů s hemeroidy a pohlavními chorobami). Sám Fiacrius se obával hříchu a proto se až úzkostlivě stranil žen. Někdy je označován za misogyna.[1] Kolem Fiacria se shromáždila skupina žáků, následujících jeho styl života.

Zemřel kolem roku 670 a byl pohřben v Meaux. Později byly jeho ostatky přeneseny do meauxské katedrály, když se na jeho hrobě začala dít zázračná uzdravení. Jeho svátek je slaven 30. srpna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RAVIK, Slavomír. O světcích a patronech. Praha : Levné knihy KMa, 2006. S. 223.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]