Fanny Duracková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fanny Duracková
Osobní údaje
Datum narození27. října 1889
Místo narozeníSydney
Datum úmrtí20. března 1956 (ve věku 66 let)
Místo úmrtíSydney
StátAustrálieAustrálie Austrálie
Sportovní údaje
Disciplínavolný způsob, prsa
Účast na LOH1912
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Plavání na LOH
zlato Stockholm 1912 100 m volný způsob

Fanny Duracková, celým jménem Sarah Frances Duracková, provdaná Gatelyová (27. října 1889 Sydney20. března 1956 tamtéž) byla australská plavkyně.

Pocházela z rodiny irských přistěhovalců, závodnímu plavání se věnovala od jedenácti let, trénovala v sydneyském bazénu Wylie's Baths. Zprvu plavala prsa, později vyvinula vlastní styl, zvaný australský kraul. Byla průkopnicí ženského plavání, které bylo v té době pokládáno za ohrožení veřejné mravnosti: proto Australský olympijský výbor před olympijskými hrami 1912 zamítl zařazení plavkyň do týmu a povolil jim účast teprve poté, co si samy sehnaly peníze na účast prostřednictvím sbírky. Při premiéře ženského plavání na olympiádě ve Stockholmu Duracková vyhrála jedinou individuální disciplínu, závod na 100 metrů volným způsobem, před svojí krajankou a tréninkovou partnerkou Wilhelminou Wylieovou a stala se tak první olympijskou vítězkou v plavání a také první ženou, která získala pro Austrálii olympijské zlato.

V průběhu let 1910 až 1918 vytvořila jedenáct světových rekordů na tratích od 100 yardů do jedné míle, podnikla také úspěšné turné po světě, při kterém propagovala plavecký sport. V účasti na olympiádě 1920 jí zabránila komplikovaná apendicitida. V roce 1921 ukončila závodní činnost a stala se plaveckou instruktorkou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]