Plavání na Letních olympijských hrách 1980

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plavání
na Letních olympijských hrách 1980
Swimming pictogram.svgOlympic rings without rims.svg
Základní údaje
Pořadatel Mezinárodní plavecká federace
Mezinárodní olympijský výbor
Dějiště Bazén ve sportovním areálu Olimpiysky
Datum 20. července -27. července 1980
Soutěže 26
Startující 333 z 41 zemí
Soutěže
100 m volný způsob muži ženy
200 m volný způsob muži ženy
400 m volný způsob muži ženy
800 m volný způsob ženy
1500 m volný způsob muži
100 m znak muži ženy
200 m znak muži ženy
100 m prsa muži ženy
200 m prsa muži ženy
100 m motýlek muži ženy
200 m motýlek muži ženy
400 m polohový závod muži ženy
4x100 m volný způsob ženy
4x200 m volný způsob muži
4x100 m polohový závod muži ženy

<< 1976 seznam medailistů 1984 >>

Plavání na Letních olympijských hrách 1980.

Přehled medailí[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz Celkově
1 Německá demokratická republika (GDR) 12 10 8 30
2 Sovětský svaz (URS) 8 9 5 22
3 Švédsko (SWE) 2 2 1 5
4 Austrálie (AUS) 2 0 5 7
5 Velká Británie (GBR) 1 3 1 5
6 Maďarsko (HUN) 1 2 1 4
7 Brazílie (BRA) 0 0 1 1
Dánsko (DEN) 0 0 1 1
Nizozemsko (NED) 0 0 1 1
Polsko (POL) 0 0 1 1
Španělsko (ESP) 0 0 1 1
Celkem 26 26 26 78


Soutěže mužů[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Zlatá olympijská medaile Zlato Čas Stříbrná olympijská medaile Stříbro Čas Bronzová olympijská medaile Bronz Čas
100 m
volný způsob
 Jörg Woithe
Německá demokratická republika (GDR)
50.40  Per Holmertz
Švédsko (SWE)
50.91  Per Johansson
Švédsko (SWE)
51.29
200 m
volný způsob
 Sergej Kopljakov
Sovětský svaz (URS)
1:49.81  Andrey Krylov
Sovětský svaz (URS)
1:50.76  Graeme Brewer
Austrálie (AUS)
1:51.60
400 m
volný způsob
 Vladimir Salnikov
Sovětský svaz (URS)
3:51.31  Andrey Krylov
Sovětský svaz (URS)
3:53.24  Ivar Stukolkin
Sovětský svaz (URS)
3:53.95
1500 m
volný způsob
 Vladimir Salnikov
Sovětský svaz (URS)
14:58.27  Aleksandr Chayev
Sovětský svaz (URS)
15:14.30  Max Metzker
Austrálie (AUS)
15:14.49
100 m
znak
 Bengt Baron
Švédsko (SWE)
56.53  Viktor Kuznetsov
Sovětský svaz (URS)
56.99  Vladimir Dolgov
Sovětský svaz (URS)
57.63
200 m
znak
 Sándor Wladár
Maďarsko (HUN)
2:01.93  Zóltan Verrasztó
Maďarsko (HUN)
2:02.40  Mark Kerry
Austrálie (AUS)
2:03.14
100 m
prsa
 Duncan Goodhew
Velká Británie (GBR)
1:03.34  Arsens Miskarovs
Sovětský svaz (URS)
1:03.82  Peter Evans
Austrálie (AUS)
1:03.96
200 m
prsa
 Robertas Žulpa
Sovětský svaz (URS)
2:15.85  Albán Vermes
Maďarsko (HUN)
2:16.93  Arsens Miskarovs
Sovětský svaz (URS)
2:17.28
100 m
motýlek
 Pär Arvidsson
Švédsko (SWE)
54.92  Roger Pyttel
Německá demokratická republika (GDR)
54.94  David López-Zubero
Španělsko (ESP)
55.13
200 m
motýlek
 Sergey Fesenko, Sr.
Sovětský svaz (URS)
1:59.76  Phil Hubble
Velká Británie (GBR)
2:01.20  Roger Pyttel
Německá demokratická republika (GDR)
2:01.39
400 m
polohový závod
 Aleksandr Sidorenko
Sovětský svaz (URS)
4:22.89  Sergey Fesenko, Sr.
Sovětský svaz (URS)
4:23.43  Zóltan Verrasztó
Maďarsko (HUN)
4:24.24
štafeta 4×200 m
volný způsob
Sovětský svaz (URS)
Sergej Kopljakov
Vladimir Salnikov
Ivar Stukolkin
Andrey Krylov
Sergey Rusin*
Sergey Krasyuk*
Yuri Presekin*
7:23.50 Německá demokratická republika (GDR)
Frank Pfütze
Jörg Woithe
Detlev Grabs
Rainer Strohbach
Frank Kühne*
7:28.60 Brazílie (BRA)
Jorge Fernandes
Marcus Mattioli
Cyro Marques
Djan Madruga
7:29.30
štafeta 4×100 m
polohový závod
Austrálie (AUS)
Mark Kerry
Peter Evans
Mark Tonelli
Neil Brooks
Glenn Patching*
3:45.70 Sovětský svaz (URS)
Viktor Kuznetsov
Arsens Miskarovs
Yevgeny Seredin
Sergej Kopljakov
Vladimir Shemetov*
Aleksandr Fedorovsky*
Aleksey Markovsky*
Sergey Krasyuk*
3:45.92 Velká Británie (GBR)
Gary Abraham
Duncan Goodhew
David Lowe
Martin Smith
Paul Marshall*
Mark Taylor*
3:47.71


* Nezúčastnili se finále, ale získali medaili.

Soutěže žen[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Zlatá olympijská medaile Zlato Čas Stříbrná olympijská medaile Stříbro Čas Bronzová olympijská medaile Bronz Čas
100 m
volný způsob
 Barbara Krauseová
Německá demokratická republika (GDR)
54.79  Caren Metschucková
Německá demokratická republika (GDR)
55.16  Ines Diersová
Německá demokratická republika (GDR)
55.65
200 m
volný způsob
 Barbara Krauseová
Německá demokratická republika (GDR)
1:58.33  Ines Diersová
Německá demokratická republika (GDR)
1:59.64  Carmela Schmidtová
Německá demokratická republika (GDR)
2:01.44
400 m
volný způsob
 Ines Diersová
Německá demokratická republika (GDR)
4:08.76  Petra Schneiderová
Německá demokratická republika (GDR)
4:09.16  Carmela Schmidtová
Německá demokratická republika (GDR)
4:10.86
800 m
volný způsob
 Michelle Fordová
Austrálie (AUS)
8:28.90  Ines Diersová
Německá demokratická republika (GDR)
8:32.55  Heike Dähneová
Německá demokratická republika (GDR)
8:33.48
100 m
znak
 Rica Reinischová
Německá demokratická republika (GDR)
1:00.86  Ina Kleberová
Německá demokratická republika (GDR)
1:02.07  Petra Riedelová
Německá demokratická republika (GDR)
1:02.64
200 m
znak
 Rica Reinischová
Německá demokratická republika (GDR)
2:11.77  Cornelia Politová
Německá demokratická republika (GDR)
2:13.75  Birgit Treiberová
Německá demokratická republika (GDR)
2:14.14
100 m
prsa
 Ute Gewenigerová
Německá demokratická republika (GDR)
1:10.22  Elvira Vasilkova
Sovětský svaz (URS)
1:10.41  Susanne Nielssonová
Dánsko (DEN)
1:11.16
200 m
prsa
 Lina Kačiušytėová
Sovětský svaz (URS)
2:29.54  Svetlana Varganova
Sovětský svaz (URS)
2:29.61  Yuliya Bogdanova
Sovětský svaz (URS)
2:32.39
100 m
motýlek
 Caren Metschucková
Německá demokratická republika (GDR)
1:00.42  Andrea Pollacková
Německá demokratická republika (GDR)
1:00.90  Christiane Knackeová
Německá demokratická republika (GDR)
1:01.44
200 m
motýlek
 Ines Geißlerová
Německá demokratická republika (GDR)
2:10.44  Sybille Schönrocková
Německá demokratická republika (GDR)
2:10.45  Michelle Fordová
Austrálie (AUS)
2:11.66
400 m
polohový závod
 Petra Schneiderová
Německá demokratická republika (GDR)
4:36.29  Sharron Daviesová
Velká Británie (GBR)
4:46.83  Agnieszka Czopeková
Polsko (POL)
4:48.17
štafeta 4×100 m
volný způsob
Německá demokratická republika (GDR)
Barbara Krauseová
Caren Metschucková
Ines Diersová
Sarina Hülsenbecková
Carmela Schmidtová*
3:42.71 Švédsko (SWE)
Carina Ljungdahlová
Tina Gustafssonová
Agneta Mårtenssonová
Agneta Erikssonová
Birgitta Jönssonová*
Helena Petersonová*
3:48.93 Nizozemsko (NED)
Conny van Bentumová
Wilma van Velsenová
Reggie de Jongová
Annelies Maasová
3:49.51
štafeta 4×100 m
polohový závod
Německá demokratická republika (GDR)
Rica Reinischová
Ute Gewenigerová
Andrea Pollacková
Caren Metschucková
Sarina Hülsenbecková*
4:06.67 Velká Británie (GBR)
Helen Jamesonová
Margaret Kellyová
Ann Osgerbyová
June Croftová
4:12.24 Sovětský svaz (URS)
Yelena Kruglova
Elvira Vasilkova
Alla Grishchenkova
Natalya Strunnikova
Irina Aksyonovaová*
Olga Klevakinaová*
4:13.61

* Nezúčastnili se finále, ale získali medaili.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swimming at the 1980 Summer Olympics na anglické Wikipedii.