Falklandský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Falklandský palác
Falklandský palác
Falklandský palác
Základní informace
Sloh renesanční architektura
Poloha
Adresa Fife, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Další informace
Kód památky LB8798 a LB8800
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Falkland Palace se nachází ve Skotsku v kraji Fife. Je to bývalý palác skotských králů. V současnosti spadá pod správu skotské charitativní organizace The National Trust for Scotland a slouží jako turistická atrakce.

Skotská koruna získala hrad Falkland od klanu MacDuffových z Fife ve 14. století. Roku 1402 Robert Stewart, 1. vévoda z Albany, uvěznil na hradě Falkland svého synovce Davida Stewarta, vévodu z Rothesay, nejstaršího syna skotského krále Roberta III. Uvězněný vévoda tu nakonec zemřel hlady.

Mezi lety 1501 a 1541 králové Jakub IV. a Jakub V. přestavěli starý hrad na krásný královský palác, jeden z nejkrásnějších renesančních paláců v Británii. Jakub V. na hradě v prosinci 1542 zemřel krátce poté, co mu jeho žena Marie de Guise porodila dceru Marii Stuartovnu.

Falkland se stal vyhledávaným útočištěm všech panovníků z dynastie Stuartovců. Věnovali se zde sokolnictví a využívali okolní rozlehlé lesy pro lov vysoké zvěře a kanců. V sousedství se nachází hrad Myres Castle, který byl odvěkým domovem královských soudních dozorců, kteří sloužili na hradě Falkland přinejmenším od 16. století.

Po spojení skotského a anglického království navštívili Falkland panovníci Jakub VI., Karel I. a Karel II.. Armáda Olivera Cromwella hrad vypálila a Falkland se rychle změnil v ruinu. Roku 1887 hrad zakoupil John Crichton-Stewart, 3. markýz z Bute, a začal ho renovovat. Falkland dodnes patří rodině Crichton-Stewartů. V současnosti je hrad ve správě charitativní organizace, která se o něj stará a udržuje ho i s rozsáhlými zahradami.

V zahradách Falklandského paláce se nachází tenisový kurt z roku 1539, nejstarší dodnes používaný dvorec na světě.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy (v angličtině)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Falkland Palace na slovenské Wikipedii.