Eva Kiedroňová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eva Kiedroňová
Eva Kiedroňová
Eva Kiedroňová
Narození Třinec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání metodik v oblasti psychomotorického vývoje dětí, podnikatelka
Národnost česká
Vzdělání Aplikovaná tělesná výchova na UP v Olomouci
Děti dcera Hana, synové Jan a Jakub
Web oficiální stránka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eva Kiedroňová (* 13. července 1963 Třinec) je autorkou odborných publikací s metodou vzdělávání rodičů v rodičovství v oblasti péče o dítě a jeho přirozeného psychomotorického vývoje do 1 roku; autorka metodiky otužování, masáží, cvičení a plavání s kojenci, batolat a předškoláky.

Pracovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Eva Kiedroňová je původním povoláním dětská rehabilitační sestra, věnovala se závodně plavání vodnímu záchranářství. Od roku 1989 organizuje kurzy správné manipulace s malými dětmi, poradny o psychomotorickém vývoji dítěte, cvičení a plavání s novorozenci, kojenci a batolaty, masáže kojenců a otužování dětí od narození. Usiluje o rozvoj vzdělávání odborníků a rodičů v oblasti vývoje dítěte a péče o dítě v souladu s jeho potřebami, náladou a psychomotorickou vyspělostí[1].

V roce 1985 jako první v Československu začala rozvíjet a propagovat myšlenku plavání kojenců a další aktivity pro rodiny s nejmenšími dětmi. V roce 1988 navázala spolupráci s MUDr. Ivou Malou (specialistkou na psychomotorický vývoj dítěte). V roce 1989 založila Baby club Kenny v Třinci (zaměřený na plavání kojenců a batolat). Tímto způsobem se Třinec stal prvním městem v Československu, kde začalo plavání s kojenci[2].

V letech 19881995 postupně organizovala a zaváděla se svým týmem instruktorů kojenecké plavání ve čtyřiceti dvou městech v České republice a třech městech ve Slovenské republice. Na základě metodiky Evy Kiedroňové a jejíchž principů plave téměř celá ČR[3].

V roce 2005 vybudovala první vlastní centrum pro plavání kojenců, batolat a předškoláků v Třinci pod názvem Přístav dětství[4]. V roce 2013 založila Českou asociaci instruktorů psychomotorických aktivit kojenců, batolat a předškoláků,o.s. (ČAIPA), která v roce 2014 zorganizovala 1. mezinárodní konferenci na téma: Význam a způsob plavání kojenců a batolat v jednotlivých zemích[5], které se zúčastnili zástupci z jednadvaceti zemí celého světa.

V roce 2013 otevřela Institut vzdělávání Evy Kiedroňové, z.s,[6] jehož cílem je věnovat se vzdělávání rodičů i odborníků v oblastech péče o dítě.

Je propagátorkou vzdělávání rodičů v rodičovství kombinací přednášek, prožitkových programů, internetových kurzů i publikací. Stejným způsobem se také zaměřila na vzdělávání odborníků v mnoha zemích světa[7].

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Hlavní myšlenky[editovat | editovat zdroj]

 • "Na dobrém začátku závisí všecko." - J.A.Komenský
 • "Na všechno, co lidstvo dělá, jsou školy a kurzy, ale na to nejdůležitější poslání, kterým je rodičovství, školy neexistují."

Eva Kiedroňová je přesvědčena, že rodičovství je nejdůležitější poslání v životě lidí, na které by mělo vzniknout seriózní vzdělání. Rodiče by měli nejdříve znát, jak o dítě pečovat a jak si s ním hrát ve prospěch jeho zdraví a v souladu s jeho potřebami, náladou a psychomotorickým vývojem. Vlastní péči je pak potřeba propojit s citem a intuicí.

 • "Děti jsou jako opičky - opička vidí, opička dělá."

Tvrdí, že dítě se nebude chovat tak, jak chceme nebo jak po něm neustále vyžadujeme, ale bude dělat přesně to, co sleduje a vnímá od svých rodičů, kteří se o něj pravidelně starají.

 • "Každé dítě umí především to, co mělo možnost sledovat a trénovat po vzoru svých rodičů."

Na základě dlouholetých zkušenosti tvrdí, že např. pokud dítě neumí plavat, tak je to velmi často proto, že u rodičů vidělo především obavy a strach z vody a naopak. Pokud rodiče milující vodu docházeli plavat s dítětem pravidelně od narození, pak i dítě vodu miluje a umí se v ní s úsměvem potápět.

Metodika Evy Kiedroňové[editovat | editovat zdroj]

Metodika Evy Kiedroňové se opírá o vzor rodičů jako výchovný faktor.

Její metody se týkají zejména:

 • Správné manipulace s dítětem,
 • stimulace psychomotorického vývoje dítěte do jednoho roku,
 • plavání kojenců, batolat a předškoláků,
 • cvičení s kojenci a batolaty,
 • otužování a masáže kojenců.

Metody Evy Kiedroňové jsou zaměřeny na péči a stimulaci dítěte, ale také na hry, cvičení, plavání, otužování a masáže dětí především do 3 let, které považuje za nejdůležitější období v životě člověka.

Obsahem jednotlivých metod je přesný popis úchopů, přehmatů a postupů při práci s dítětem v jednotlivých oblastech v souladu s jeho potřebami, náladou i psychomotorickou vyspělostí. Pro lepší komunikaci dala jednotlivým úchopům název. U každého úchopu i činnosti popsala význam správného způsobu provedení a upozornila na nejčastější chyby i jejich následky.

Cílem této metody je podpořit zdravý, správný  psychomotorický vývoj a celkové prospívání dítěte v raném věku, a to v rámci pravidelné péče o ně v průběhu celého dne vlastními rodiči.

Eva Kiedroňová je autorkou celosvětově unikátní a v zahraniční cizině velmi obdivované polovysypané peřinky, jejíž používání uspokojí dítě po všech stránkách a plně tak nahradí nekvalifikované rodiče, speciálně matku.

Metoda je určena především pro nastávající rodiče a rodiče prvorozených dětí a také odborníky, kteří se věnují péči o nejmenší děti, jejich vývoji nebo volnočasovým aktivitám pro rodiče s dětmi do jednoho roku[8].

V roce 1993 na mezinárodním kongresu vodních aktivit v Buenos Aires v Argentině její metodika „plavání“ kojenců a batolat získala ocenění jako nejpropracovanější metodika na světě[9].

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Publikace[editovat | editovat zdroj]

2014–2015 - v souladu s těmito publikacemi natočila soubor filmů Šťastné dítě. Jedná se o internetové vzdělávací kurzy v oblasti Péče o dítě a Vývoje dítěte.

Webináře a živá vysílání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Petra Jurásková, Nová kniha Kiedroňové rozdává rady rodičům, Horizont 1/XIII/2004, s.6
 2. Přístav dětství - Baby club Kenny, Vaš osobní lekař, duben 2006, č.4, s.6
 3. MUDr. Bohumil Ždichynec, Něžná náruč rodiču, Vaš osobní lekař, 12.2004, č.12
 4. BOUČKOVÁ, Jana, Přístav dětství aneb nový bazén pro plavání kojenců a batolat, Bazén & sauna, 9/10 2006. s.2
 5. Usnesení 107 Rady Města Třince 27.02.2014[nedostupný zdroj]
 6. www.firmy.cz - Institut vzdělávání Evy Kiedroňové
 7. www.ladybusiness.cz
 8. Poradna psychomotorického vývoje dětí
 9. MUDr. Bohumil Ždichynec, Něžná náruč rodiču, Vaš osobní lekař, 12.2004, č.12
 10. Reference knihy „Něžná náruč rodičů“. www.martajoga.cz [online]. [cit. 18-08-2015]. Dostupné v archivu pořízeném dne 14-07-2016. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • BOUČKOVÁ, Jana. Přístav dětství aneb nový bazén pro plavání kojenců a batolat. Praha: Bazén & sauna, 9/10 2006. 
 • Jak se rodí vodníčci. Ostrava: Osvětova agentura Salvo, 8/1991. 
 • GANČEVA, Vička. Připlavat si na svět, metodika podle Evy Kiedroňové. Praha: Regenerace s.r.o, XII 2004. 
 • JURÁSKOVÁ, Petra. Miminkům prospívá plavání, ale i komunikace s maminkou. Třinec: Hutnik, 28.10.2009. 
 • HRDINOVÁ, Michaela. Baby club Kenny baví děti a vzdělává jejich rodiče. Kroměříž: Týdeník Kroměřížska, 27.02.2009. 
 • ŽDICHYNEC, MUDr. Bohumil. Něžná náruč rodičů. Praha: Aesculapus, 12/2004. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]