Eva Kiedroňová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eva Kiedroňová
Narození13. června 1963
Třinec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímetodik v oblasti psychomotorického vývoje dětí, podnikatelka
Národnostčeská
Dětidcera Hana, synové Jan a Jakub
Web oficiální stránka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eva Kiedroňová (* 13. července 1963 Třinec) je autorkou odborných publikací s metodou vzdělávání rodičů v rodičovství v oblasti péče o dítě a jeho přirozeného psychomotorického vývoje do 1 roku; autorka metodiky manipulace s dítětem a péče o něj, otužování, masáží, cvičení a plavání s kojenci, batolaty a předškoláky. Také podniká v oblasti cvičení a plavání s dětmi.

Pracovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Eva Kiedroňová je původním povoláním dětská rehabilitační sestra, věnovala se závodně plavání a vodnímu záchranářství. Od roku 1989 organizuje kurzy správné manipulace s malými dětmi, poradny o psychomotorickém vývoji dítěte, cvičení a plavání s novorozenci, kojenci a batolaty, masáže kojenců a otužování dětí od narození. Usiluje o rozvoj vzdělávání odborníků a rodičů v oblasti vývoje dítěte a péče o dítě v souladu s jeho potřebami, náladou a psychomotorickou vyspělostí[1].

V roce 1985 jako první v Československu začala rozvíjet a propagovat myšlenku plavání kojenců a další aktivity pro rodiny s nejmenšími dětmi. V roce 1988 navázala spolupráci s MUDr. Ivou Malou (specialistkou na psychomotorický vývoj dítěte). V roce 1989 založila Baby club Kenny v Třinci (zaměřený na plavání kojenců a batolat). Tímto způsobem se Třinec stal prvním městem v Československu, kde začalo plavání s kojenci[2].

V letech 19881995 postupně organizovala a zaváděla se svým týmem instruktorů kojenecké plavání ve čtyřiceti dvou městech v České republice a třech městech ve Slovenské republice. Metodika Evy Kiedroňové ovlivnila způsob organizace výuky plavání kojenců i v jiných dětských klubech[3].

V roce 2005 vybudovala první vlastní centrum pro plavání kojenců, batolat a předškoláků v Třinci pod názvem Přístav dětství[4]. V roce 2013 založila Českou asociaci instruktorů psychomotorických aktivit kojenců, batolat a předškoláků, o. s. (ČAIPA), která v roce 2014 zorganizovala 1. mezinárodní konferenci na téma: Význam a způsob plavání kojenců a batolat v jednotlivých zemích[5], které se zúčastnili zástupci z jednadvaceti zemí celého světa.

V roce 2013 otevřela Institut vzdělávání Evy Kiedroňové, z.s,[6] jehož cílem je věnovat se vzdělávání rodičů i odborníků v oblastech péče o dítě.

Je propagátorkou vzdělávání rodičů v rodičovství kombinací přednášek, prožitkových programů, internetových kurzů i publikací. Stejným způsobem se také zaměřila na vzdělávání odborníků v mnoha zemích světa[7].

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Hlavní myšlenky[editovat | editovat zdroj]

 • „Na dobrém začátku závisí všecko.“ – J.A.Komenský
 • „Na všechno, co lidstvo dělá, jsou školy a kurzy, ale na to nejdůležitější poslání, kterým je rodičovství, školy neexistují.“

Eva Kiedroňová je přesvědčena, že rodičovství je nejdůležitější poslání v životě lidí, na které by mělo vzniknout seriózní vzdělávání. Cit a intuice jsou nezbytné, ale rodič by měl také aktivně sbírat informace, aby neopakoval stále opakující se omyly. Rodiče by měli nejdříve chápat situaci dítěte, znát jeho potřeby i omezení a seznámit se s ověřenými technikami péče o dítě.

 • "Každé dítě umí především to, co mělo možnost sledovat a trénovat po vzoru svých rodičů."

Tvrdí, že dítě se nebude chovat tak, jak chceme nebo jak po něm neustále vyžadujeme, ale bude dělat přesně to, co sleduje a vnímá od svých rodičů, kteří se o něj pravidelně starají. Na základě dlouholetých zkušenosti tvrdí, že např. pokud se dítě bojí vody, je to velmi často proto, že u rodičů vidělo především obavy a strach z vody a naopak.

Metodika Evy Kiedroňové[editovat | editovat zdroj]

Metodika Evy Kiedroňové se opírá o péči a vzor rodičů jako výchovný faktor.

Její metody se týkají zejména:

 • správné manipulace s dítětem,
 • stimulace psychomotorického vývoje dítěte do jednoho roku,
 • plavání kojenců, batolat a předškoláků,
 • cvičení s kojenci a batolaty,
 • otužování a masáže kojenců.

Metody Evy Kiedroňové jsou zaměřeny na péči a stimulaci dítěte ale také na hry, cvičení, plavání, otužování a masáže dětí především do 3 let, které považuje za nejdůležitější období v životě člověka.

Metoda je určena především pro nastávající rodiče a rodiče prvorozených dětí a také odborníky, kteří se věnují péči o nejmenší děti, jejich vývoji nebo volnočasovým aktivitám pro rodiče s dětmi do jednoho roku[8].

Cílem této metody je podpořit zdravý, správný psychomotorický vývoj (rozvoj jemné i hrubé motoriky, řeči, socializace, rozumového vývoje apod.) a celkové prospívání dítěte v raném věku, a to v rámci pravidelné péče o ně v průběhu celého dne vlastními rodiči. Obsahem jednotlivých metod je přesný popis úchopů, přehmatů a postupů při práci s dítětem v jednotlivých oblastech v souladu s jeho potřebami, náladou i psychomotorickou vyspělostí. Pro lepší komunikaci dala jednotlivým úchopům název. U každého úchopu i činnosti popsala význam správného způsobu provedení a upozornila na nejčastější chyby i jejich následky.

V roce 1993 na mezinárodním kongresu vodních aktivit v Buenos Aires v Argentině její metodika „plavání“ kojenců a batolat získala ocenění jako nejpropracovanější metodika na světě[9].

Eva Kiedroňová se podílí také na designu některého zboží, které prodává na svém e-shopu, jako např. dřevěnou hrazdičku pro děti. Nejznámějším produktem jsou ale péřové zavinovačky pro děti, související s její metodikou péče o dítě. Pokládání novorozence do pelíšku z péřové peřinky a polštářku považuje za velmi důležité, protože pomáhá dítěti nalézt stabilní symetrickou polohu vleže na celých zádech s těžištěm mezi lopatkami a redukuje tendenci dítěte k záklonům, způsobenou vlivem zvýšeného napětí zádových svalů po porodu. Tato stabilní poloha na zádech je jednak nezbytná pro možnost odpočinku a později je dítěti základem pro další pohybový vývoj.

Autorka také často varuje před nešvary, kterých se nezkušení rodiče často dopouštějí. Především nedoporučuje předčasné posazování a nošení kojence ve svislých polohách. Poměrně velká hlava vzhledem k tělu je nedostatečně podpořena, protože posturální svaly nejsou dovyvinuté (ty je třeba trénovat postupně z polohy na zádech přes bok, břicho a lezení až k samostatnému sedu). Rodiče by měli také vědět o zvýšeném napětí v oblasti zádových svalů a tendenci dítěte k zapažování a záklonům. Přehlížení těchto rizik může mít za následek přetížení části pohybového aparátu a pozdější komplikace (například blokády páteře nebo skoliózy). Tyto potíže tradičně řeší fyzioterapeuti a lékaři, ale podle autorky je to často zbytečné, když informovaný rodič může těmto problémům předejít respektováním možností dítěte.


Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Publikace[editovat | editovat zdroj]

2014–2015 - v souladu s těmito publikacemi natočila soubor filmů Šťastné dítě. Jedná se o internetové vzdělávací kurzy v oblasti Péče o dítě a Vývoje dítěte.

Webináře a živá vysílání[editovat | editovat zdroj]

 • Než se narodí (2020) – vysílání zaměřené pro nastávající rodiče.
 • Turné online (2020) – speciálně natočené videa pro rodiče v době pandemie covidu-19.
 • Průvodce rodičovstvím (2021) - přetočené turné online.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Petra Jurásková, Nová kniha Kiedroňové rozdává rady rodičům, Horizont 1/XIII/2004, s.6
 2. Přístav dětství - Baby club Kenny, Vaš osobní lekař, duben 2006, č.4, s.6
 3. MUDr. Bohumil Ždichynec, Něžná náruč rodiču, Vaš osobní lekař, 12.2004, č.12
 4. BOUČKOVÁ, Jana, Přístav dětství aneb nový bazén pro plavání kojenců a batolat, Bazén & sauna, 9/10 2006. s.2
 5. Usnesení 107 Rady Města Třince 27.02.2014[nedostupný zdroj]
 6. www.firmy.cz - Institut vzdělávání Evy Kiedroňové
 7. www.ladybusiness.cz
 8. Poradna psychomotorického vývoje dětí
 9. MUDr. Bohumil Ždichynec, Něžná náruč rodiču, Vaš osobní lekař, 12.2004, č.12
 10. Reference knihy „Něžná náruč rodičů“. www.martajoga.cz [online]. [cit. 18-08-2015]. Dostupné v archivu pořízeném dne 14-07-2016. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • BOUČKOVÁ, Jana. Přístav dětství aneb nový bazén pro plavání kojenců a batolat. Praha: Bazén & sauna, 9/10 2006. 
 • Jak se rodí vodníčci. Ostrava: Osvětova agentura Salvo, 8/1991. 
 • GANČEVA, Vička. Připlavat si na svět, metodika podle Evy Kiedroňové. Praha: Regenerace s.r.o, XII 2004. 
 • JURÁSKOVÁ, Petra. Miminkům prospívá plavání, ale i komunikace s maminkou. Třinec: Hutnik, 28.10.2009. 
 • HRDINOVÁ, Michaela. Baby club Kenny baví děti a vzdělává jejich rodiče. Kroměříž: Týdeník Kroměřížska, 27.02.2009. 
 • ŽDICHYNEC, MUDr. Bohumil. Něžná náruč rodičů. Praha: Aesculapus, 12/2004. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]