Euryarchaeota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxEuryarchaeota
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doména archea (Archaea)
Kmen Euryarchaeota
Woese, Kandler & Wheelis, 1990
Třídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Euryarchaeota je kmen[1] či též říše archeí poprvé popsaný Woesem, Kandlerem a Wheelisem roku 1990 v rámci vzniku nové domény Archaea.[2] Název (eury) odkazuje na rozmanitost prostředí, v nichž žijí archea řazená do tohoto kmene,[3] a na různorodost jejich metabolických drah. Euryarchaeota jsou definovány svým speciálním typem archeálních ribozomů.[2] Právě na základě genů pro rRNA malé ribozomální podjednotky jsou tato archea jednoznačně určena.

Do Euryarchaeota patří pestré spektrum organismů. Významní jsou metanogeni, kteří produkují metan a mohou se vyskytovat v různých prostředích včetně střev, dále halobakterie (též Haloarchaea), které jsou schopné žít ve vysokých koncentracích solí (halofilové), a také někteří extrémně termofilní aerobové a anaerobové.

Buňky euryarchaeot mohou mít rozmanitý tvar, nejen koky a tyčinky, ale též různé nepravidelné koule, spirily, buňky ve tvaru lancetové břitvy nebo disku, trojúhelníky či čtverce. Mohou se barvit grampozitivně i gramnegativně.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Euryarchaeota na anglické Wikipedii.

  1. See the NCBI webpage on Euryarchaeota. Data extracted from the NCBI taxonomy resources [online]. National Center for Biotechnology Information [cit. 2007-03-19]. Dostupné online. 
  2. a b Woese CR, Kandler O, Wheelis ML. Towards a natural system of organisms: proposal for the domains Archaea, Bacteria, and Eucarya. Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A.. 1990, roč. 87, čís. 12, s. 4576–9. Dostupné online. DOI:10.1073/pnas.87.12.4576. PMID 2112744. 
  3. a b KINGDOM EURYARCHAEOTA Dostupný online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]