Eugene V. Debs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eugene Victor Debs
Debs v roce 1897
Debs v roce 1897
Stranická příslušnost
ČlenstvíSocialistická strana USA

Narození5. listopadu 1855
Terre Haute, Indiana, USA
Úmrtí20. října 1926 (ve věku 70 let)
Elmhurst, Illinois, USA
Příčina úmrtísrdeční selhání
Místo pohřbeníHighland Lawn Cemetery
ChoťKate Metzel
PříbuzníTheodore Debs (sourozenec)
Profesepolitik, odborář, mírový aktivista, politický aktivista a spisovatel
OceněníLabor Hall of Honor (1990)
PodpisEugene Victor Debs, podpis
CommonsEugene V. Debs
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eugene Victor Debs (5. listopadu 185520. října 1926) byl americký vůdce odborů, jeden ze zakládajících členů International Labor Union (Mezinárodní odbory pracujících). Několikrát kandidoval za Americkou socialistickou stranu na prezidenta USA. Během své kandidatury na prezidenta, a také díky své spolupráci s dělnickým hnutím, se Debs stal jedním z nejznámějších socialistů žijících ve Spojených státech.

Život[editovat | editovat zdroj]

Eugene Debs se narodil 5. listopadu 1855 v Terre Haute, Indiana. Jeho rodiči byli Jean Daniel and Marguerite Mari Bettrich Debsovi, kteří emigrovali do spojených států z Francie. Jeho otec, který patřil do prosperující francouzské rodiny, vlastnil textilní továrnu a masný trh. Eugene Victor Debs byl pojmenován po dvou francouzských autorech, po Eugene Suovi a po Victoru Hugovi.

V začátcích své politické kariéry byl členem Demokratické strany. Roku 1884 byl jako demokrat zvolen do senátu státu Indiana. Po době, během níž pracoval s několika menšími železničními odbory, včetně Brotherhood of Locomotive Firemen („Bratrstvo železničních topičů“), pomohl založit American Railway Union (ARU – Americké odbory železničářů), první celonárodní odbory pracujících v průmyslu. Když ARU udeřila stávkou na firmu Pullman Palace Car Company kvůli krácení platů, prezident Grover Cleveland využil armády Spojených států k potlačení stávky. Debs, jakožto vůdce ARU, byl později uvězněn za neuposlechnutí soudního příkazu zakazujícího stávku.

Během doby strávené ve vězení studoval mnoho spisů o socialismu a začal svou kariéru nejprominentnějšího amerického socialisty prvních dekád 20. století. Za socialistickou stranu kandidoval na prezidenta v letech 1900, 1904, 1908, 1912, a 1920, naposledy přímo z vězeňské cely.

Ve svých řečnických projevech odmítal americkou účast v první světové válce, a tato skutečnost vedla k jeho druhému zatčení v roce 1918. Byl souzen pod Espionage Act of 1917 (americký federální zákon) a odsouzen na trest 10 let vězení. Prezident Warren G. Harding zrušil jeho trest v prosinci 1921.

Eugene Debs zemřel v roce 1926 krátkou dobu po přijetí do sanatoria.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]