Eotrachodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxEotrachodon
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 83 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření eotrachodona
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Ornithopoda
Čeleď Hadrosauridae
Podčeleď Hadrosaurinae
Rod Eotrachodon
Prieto-Marquez, Erickson and Ebersole, 2016
Binomické jméno
Eotrachodon orientalis
Prieto-Marquez, Erickson and Ebersole, 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eotrachodon („Jitřní Trachodon“) byl kachnozobý dinosaurus, žijící v období pozdní křídy (asi před 83 miliony let) na území východu dnešních USA (stát Alabama). Patřil mezi poměrně velké ornitopody, jeho délka se pohybovala asi kolem osmi metrů a hmotnost mohla dosáhnout několika metrických tun. Jako všichni kachnozobí dinosauři byl i eotrachodon býložravý. Jeho zuby byly uzpůsobeny ke žvýkání tuhých větviček a listů. Jméno eotrachodon se vztahuje k již neplatnému rodovému jménu "trachodon", které dali paleontologové prvním známým severoamerickým hadrosauridům (dnes po překlasifikování zejména rod Edmontosaurus).

Tento kachnozobý dinosaurus obýval území Severní Ameriky, které dnes nazýváme Appalačií a v dané době představovalo východní ostrov, oddělený od západního území (Laramidie) velkým vnitrozemským mořem. Eotrachodon patřil k primitivním zástupcům hadrosauridů a představuje sesterskou vývojovou větev ke skupinám Lambeosaurinae a Saurolophinae. Blízkým příbuzným je také rod Hadrosaurus, představující dalšího hadrosaurida z východní části kontinentu. V případě eotrachodona mohlo jít dokonce o jednoho z předchůdců pokročilejších hadrosauridů, představuje tedy doklad pro možnost, že se tito velmi úspěšní býložravci vyvinuli právě na území Appalačie. Jeho fosilie byly objeveny v sedimentech souvrství Mooreville Chalk.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Prieto-Marquez, Albert; Erickson, Gregory M.; Ebersole, Jun A. (2016). "A primitive hadrosaurid from southeastern North America and the origin and early evolution of 'duck-billed' dinosaurs". Journal of Vertebrate Paleontology: e1054495. doi:10.1080/02724634.2015.1054495.
  • Článek o eotrachodonovi na webu Sci-News