Eobrontosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Eobrontosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 154-150 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
kostra
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Sauropodomorpha
Infrařád: Sauropoda
Nadčeleď: Diplodocoidea
Čeleď:  ?Diplodocidae
Rod: Eobrontosaurus
Bakker, 1998
Binomické jméno
Eobrontosaurus yahnahpin
Filla a Redman, 1994
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eobrontosaurus ("jitřní hromový ještěr") byl rod sauropodního dinosaura z čeledi Diplodocidae. Žil na území dnešní Severní Ameriky v období svrchní jury, asi před 154 - 150 miliony let. Tento sauropod byl zřejmě blízce příbuzný rodu Apatosaurus nebo snad Camarasaurus. Šlo o velmi masivního živočicha, jehož délka mohla dosáhnout 21-26 metrů a hmotnost asi 30-35 tun.

Typový druh E. yahnahpin byl popsán v roce 1994 paleontology Fillou a Redmanem jako Apatosaurus yahnahpin podle části kostry se zachovaným hrudním košem. V roce 1998 však paleontolog Robert T. Bakker zjistil, že jde o sauropoda s poněkud primitivnějšími vývojovými znaky (dlouhá krční žebra, stavba lopatkového pletence) a stanovil nové rodové jméno Eobrontosaurus. Jméno je poctou již neplatnému, ale velmi oblíbenému názvu Brontosaurus. Je však pravděpodobné, že E. yahnahpin mohl být ve skutečnosti pouze jedincem kamarasaura.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Upchurch, P., Barrett, P.M. and Dodson, P. (2004). "Sauropoda". In Weishampel, D.B., Osmólska, H., and Dodson, P. (eds.), The Dinosauria (2nd edition). University of California Press, Berkeley 259-322.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]