Eli Marom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eli Marom
Eli Marom na fotografii z roku 2007.
Eli Marom na fotografii z roku 2007.
Narození1955
Izrael Sde Eli'ezer, Izrael
Vojenská kariéra
Hodnostadmirál (aluf)
Doba služby1975 – současnost
SloužilIzraelIzrael Izrael
SložkaIzraelské vojenské námořnictvo
BitvyPrvní libanonská válka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Eli (Eli'ezer) Marom (hebrejsky אלי מרום‎, * 1955) je izraelský admirál a bývalý velitel Izraelského vojenského námořnictva.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v mošavu Sde Eli'ezerhorní Galileji. Jeho rodiče se seznámili v Číně, kde Maromův otec žil během druhé světové války jako uprchlík. Jeho babička z otcovy strany byla ruská Židovka, která emigrovala do Číny a děda byl Číňan, který konvertoval k judaismu. Eli Marom studoval námořní inženýrství na Izraelské námořní škole v Akku a svou kariéru u izraelského námořnictva zahájil v roce 1975 po dokončení námořního důstojnického kurzu. Kromě toho vystudoval Harvard Business School a magisterský obor sociologie na Haifské univerzitě.

V průběhu své kariéry zastával většinu vedoucích pozic v izraelském námořnictvu. Podle listu Haaretz je Marom uznáván za své velící schopnosti, avšak starosti nad jeho charakterem údajně vedly k tomu, že byl v roce 2004 přeskočen při výběru velitele námořnictva. Na tuto funkci byl nakonec jmenován v roce 2007. Z této pozice měl na starost rehabilitaci námořnictva po druhé libanonské válce z roku 2006, které utrpělo na své pověsti díky raketovým útokům Hizballáhu na INS Hanit.[1]

V březnu 2009 se Marom zapletl do skandálu poté, co byl chycen na party ve strip klubu v Tel Avivu. Poslanec Nachman Šaj (Kadima) Maroma vyzval k rezignaci a náčelník Generálního štábu Gabi Aškenazi udělil Maromovi ústní výtku za jeho chování. Aškenazi nicméně svou výtku nepřipojil k Maromovým osobním záznamům.[1]

Je ženatý a se svou manželkou Orou má tři děti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eli Marom na anglické Wikipedii.

  1. a b ASHKENAZI, Eli. MK to IDF chief: Fire Navy commander over strip club jaunt [online]. Haaretz, 2009-04-03 [cit. 2010-08-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]