Avraham Ben Šošan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Avraham Ben Šošan
Avraham Ben Shushan.jpg
Narození 1940
TureckoTurecko Turecko
Národnost Židé
Vojenská kariéra
Hodnost generálmajor (aluf)
Doba služby 1958–1989
Sloužil IzraelIzrael Izrael
Složka Izraelské vojenské námořnictvo
Války Stuha šestidenní války šestidenní válka
Stuha opotřebovací války opotřebovací válka
Stuha jomkipurské války jomkipurská válka
Stuha první libanonské války první libanonská válka

Admirál Avraham Ben Šošan (hebrejsky: אברהם בן-שושן; narozen 1940) je izraelský generál, který v letech 1985 až 1989 působil v pozici velitele Izraelského vojenského námořnictva.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Turecku a společně se svou rodinou podnikl aliju do Izraele, kde se usadili v Kfar Sabě. Pocházel z chudé rodiny a ve čtrnácti letech opustil domov a začal pracovat na rybářské lodi. Po nástupu na povinnou vojenskou službu se dal k námořnictvu, stal se členem ponorkové jednotky a nakonec povýšil na kapitána ponorky INS Leviatan. Později sloužil na flotile raketových lodí a v 80. letech se stal jejím velitelem. V této pozici dále působil až do první libanonské války. V roce 1985 byl povýšen do hodnosti generálmajora (aluf) a jmenován velitelem izraelského námořnictva. Jeho funkční období vypršelo v roce 1989 a krátce poté rezignoval z izraelské armády.

Po odchodu z armády působil jako vojenský attaché ve Washingtonu[2] a později působil za dob působení premiérů Jicchaka Rabina, Benjamina Netanjahua a Ehuda Baraka v řadě státních úřadů (například generální ředitel ministerstva školství). V roce 2000 se stal členem reformního centra úřadu ministerského předsedy, jehož cílem je reforma veřejného sektoru.

Má vysokoškolské magisterské vzdělání v oborech historie, politologie a strategie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Avraham Ben-Shoshan na anglické Wikipedii.

  1. זרוע הים: מפקדים [online]. Izraelské obranné síly [cit. 2010-08-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-25. (hebrejsky) 
  2. ATKINSON, Rick. Crusade: The Untold Story of the Persian Gulf War. Boston: Houghton Mifflin, 1993. 575 s. Dostupné online. ISBN 978-0395710838. S. 174. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]