Alex Tal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alex Tal
AlexTal.jpg
Narození 1946
Sovětský svaz Sovětský svaz
Vojenská kariéra
Hodnost generálmajor (aluf)
Doba služby 1964–2000
Sloužil IzraelIzrael Izrael
Složka Izraelské vojenské námořnictvo
Války Stuha šestidenní války šestidenní válka
Stuha opotřebovací války opotřebovací válka
Stuha jomkipurské války jomkipurská válka
Stuha první libanonské války první libanonská válka
první intifáda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Alex Tal (hebrejsky: אלכס טל; narozen 1946) je penzionovaný izraelský generál, který v letech 1992 až 1996 zastával pozici velitele Izraelského vojenského námořnictva.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Sovětském svazu a v roce 1964 podnikl aliju do Izraele, kde vstoupil do vojenského námořnictva. Po výcviku sloužil na vůbec prvním raketovém člunu, které izraelské námořnictvo získalo. Rovněž se zúčastnil tzv. Cherbourského projektu. Během jomkipurské války se, jako kapitán jednoho z raketových člunů zúčastnil bitvy u Latakije. Po válce pokračoval ve službě v námořnictvu. Mezi pozice, které zastával patřil velitel flotily raketových člunů a vojenský attaché v Chile.

V roce 1996 byl povýšen do hodnosti generálmajora (aluf) a stal se velitelem izraelského námořnictva. Pod Talovým vedením byly nalezeny trosky izraelské ponorky INS Dakar, která se ztratila v roce 1968 během plavby ze Spojeného království do Izraele.[1] V roce 2000 skončilo Talovo funkční období v této funkci, a poté odešel z armády.

Má vysokoškolské magisterské vzdělání v oboru ekonomie na Bar-Ilanově univerzitě a v oboru geografie na Haifské univerzitě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alex Tal na anglické Wikipedii.

  1. Israel Navy unlikely to retrieve wreckage of sunken sub Dakar [online]. Jewish Weekly, 1999-06-04 [cit. 2010-08-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]