Eleonora Teles de Menezes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eleonora Teles de Menezes
portugalská královna
Portrét
Doba vlády13721383
Narození1350
Úmrtí27. duben 1386
PředchůdceBeatrix Kastilská
NástupceFilipa Lancasterská
ManželFerdinand I. Portugalský
OtecMartim Afonso Telo de Meneses
MatkaAldonça Anes de Vasconcelos
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eleonora Teles de Menezes (135027. duben 1386) byla jako manželka portugalského krále Ferdinanda I. portugalskou královnou. V letech 1383–1385 byla portugalskou regentkou. Jejím prvním manželem byl portugalský šlechtic, na nátlak Ferdinanda však toto manželství bylo zrušeno a král se s Eleonorou oženil sám. V Portugalsku si získala pověst zrádkyně obviňované z nevěry a zrady své země; je považována za portugalskou obdobu Lucrezie Borgie.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Rudovlasá Eleonora byla dcerou portugalského šlechtice Martima Afonsa Tela de Meneses. V mládí byla provdaná za šlechtice jménem João Lourenço da Cunha, s nímž měla syna Álvara (dědice svého otce) a dítě, které se narodilo mrtvé. Eleonořina sestra Maria Telles de Menezes byla dvorní dámou Beatrice, dcery Petra I. a jeho milenky Inés de Castro. Během návštěvy své sestry u dvora se seznámila také s Beatriciným nevlastním bratrem Ferdinandem (I.). Ferdinandem se nechala ochotně svést.

Ferdinandovi (od roku 1367 králi) se podařilo dosáhnout anulace Eleonořina prvního manželství a 15. května 1372 se s ní oženil. Po jeho smrti v roce 1383 byla Eleonora jmenována regentkou jménem jejich jediné dcery Beatrix. Vládla se svým milencem Joãem Fernandesem Andeirem, k nelibosti šlechty i nižších vrstev. Princeznino manželství s Janem I. Kastilským a hrozící ztráta nezávislosti vedly k vyhnání matky i dcery z Portugalska. Eleonora zemřela nedlouho poté, v roce 1386.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leonor Telles de Menezes na anglické Wikipedii.

  1. Stephens, Henry Morse. "The Reign of Ferdinand". Portugal. Putnam, 1903.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Portugalská královna
Předchůdce:
Beatrix Kastilská
13721383
Eleonora Teles de Menezes
Nástupce:
Filipa Lancasterská