Elena Lucrezia Cornaro Piscopia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Elena Lucrezia Cornaro Piscopia
Narození 5. června 1646
Benátky
Úmrtí 26. července 1684 (ve věku 38 let)
Padova
Příčina úmrtí tuberkulóza
Alma mater Padovská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Elena Lucrezia Cornaro Piscopia

Elena Lucrezia Cornaro Piscopia (5. června 1646, Benátky – 26. července 1684) byla první ženou v historii, která získala na univerzitě titul doktora.[1] Jednalo se o titul doktora filozofie, kterého dosáhla roku 1678 na univerzitě v Padově.[1]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Benátkách v bohaté a urozené rodině, jejíž členové patřili už po několik generací k významným mecenášům umění a věd. Jejím otcem byl Giovanni Battista Cornaro Piscopia. Elena byla od svých sedmi let vzdělávána v řečtině a latině a od svých dvaadvaceti let studovala klasickou a moderní řečtinu, filozofii, teologii a učila se hebrejsky. Byla také mimořádně hudebně nadaná, hrála na několik hudebních nástrojů a hudbu i skládala.

Univerzitní studia[editovat | editovat zdroj]

V dospělém věku chtěla vstoupit do benediktinského řádu, ale otec ji přesvědčil, aby studovala na univerzitě, což bylo tehdy něco zcela mimořádného, jelikož žádná škola nepřijímala ženy na vyšší studia.[1] Elena však byla přijata a na univerzitě se následně věnovala studiu filozofie a teologie. Členové univerzitní rady jednomyslně doporučili, aby nakonec obdržela doktorát v obou oborech. Kardinál Gregorio Barbarigo, kancléř univerzity, ale udělení titulu doktora teologie vetoval, jelikož Elena by po získání tohoto titulu mohla teologii vyučovat, což tehdy ženám nebylo dovoleno.[1] Elena Lucrezia Cornaro Piscopia získala 26. 6. 1678 na univerzitě v Padově titul doktora filozofie (jako první žena na světě)[1] poté, co úspěšně složila ústní zkoušku na téma Aristotelových Pozdějších analýz a fyziky. V následujících sedmdesáti letech padovská univerzita žádný další titul ženě neudělila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Lynn Santa Lucia, Ženy, které změnily svět, nakladatelství Alpress, s.r.o., Frýdek-Místek, 2011, ISBN 978-80-7362-873-4, str. 43-45.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lynn Santa Lucia, Ženy, které změnily svět, nakladatelství Alpress, s.r.o., Frýdek-Místek, 2011, ISBN 978-80-7362-873-4, str. 43-45.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]