Elena Lucrezia Cornaro Piscopia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elena Lucrezia Cornaro Piscopia
Elena Piscopia portrait.jpg
Narození 5. června 1646
Ca' Loredan
Úmrtí 26. července 1684 (ve věku 38 let)
Padova
Příčina úmrtí tuberkulóza
Alma mater Padovská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Elena Lucrezia Cornaro Piscopia

Elena Lucrezia Cornaro Piscopia (5. června 1646, Benátky – 26. července 1684) byla první ženou v historii, která získala na univerzitě titul doktora.[1] Jednalo se o titul doktora filozofie, kterého dosáhla roku 1678 na univerzitě v Padově.[1]

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Benátkách v bohaté a urozené rodině, jejíž členové patřili už po několik generací k významným mecenášům umění a věd. Jejím otcem byl Giovanni Battista Cornaro Piscopia. Elena byla od svých sedmi let vzdělávána v řečtině a latině a od svých dvaadvaceti let studovala klasickou a moderní řečtinu, filozofii, teologii a učila se hebrejsky. Byla také mimořádně hudebně nadaná, hrála na několik hudebních nástrojů a hudbu i skládala.

Univerzitní studia[editovat | editovat zdroj]

V dospělém věku chtěla vstoupit do benediktinského řádu, ale otec ji přesvědčil, aby studovala na univerzitě, což bylo tehdy něco zcela mimořádného, jelikož žádná škola nepřijímala ženy na vyšší studia.[1] Elena však byla přijata a na univerzitě se následně věnovala studiu filozofie a teologie. Členové univerzitní rady jednomyslně doporučili, aby nakonec obdržela doktorát v obou oborech. Kardinál Gregorio Barbarigo, kancléř univerzity, ale udělení titulu doktora teologie vetoval, jelikož Elena by po získání tohoto titulu mohla teologii vyučovat, což tehdy ženám nebylo dovoleno.[1] Elena Lucrezia Cornaro Piscopia získala 25. 6. 1678 na univerzitě v Padově titul doktora filozofie (jako první žena na světě)[1] poté, co úspěšně složila ústní zkoušku na téma Aristotelových Pozdějších analýz a fyziky. V následujících sedmdesáti letech padovská univerzita žádný další titul ženě neudělila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Lynn Santa Lucia, Ženy, které změnily svět, nakladatelství Alpress, s.r.o., Frýdek-Místek, 2011, ISBN 978-80-7362-873-4, str. 43-45.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lynn Santa Lucia, Ženy, které změnily svět, nakladatelství Alpress, s.r.o., Frýdek-Místek, 2011, ISBN 978-80-7362-873-4, str. 43-45.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]