Elena Ceaușescuová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Elena Ceaușescu)
Skočit na: Navigace, Hledání
Elena Ceaușescu
Narození 7. ledna 1916
Petrești
Úmrtí 25. prosince 1989 (ve věku 73 let)
Târgoviște
Příčina úmrtí poprava zastřelením
Alma mater Bukurešťská universita
Povolání politička a chemička
Politická strana Komunistická strana Rumunska
Manžel(ka) Nicolae Ceaușescu
Děti Nicu Ceaușescu, Zoia Ceaușescu a Valentin Ceaușescu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elena Ceaușescuová (7. ledna 1916 Petrești25. prosince 1989 Târgoviște, Rumunsko) byla manželkou komunistického rumunského prezidenta Nicolae Ceaușesca.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Elena Ceaușescuová, původním jménem Lenuța Petrescu, se narodila do rolnické rodiny v obci Petrești. Po vychození základní školy se spolu s bratrem přestěhovala do Bukurešti, kde pracovala jako pomocná síla v laboratoři, později získala práci v textilní továrně.

V roce 1937 vstoupila do Komunistické strany a v roce 1939 se seznámila se svým budoucím chotěm. Sezdáni byli 23. prosince 1947. U příležitosti svatby zfalšovala rok narození proto, aby se zdála být mladší, než její manžel.[1] Po vzestupu KS pracovala jako sekretářka rumunského Ministerstva zahraničních věcí, později zastávala několik dalších důležitých politických funkcí ve straně. Svého manžela často doprovázela na zahraničních cestách. V rámci kultu, který kolem ní byl vytvořen, byla nazývána „Matkou národa“.

Po převratu v prosinci 1989 prchla společně se svým mužem z Bukurešti. Manželský pár byl zadržen ve městě Târgoviște, kde byl 25. prosince téhož roku popraven.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Spolu se svým manželem měli celkem tři děti, dva syny Valentina a Nicka a dceru Zoiu. Nejstarší syn Valentin žije, Zoia zemřela v roce 2006 a syn Nicu o deset let dříve v roce 1996. Elena Ceaușescuová byla posedlá kontrolou svých dětí a stála za několika rozpady vztahů své dcery a mladšího syna Nica, kterému dokonce vybrala manželku, kterou nemiloval. Jejich děti byly na žádost jejich matky často pod kontrolou Securitate.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.parliamentpalace.ro/article/28391/Elena-Ceausescu
  2. Dokument: Zapomenutý svět komunismu - Socialismus pro jednu rodinu, 31 minuta

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]