Elektrolýza (kosmetická)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Elektrolýza je metoda elektrické depilace, která vede k trvalému odstranění kořínků chlupů na lidském těle. Slovo elektrolýza znamená samotný proces odstraňování, který probíhá vsunováním pevné kovové sondy o tloušťce lidského vlasu do každého jednotlivého vlasového folikulu. Při správném provedení nedochází k propíchnutí kůže, ale vlasový folikul je zničen a chlup trvale odstraněn.

Metody[editovat | editovat zdroj]

Přes sondu přejde do folikulu elektřina, která ho zničí, buď vznikem leptavého hydroxidu sodného (galvanická metoda), nebo přehřátím (termolýzní metoda), nebo oběma způsoby dohromady (smíšená metoda). Žádná z těchto tří metod není lepší než ostatní, vždy záleží na schopnostech elektrolyzéra, druhu odstraňovaných chlupů, stavů kůže a prahu bolesti klienta. Všemi třemi metodami lze dosáhnout úplného odstranění chlupů.

Galvanická[editovat | editovat zdroj]

Tato metoda je pojmenována po Luigi Galvanim a využívá faktu, že lidské tělo a jeho buňky mohou fungovat jako galvanický článek. Galvanická elektrolýza byla poprvé publikována v roce 1875 v medicínské literatuře oftalmologem Charles Michelem jako metoda, která umožňuje odstranit dovnitř rostoucí řasy u pacientů s nemocí zvanou trichiasis.[1] Galvanický epilátor je v podstatě kladný zdroj energie, který přes sondu, která je katodou, vypouští do těla 0-3 miliampérů. Během tohoto procesu dochází díky elektrolýze ke vzniku hydroxidu sodného, který zabije vlasový kořínek. Moderní galvanické epilátory dokáží přizpůsobovat napětí tak, aby udržovaly konstantní proud.

Termolýzní[editovat | editovat zdroj]

Termolýzní metoda využívá radiových vln, konkrétně krátkých vln k tomu, aby zahřála tkáň (podobně jako mikrovlnná trouba) na teplotu 48°C, což způsobí elektrokoagulaci. Termolýzní metoda byla vyvinuta kolem roku 1920 a publikována v medicínské literatuře Henri Bordierim.[2] Termolytický epilátor je v podstatě rádiový vysílač s výkonem 0-8 wattů, vydávající vlny o frekvenci 13.56 MHz. Energie se šíří do vzdálenosti 1 mm od špičky sondy a spálí folikul.

Smíšená[editovat | editovat zdroj]

Smíšená metoda byla vyvinuta roku 1948 Arthur Hinkelem a kombinuje výhody a nevýhody obou předchozích metod.[3]

Technika[editovat | editovat zdroj]

Sonda musí snadno vklouznout do folikulu (nedochází k propichování kůže!), tudíž je třeba vybrat správný průměr - typicky 50 až 150 µm. Sonda musí být vsunována do folikulu pod stejným úhlem, pod kterým z něj vychází chlup. Začíná se na nejnižších proudech a časech, které se postupně zvyšují, dokud není nastavení optimální pro odstraňování chlupů, nebo dokud není zákrok pro pacienta příliš bolestivý.

Trvání terapie[editovat | editovat zdroj]

Pro úplné odstranění chlupů je potřeba podstupovat terapii 1-4 roky, průměrně 2 roky.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Electrology na anglické Wikipedii.

  1. Michel CE. Trichiasis and distichiasis; with an improved method for radical treatment. St. Louis Clinical Record, 1875 Oct; 2:145-148
  2. Bordier H. Noveau traitment de l'hypertrichose par la diathermie. Vie Med., 1924, 5:561
  3. Hinkel AR, Lind RW (1968). Electrolysis, Thermolysis and the Blend: the principles and practice of permanent hair removal.Los Angeles, CA: Arroway Publishers, ISBN 0-9600284-1-2
  4. Transsexual road map - How long will electrolysis take?. www.tsroadmap.com [online]. [cit. 2010-05-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-03-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]