Epilace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Epilace je akt odstranění nežádoucích chloupků nebo vlasů z lidského těla včetně zničení vlasového kořínku. Tím se zásadně liší od depilace, kterou se odstraňují pouze viditelné části chloupků. Epilace je oblíbená pro svůj dlouhodobý efekt, takže ji není nutné opakovat tak brzo oproti holení.

Způsoby trvalé epilace[editovat | editovat zdroj]

Epilaci je možné provést různými způsoby. Většina z nich však vyžaduje návštěvu specializovaného kosmetického zařízení. Jednotlivé způsoby se také liší v míře efektivity a délce účinku.

  • Epilační jehla: Používá se pouze pro lokální epilace, nejčastěji v oblasti obličeje. Jedná se o poměrně pracný, zdlouhavý a bolestivý proces. Jeho výhodou je vysoká účinnost a takřka nulové riziko vzniku nežádoucích pigmentových skvrn. Metoda funguje na principu elektrolýzy. Elektrický proud zasáhne kořínek chloupku a tím ho naruší. Při dostatečném počtu opakování dojde k úplnému zničení centra růstu chloupku.[1]
  • Chemická epilace: Trvalá redukce většiny chloupků v oblasti obličeje, končetin, zad, podpaží a třísel. Během zákroku dochází k nahromadění pigmentu, proto je zakázáno se nejméně dva měsíce po zákroku slunit, jinak hrozí vznik pigmentových skvrn.
  • Fotoepilace (IPL): Zajišťuje trvalé odstranění ochlupení plošným způsobem působením intenzivního pulzního světla (IPL), které naruší vlasový folikul a na daném místě už chloupek znovu nevyroste. Zákrok je třeba podstoupit opakovaně, neboť přístroj účinně působí pouze na chloupky v růstové fázi.[2]
  • Epilace laserem (často mylně označovaná jako laserová depilace): Laserový paprsek o přesně dané frekvenci je pohlcen vlasovým folikulem, který se v důsledku zásahu laserem rozpadne. Chloupek následně samovolně vypadne a už znovu nevyroste.[3]

Další způsoby epilace[editovat | editovat zdroj]

Speciální kategorií jsou pak tzv. polotrvalé epilační metody, mezi které patří například epilace voskem, epilačním strojkem nebo vytrhávání chloupků pinzetou.

Nevýhody epilace[editovat | editovat zdroj]

Za největší nevýhodu můžeme považovat vysokou cenu všech trvalých epilačních metod. Zdravotní rizika jsou minimální, pokud epilaci svěříte do rukou odborníka. V případě chybného ošetření mohou vznikat po epilaci jizvičky (u epilační jehly) nebo může dojít ke spálení kůže (při chybném nastavení hlavice IPL). Pokud zájemce o epilaci trpí nějakým chronickým onemocněním, např. cukrovkou, měl by se poradit se svým lékařem, která metoda epilace je vzhledem k jeho zdravotním omezením vhodná.

Kulturní význam epilace[editovat | editovat zdroj]

Chloupky na těle žen se v posledních letech stávají čímsi nepatřičným a ženy, které tento trend ignorují, bývají často terčem posměchu. Některé ženy pomocí neupraveného ochlupení vyjadřují svoje feministické postoje.

Epilace intimních partií provozovaly ženy již ve starověkém Egyptě. Módu úpravy ochlupení v podpaží odstartovala v roce 1915 firma Wilkinson Sword svou kampaní, ve které lobovala za osobní hygienu. V současnosti si podle průzkumů chloupky odstraňuje až 80 % mladých žen.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oholit či neoholit? [online]. zena-in.cz, 2004-3-19, [cit. 2012-07-19]. Dostupné online.  
  2. Depilace IPL [online]. depilace-centrum.com, [cit. 2012-07-19]. Dostupné online.  
  3. Laserová depilace, trvalá depilace [online]. laserstudio.cz, [cit. 2012-07-19]. Dostupné online.  
  4. Holení během staletí II. – ženy [online]. fiftyfifty.cz, 2008-9-9, [cit. 2012-07-19]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]