Fotoepilace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fotoepilace, nebo také trvalá epilace, je epilace provedená pomocí laseru nebo IPL světlem. Přestože cíl fotoepilace je shodný s klasickou epilací, tedy odstranění nechtěného ochlupení, prostředky a způsob dosažení výsledku je výrazně odlišný. Oproti klasické epilaci, kdy se odstraňuje ochlupení nebo vlasy klasickými metodami - krémy, pinzetou, voskem atd., fotoepilace používá metodu selektivní fototermolýzy.

Fotoepilace je často v hovorové řeči zaměňována s fotodepilací, jejíž provedení by bylo v praxi velmi komplikované až nelogické. Epilace se od depilace liší následovně: depilace je pouhé zkrácení chloupku nad povrchem pokožky, jeho kořínek se neodstraní a chloupek tak pokračuje v růstu i nadále, pokud tedy mluvíme o depilaci, máme na mysli "holení" pomocí žiletky nebo břitvy. Epilace je na rozdíl od toho způsob odstranění chloupku i s jeho kořínkem, tedy vytržením z jeho folikulu pomocí dříve zmíněných metod (pinzetou, krémy, voskem atd.).

Intenzivní pulzní světlo (IPL] a E- LIGHT[editovat | editovat zdroj]

Intenzivní pulzní světlo je zkracováno jako IPL podle anglického názvu Intense Pulsed Light.

Jedná se o širokospektrální světelný výboj, podobný laserovému paprsku, který produkuje xenonová výbojka. Ta je umístěna ve světlovodivé komoře, která usměrňuje světelný tok a v ideálním případě je vyrobena z tzv. safírového skla. V závislosti na použitém krystalu (filtru) dochází k různým lomům světla a k produkci různých vlnových délek. Nastavením frekvence při emisi fotonů a také intenzitě (výkonu) světla je možné dosáhnout léčení ošetřované pokožky v dermatologii, trvalé epilaci v kosmetických salonech nebo též k omlazování pleti.

Intenzivní pulzní světlo se dnes používá jako nejmodernější metoda epilace. IPL chloupek trvale odstraní zničením vlasového folikulu prostřednictvím selektivní fototermolýzy, to znamená, že dojde k zahřátí chloupku až do kořínku, aniž by se poškodila okolní tkáň.

IPL je účinnější metodou epilace nežli laser, především po stránce trvanlivosti procesu, dochází k téměř trvalému odstranění tmavých chloupků kdekoliv na těle. Pro proces hraje důležitou roli také množství melaninu. Melanin je barvivo, které dodává chloupku jeho zbarvení - čím tmavší chloupek je, tím je jeho odstranění účinnější. Kromě toho lze dosáhnout celkového omlazení pokožky - fotorejuvanci. IPL má svůj význam také v léčbě Rosacei, akné, pigmentových a stařeckých skvrn a dalších diagnóz.

Jak fotoepilace funguje?[editovat | editovat zdroj]

Technologie IPL epilace umožňuje zničení buněk vlasového váčku prostřednictvím výběrové neboli selektivní fototermolýzy. Tmavý pigment, který se nazývá melanin, dodává chloupku jeho zbarvení. Dovede pohlcovat intenzivní pulzní světlo ( IPL ) pulzního světelného systému neboli laseru. Vlasový folikul se rozehřeje asi na 70°C, buňky v něm jsou tepelně zničeny a nakonec vypuzeny z těla bez toho, aby byly poškozeny okolní tkáně. Dojde-li k úplnému poškození folikulu, z místa už nemůže vyrůst další chloupek - odstranění je trvalé. Fotoepilace je vhodná pro muže i ženy.

Kontraindikace[editovat | editovat zdroj]

  • rakovina kůže, těhotenství, kůže spálená nebo zraněná silným slunečním zářením
  • akutní kožní infekce (otevřené rány)
  • olupování kůže (musí se počkat až doroste kůže nová)
  • diabetes, srdeční choroby, kovy v těle, umělé kosti v obličeji, citlivá pleť
  • lupénka, pacienti s kardiostimulátorem