Egmont (Beethoven)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lamoralova soudobá rytina

Ouvertüre Egmont und Musik-Szene Op. 84 je předehra a scénická hudba, kterou napsal Ludwig van Beethoven mezi říjnem 1809 a červnem 1810. Dílo mělo premiéru 15. června 1810 ve vídeňském Hoftheatre (v roce 1809 jím byl Beethoven o napsání požádán), dirigoval sám Beethoven.

Předehra Egmont a scénická hudba byla napsána pro stejnojmenné drama (1787) významného německého básníka Johanna Wolfganga Goethe. Beethoven v Egmontu nalezl spojitosti se svými politickými zájmy a navíc byl Goetheho velkým obdivovatelem. Goethe byl potěšen, když mu Beethoven své dílo zaslal (obdržel jej v lednu 1812). Samotného Beethovena pak Goethe označil „pozoruhodným géniem“. Goethe zastával názor, že skladatel málokdy pronikne do básníka – v zásadě odmítal melodrama, avšak u Beethovenova Egmonta nalezl se sebou jisté zrcadlení – při recitaci Egmontova monologu v žaláři přátelům, koncem září 1820, dodává: „Zde ovšem je, jak jsem naznačil, hudební doprovod žádoucí, a Beethoven pochopil s obdivuhodnou geniálností mé intence“.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hrdina nizozemského boje za samostatnost Lamoraal Egmont (1522–1568) svou urozeností patří do starého světa a počítá s tím, že král bude jeho pravidla ctít. Vévoda z Alby však využije plnou moc, kterou ho obdařil král, a nechává Egmonta zavřít a popravit. Smrtí hrdiny končí Goethova tragédie, ale divák ví, že boj za svobodu musí pokračovat dál. Egmont se díky Goethovi stal dobovým symbolem boje za svobodu proti vrchnosti, čehož se drží i Beethovenovo dílo.

Části[editovat | editovat zdroj]

 1. Předehra: Sostenuto, ma non troppo – Allegro
 2. Píseň: „Die Trommel gerühret“
 3. Entr'acte č. 1: Andante
 4. Entr'acte č. 2: Larghetto
 5. Píseň: „Freudvoll und Leidvoll“
 6. Entr'acte č. 3: Allegro – Marcia
 7. Entr'acte č. 4: Poco sostenuto e risoluto
 8. Mort de Klärchen
 9. Melodram: „Süßer Schlaf“
 10. Siegessymphonie (Vítězná symfonie): Allegro con brio

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ROLLAND, Romain. Beethoven a Goethe/Beethoven a ženy. 1. vyd. [s.l.]: SNKLHU, 1956. 297 s. S. 67–68. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]