Dvakrát Alexandr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dvakrát Alexandr
Alexandre bis
Martinu 1943.jpg
Základní informace
Žánr opera buffa
Hudba Bohuslav Martinů
Libreto André Wurmser
Počet dějství 1
Originální jazyk francouzština
Datum vzniku 1937
Premiéra 18. února 1964, Mannheim
Česká premiéra 22. května 1964, Janáčkova opera, Brno

Dvakrát Alexandr (původně francouzsky Alexandre bis, do češtiny překládáno též jako Alexandr dvakrát či Alexandr podruhé), H. 255, je jednoaktová opera buffa Bohuslava Martinů z roku 1937.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Opera vznikla u příležitosti Světové výstavy 1937 v Paříži. Při hledání vhodné předlohy doporučil kulturní atašé Československé republiky spisovatele André Wurmsesa. Martinů údajně projevil přání, aby v opeře mohla například zpívat kočka. Překvapený spisovatel tento požadavek nemohl splnit, nabídl ale předlohu, kde zpívá portrét na stěně. To skladatele zaujalo a předlohu přijal.

Osoby[editovat | editovat zdroj]

Armanda soprán
Alexandr baryton
Alexandr baryton
Oskar tenor
Portrét - vypravěč bas
Filoména - vypravěčka alt

Obsah opery[editovat | editovat zdroj]

Opera se odehrává v pařížském měšťanském salonu okolo roku 1900. Služebná Filoména uklízí a stěžuje si na svůj život. Manžel, vousatý Alexandr, žádá Filoménu, aby přinesla ukrytý kufr a potají odchází, údajně na nádraží, naproti svému stejnojmennému bratranci z Ameriky. Alexandrův portrét na stěně se pohoršuje nad zradou svého modelu, nad jeho útěkem od manželky. Na návštěvu za manželkou Armandou přichází Oskar, muž, se kterým se seznámila během dovolené. Je oblečen ve sportovním a nabízí jí lekci v jízdě na biciklu. Armanda jeho dvoření odmítne s poukazem na to, že "je žena slušná a řádná". Oskar odchází.

Přichází bezvousý Alexandr-bratranec a naznačuje, že Alexand-manžel utekl. Armanda se do něj na první pohled zamiluje a podléhá mu, což s nelibostí komentuje Alexandrův obraz i služebná Filoména. Armanda má poté sny plné výčitek svědomí. V prvním snu se oba Alexandři navzájem vraždí. Ve druhém snu bohyně manželství v podání Filomény odsuzuje Armandu a ta je unášena démony - vousatými tanečnicemi. Ve třetím snu se objevuje nápadník Oskar a tančí s Armandou na kolečkových bruslích. Armanda prosí o sltování.

Je opět ráno a služebná Filoména uklízí v salonu a stěžuje si na svůj život. Vchází Alexand-manžel, ale bez plnovousu a loučí se s Armandou před odchodem do úřadu. Během loučení zjišťuje, že se i jeho žena změnila.

Po odchodu "manželského milence" přichází Oskar. K jeho překvapení Armanda pozvánku na lekci jízdy na kole tentokrát přijme. Manželův portrét zůstane sám a pronáší morality o tom, že manžel manželku nemá uvádět v pokušení.

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

  • Supraphon 1982 (vydáno: 1984 LP, 1994 CD 11 2140-2 611) zpívají: René Tuček, Richard Novák, Vladimír Krejčík, Daniela Šounová-Brouková, Anna Barová, orchestr Janáčkovy opery v Brně, dirigent: František Jílek. Nahrávka v češtině, překlad Eva Bezděková.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]