Druk Gyalpo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Znak Bhútánu
Pátý bhútánský král a hlava rodu Wangčhugů Džigme Khesar Namgjel Wangčhug

Druk Gyalpo, také Dračí král, je titul panovníka Bhútánského království (či také Bhútánu). V bhútánštině je pro samotný Bhútán vyhrazen výraz Druk Yul, což se dá přeložit jako Země hromového draka,[1] a zatímco panovník je Druk Gyalpo neboli Dračí král,[2] Bhútánci sami sebe nazývají Drukpa, tedy dračí lidé.

Současným vládcem Bhútánu je Džigme Khesar Namgjel Wangčhug, pátý Druk Gyalpo.[3] Džigme Khesar Namgjel Wangčhug je titulován převážně Mi’wang ‘Ngada Rimboche, tedy „Jeho Veličenstvo“, a přímo oslovován Ngada Rimboche, tedy „Vaše Veličenstvo“.[3][4]

Povinnosti a pravomoci[editovat | editovat zdroj]

Bhútánská ústava stanovuje konstituční monarchii coby bhútánským státní zřízení. Druk Gyalpo je podle ní hlavou státu a také symbolem jednoty království a bhútánského lidu.[5] Ústava rovněž zavádí nábožensko-politický systém zvaný Chhoe-sid-nyi, který je sjednocen právě v osobě krále. Ten by měl být buddhistického vyznání, ale zároveň by měl ochraňovat a ctít všechna náboženství v zemi. Další panovníkovou povinností je chránit samotnou ústavu a dbát na její dodržování, má dohlížet na to, aby nic z toho, co se v zemi děje, nebylo protiústavní a naopak bylo vše vykonáváno v nejvyšším státním zájmu a pro blaho obyvatel země.

Král by podle ústavy za své činy neměl zodpovídat u soudu a jeho osoba by měla být posvátná.[5]

Při výkonu pracovních povinností má Druk Gyalpo projevovat co nejvíce dobré vůle a snažit se vycházet co nejvíce vstříc. Také má udržovat dobré vztahy s ostatními zeměmi přijímáním zahraničních hostů a vykonáváním státních návštěv v jiných zemích.

Podle čl. 2 odst. 19 bhútánské ústavy jmenuje král značné množství vysokých vládních úředníků.[5] Jedná se například o vojenské hodnostáře, soudce, předsedy volebních komisí a veřejných služeb. Dále, po konzultaci s Národní soudní komisí, jmenuje většinu členů nejvyššího soudu, a sice předsedu a přísedící soudce známé jako drangoni. Na základě rad předsedy vlády ještě vybírá bhútánské velvyslance a konzuly. Na základě seznamu doporučených osob, který sestavuje předseda vlády spolu s vůdcem opoziční politické strany, jmenuje král i vedoucího volební komise, generálního auditora Královského kontrolního úřadu, dále předsedu a další členy Královské komise pro veřejnou službu, což je orgán, který dohlíží na velkou část králových volbe, a předsedu a další členy Protimonopolního úřadu Korupční komise. Druk Gyalpo rovněž vybírá a jmenuje na základě doporučení jiných orgánů generálního prokurátora, správce centrální banky, sekretáře vládního kabinetu, správce menších správních celků a vůdce obranných sil (nejvyšším vrchním velitelem ozbrojených sil a milic je však on sám). Funkční období všech pozic, co kterých jsou jedinci jmenování králem, je dlouhé 5 let.

Druk Gyalpo může udělovat tituly, vyznamenání a dary v souladu s tradicemi a zvyky. Mezi královské výsady patří také udělování státního občanství, amnestie, milosti a snižování trestů.[5]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Titul Druk Gyalpo zatím nosilo, stejně jako Havraní korunu, která se k němu nepřímo váže, pět mužů z dynastie Wangčhugů[6][7]:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Druk Gyalpo na anglické Wikipedii.

  1. Bhutan country profile. BBC News. 2018-02-14. Dostupné online [cit. 2020-11-04]. (anglicky) 
  2. Druk gyalpo | Bhutan ruler. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2020-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b A Legacy of Two Kings | Bhutan 2008. web.archive.org [online]. 2010-12-15 [cit. 2020-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-12-15. 
  4. Buddhist Times News – Bhutan’s King and Queen Expecting Second Child [online]. [cit. 2020-11-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b c d Wayback Machine. web.archive.org [online]. 2011-07-06 [cit. 2020-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-07-06. 
  6. Kingdom of Bhutan - House of Wangchuck. www.almanachdegotha.org [online]. [cit. 2020-11-04]. Dostupné online. 
  7. Bhutan 100 Years Timeline | Bhutan 2008. web.archive.org [online]. 2010-02-02 [cit. 2020-11-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-02-02.