Přeskočit na obsah

Drive (film, 2011)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Drive
Základní informace
Původní názevDrive
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina + česká lokalizace
Délka100 minut
Žánrdrama / thriller / krimi
PředlohaDrive
NámětDrive autor: James Sallis
ScénářHossein Amini
RežieNicholas Winding Refn
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRyan Gosling
Carey Mulligan
Bryan Cranston
Christina Hendricks
Ron Perlman
Oscar Isaac
Albert Brooks
HudbaCliff Martinez
StřihMatthew Newman
Výroba a distribuce
PremiéraČesko 2011
DistribuceBlue Sky Film Distribution
Rozpočet15 mil. $[1]
Tržby78,7 mil. $ (celosvětově)[1]
35,1 mil. $ (USA)[1]
Přístupnost18
Drive na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drive je americký film z roku 2011, který režíroval dánský režisér Nicolas Winding Refn. Herci v hlavních rolích jsou Ryan Gosling, Carey Mulligan, Bryan Cranston, Oscar Isaac a Albert Brooks. Film byl natočen podle stejnojmenné knihy Jamese Sallise, kterou zpracoval do scénáře Hossein Amini.

Stejně jako kniha, film pojednává o bezejmenném hollywoodském kaskadérovi (Ryan Gosling), který po nocích pracuje pro zločince jako řidič, kterého si najímají po krádeži, aby je odvezl do bezpečí. Film byl v roce 2011 uveden na filmovém festivalu v Cannes, kde byl přijat s ovacemi a režisér filmu získal ocenění za nejlepší režii. [2]

Zápletka[editovat | editovat zdroj]

Bezejmenný Řidič (Ryan Gosling) žije v bytě s levným nájmem a pracuje jako mechanik v autodílně vlastněné Shannonem (Bryan Cranston), který řidiči dělá také manažera a obstarává mu práci filmového kaskadéra na částečný úvazek. Řidič má ale také tajnou práci, organizovanou Snannonem, jako nájemný řidič pro zločince, kteří potřebují odvézt do bezpečí. Jeho pravidlem je, že nikdy nepracuje pro stejné lidi dvakrát a zločincům, kteří si ho najmou, dává pěti minutový limit na jejich loupeže. Pokud se lupiči opozdí, Řidič odjede bez nich. Jednoho dne potká ve výtahu svou novou sousedku Irene (Carey Mulligan) a jejího syna Benicia. Později jim před místním supermarketem pomůže s autem.

Irenino auto je odtaženo do Shannonovy garáže a Řidič nabídne Irene a Beniciovi odvoz domů. Zároveň se řidič začne o Irene a Benicia zajímat, pomáhat jim a tráví s nimi volný čas. Během toho se potká s Ireniným manželem, Standardem, který byl propuštěn z vězení. Jeho návrat k rodině ale není jednoduchý, kvůli dluhu z vězení. Ke splacení dluhu má Standard vykrást zastavárnu, a Řidič mu nabídne svou pomoc.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Ryan Gosling Řidič
Carey Mulligan Irene
Bryan Cranston Shannon
Albert Brooks Bernie Rose
Oscar Isaac Standard Gabriel
Christina Hendricks Blanche
Ron Perlman Nino Paolozzi / Izzy
 • Kaden Leos jako Benicio
 • Jeff Wolfe jako Tan Suit
James Biberi Cook
Russ Tamblyn Doc
Andy San Dimas Dancer

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Novela Drive od Jamese Sallise byla vydána v roce 2005. [3] Producenti Marc E. Platt a Adam Siegel z Marc Platt Productions zakoupili práva na zfilmování novely ihned po tom, co si Siegel přečetl recenzi v magazínu Publishers Weekly. [4] Postava Řidiče Siegela zaujala, protože to byla ta "postava, kterou už jen tak někde nezahlédnete – byl to muž s jasným posláním; byl dobrý v tom co dělal a nestyděl se za to." Řidič zaujal Platta kvůli tomu, že mu připomínal filmové hrdiny, ke kterým vzhlížel v mládí. Postavy, které typicky hráli Steve McQueen a Clint Eastwood.[4]

Hossein Amini – na Oscara nominovaný scenárista – přepracoval původní novelu pro plátna kin. Připadalo mu, že kniha kterou mu studio zaslalo, byla velmi jedinečná, protože byla krátká, pochmurná a trochu jako báseň. A protože nemá novela jednoduchý přímočarý příběh, ale je plná vzpomínek a poskakuje dopředu a zpět v čase, byla její adaptace pro filmový scénář pro Aminiho výzvou. [5]

Natáčení a výběr lokací[editovat | editovat zdroj]

Film byl dokončen s rozpočtem okolo 13 milionů dolarů a natáčel se v různých částech Los Angeles v Kalifornii. Natáčení začalo 25. září 2010.[6][7] Lokace vybíral sám režisér Winding Refn, zatímco ho Gosling vozil napříč nočním městem. Z důvodu obav o rozpočet si filmování v Los Angeles vyžádal sám režisér.[8] Winding Refn se přesunul kvůli natáčení do svého domu v Los Angeles a spolu s ním tam po dobu natáčení přebývali i herci a scenárista Amini. Přes den pracovali na scénáři a natáčeli film, po večerech se potom dívali na filmy, nebo upravovali již natočený materiál a nebo jezdili po nočním městě.[9] Režisér si následně vyžádal, aby byly nástroje pro úpravu filmu také převezeny do jeho domu.[6] I když byl scénář k filmu jen na 81 stran, Winding Refn a Gosling stále upravovali a zkracovali dialogy v průběhu natáčení.[10] Jedna scéna ve filmu, která nakonec nemá žádný dialog je sequence ve výtahu – "série omračujících pohledů a obrazů, které jsou dobrým příkladem toho, že film mnoho nápadů a emocí vyjadřuje skrze obraz raději než slovy.[11]

Premiéra filmu[editovat | editovat zdroj]

Světová premiéra filmu proběhla 20. května 2011 v rámci filmového festival v Cannes.[12] Premiéra filmu v České republice byla 15. září 2011.

Vydání na DVD a Blu-ray nosičích v Česku[editovat | editovat zdroj]

Drive byl poprvé vydán na DVD 9. března 2012 a později byl vydán znovu v limitované edici společně s Blu-ray disky 5. září 2012. Od začátku roku 2013 je film Drive dostupný online přes český obchod iTunes.[13]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Drive (2011 film) na anglické Wikipedii.

 1. a b c Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2023-05-10].
 2. Výherci ocenění Cannes 2011 - firstshowing.net [online]. Dostupné online. 
 3. MARTELLE, Scott. James Sallis' noir outlook in 'The Killer is Dying' and 'Drive'. Los Angeles Times. August 7, 2011. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne January 31, 2012. 
 4. a b Drive Press Kit: Inspirace. FilmDistrict. 2011. 
 5. Drive Press Kit: The Adaption. FilmDistrict. 2011. 
 6. a b LIM, Dennis. Cannes Q. and A.: Driving in a Noir L.A. [online]. The New York Times Company, May 22, 2011. Dostupné online. 
 7. DAVIS, Edward. Nicolas Winding Refn's 'Drive' Will Hit Theaters September 16, 2011 Via Film District [online]. SnagFilms, December 12, 2010 [cit. 2013-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 13-07-2011. 
 8. ROSEN, Christopher. L.A. Story: 'Drive' Director Nicolas Winding Refn on His Quintessential Los Angeles Film [online]. AOL Inc., September 16, 2011 [cit. 2013-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 12-10-2011. 
 9. STONE, Jay. Ryan Gosling's career Drive [online]. PostMedia Network Inc., May 20, 2011 [cit. 2013-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 12-05-2013. 
 10. TOBIAS, Scott. Interview: Nicholas Winding Refn [online]. The Onion, Inc, September 15, 2011. Dostupné online. 
 11. ZEITCHIK, Steven. Ryan Gosling and Nicolas Winding Refn share the ride [online]. Tribune Company, September 15, 2011. S. 1. Dostupné online. 
 12. Horaires 2011 [online]. Cannes Film Festival [cit. 2013-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-01-23. (French) 
 13. Detail filmu na CSFD.cz [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]