Dover (Delaware)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dover
Poloha
Souřadnice
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Federální státDelaware
OkresKent County
RegionDelmarva Peninsula
Dover na mapě
Delaware na mapě Spojených států
Dover
Dover
Dover, Delaware
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha58,8 km²
Počet obyvatel36 047 (2010)
Hustota zalidnění613 obyv./km²
Správa
StarostaCarleton Carey
Vznik1683
ZakladatelWilliam Penn
Oficiální webwww.cityofdover.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dover je hlavní a druhé největší město v americkém státu Delaware. Leží na řece St. Jones v pobřežní nížině řeky Delaware. Pojmenoval ho William Penn podle města Dover v hrabství Kent v Anglii. V roce 2010 mělo město 36 047 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno v roce 1683 Williamem Pennem, majitelem území obecně známého jako "Nižší okresy na Delaware", jako soudní město pro nově vzniklý okres Kent. Později, v roce 1717, bylo město oficiálně vytyčeno zvláštní komisí Delawarského shromáždění. Hlavní město státu Delaware se v roce 1777 přemístilo z New Castle kvůli centrální poloze Doveru a relativní bezpečnosti proti britským nájezdníkům na řece Delaware. Centrální náměstí města, známé jako Zelené, bylo místem mnoha závodů, přehlídek zbraní a jiných patriotských událostí. Do dneška zůstává Zelené náměstí srdcem doverského historického obvodu a je místem Delawarského nejvyššího soudu a Soudního dvora okresu Kent.

Dover je znám především jako domov Caesara Rodneyho, oblíbeného válečného lídra státu Delaware v dobách americké revoluce. Je známo, že byl pohřben mimo Dover, ale přesná poloha jeho hrobu není známa. Na jeho počest byl na hřbitově křesťanského episkopálního kostela na Zeleném náměstí v Doveru vztyčen památník.

Dover a okres Kent byly rozděleny kvůli otázce otroctví a byly zastávkou na Underground Railroad, kvůli své poloze uprostřed cesty mezi otrokářským Marylandem a svobodnou Pensylvánií a New Jersey. Byl také domovem velké komunity kvakerů, jež podpořila emancipační snahy na začátku 19. století. V této oblasti bylo pouze velmi málo otroků, ale instituce otroctví byla podporovaná, když ne praktikovaná, malou většinou, která trvala na jejím pokračování.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 36 047 obyvatel.[1]

Rasové složení[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 6,6% populace.[1]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dover, Delaware na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]