Domenico Morelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Domenico Morelli
Domenico Morelli Portrait.jpg
Narození 4. srpna 1826
Neapol
Úmrtí 13. srpna 1901 (ve věku 75 let)
Neapol
Alma mater Accademia di Belle Arti di Napoli
Povolání malíř a politik
Příbuzní Emilio Villari (švagr)
Pasquale Villari (švagr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domenico Morelli (4. srpna 1826, Neapol13. srpna 1901, Neapol) byl italský malíř, přední představitel neapolské malířské školy 19. století.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Od 1836 studoval na Akademii výtvarných umění v Neapoli, jeho první obrazy jsou v romantickém stylu s četnými středověkými motivy (inspirace anglickým básníkem lordem Byronem). V roce 1848 vyhrál Římskou cenu scénou z Tassova Osvobozeného Jeruzaléma, čímž získal šestiletý pobyt v Římě s měsíční podporou třiceti dukátů.

Domenico Morelli: Anděl smrti, 1897

Jeho účast v povstání roku 1848 skončila krátkým pobytem ve vězení. V roce 1850 navštívil Florencii, kde získal veřejné uznání za práci Ikonoklasté. V roce 1855 se zúčastnil Světové výstavy v Paříži. Po návratu do Florencie se podílel na sporech kolem umělecké skupiny Macchiaioli, jež se týkaly realismu v malbě. Jeho tyl se stal méně akademickým a více osobním, zejména používání barev.

V sedmdesátých letech 19. století byl Morelli považován za předního italského malíře, byl jmenován konzultantem galérie Museo di Capodimonte v Neapoli a spolurozhodoval o nákupu obrazů a řízení sbírek.

V roce 1868 získal místo na Akademii výtvarných umění v Neapoli, kde kdysi studoval; k jeho žákům tam patřil Francesco Paolo Michetti. Věnoval se v té době hlavně náboženským, mystickým a nadpřirozeným tématům. V tomto období vytvořil i jednu ze svých nejslavnějších prací, Nanebevzetí Panny Marie v královském paláci v Neapoli. Podílel se také na ilustracích bible (vydání v Amsterodamu 1895).

Od konce roku 1899 až do své smrti v roce 1901 vedl Akademii výtvarných umění v Neapoli. Byl také senátorem během 16. volebního období Italského království.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Domenico Morelli na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]