Domeček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Domeček
Jednopatrová budova domečku se nachází za budovou, která je zobrazena v pravé části fotografie (Kapucínská 2/214)
Jednopatrová budova domečku se nachází za budovou, která je zobrazena v pravé části fotografie (Kapucínská 2/214)
Poloha
AdresaPraha 1, Hradčany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domeček, resp. Hradčanský domeček, je označení pro část bývalé vojenské věznice z dob Rakouska-Uherska v Praze na Hradčanech (Kapucínská č. o. 2, č. p. 214), která sloužila nejprve gestapu a posléze vyšetřovatelům StB, Obranného zpravodajství a 5. oddělení Hlavního štábu jako vyšetřovací věznice či přesněji mučírna. Nenápadnou jednopatrovou budovu zvolil za věznici tehdejší náměstek ministra obrany, divizní generál Bedřich Reicin, jeden z hlavních tvůrců vykonstruovaných soudních procesů s československými vojáky a důstojníky a autor čistek v řadách vysokých vojenských důstojníků.

Je často označován za nejkrutější mučírnu, jakou kdy komunisté v Československu provozovali, a platí za jeden ze symbolů bestiality a teroru státní bezpečnosti a komunistického režimu. Vyšetřovací metody pracovníků věznice zahrnovaly mj. odpírání spánku a stravy, ale i psychické týrání a mučení zimou, bití, škrcení, topení a další.[1]

Pod vedením kpt. Františka Pergla (známého též pod přezdívkou Suchá lípa) zde vyšetřovatelé StB vyslýchali a zpracovávali mimo jiné vysoké československé armádní důstojníky a hrdiny protinacistického odboje. Mnoho z nich tak mohlo srovnat metody gestapa a StB na vlastní kůži, někteří v tomto srovnání označují StB jako horší, zbytek je považuje za srovnatelné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zdeněk F. Šedivý: Domeček - Mučírna na Hradčanech

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]