Dolores Ibárruri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dolores Ibárruri
Stranická příslušnost
Členství Komunistická strana Španělska

Narození 9. prosince 1895
Gallarta
Úmrtí 12. listopadu 1989 (ve věku 93 let)
Madrid
Děti Rubén Ruiz Ibárruri
Profese politička a novinářka
Ocenění Leninův řád
Leninova mírová cena
Commons Kategorie Dolores Ibárruri
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dolores Ibárruri

Dolores Ibárruri Gómez, známá jako La Pasionaria (9. prosince 1895 Gallarta, Bizkaia12. listopadu 1989 Madrid) byla španělská revolucionářka a politička dělnického hnutí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházela z dělnické baskické rodiny, od mládí se účastnila levicového politického života, v roce 1921 poté vstoupila do Komunistické strany Španělska (PCE), za kterou byla v roce 1933 zvolena jako poslanec do Cortesu. Po vypuknutí španělské občanské války posilovala morálku republikánů svými plamennými projevy v rádiu (kde se objevilo i její známé heslo „¡No pasarán!“, „Neprojdou!“) a návštěvami fronty. Po republikánském neúspěchu odešla do Sovětského svazu, kde její syn Rubén Ruiz zemřel při obraně Stalingradu. V roce 1942 byla zvolena na post generálního tajemníka PCE v exilu, kterým byla až do roku 1960 (poté funkci vykonával Santiago Carrillo), od tohoto roku až do své smrti zastávala čestný post prezidenta PCE. V 60. letech podporovala příklon strany k eurokomunismu, odsoudila invazi do ČSSR. V roce 1977 se vrátila z exilu do Španělska, kde se opět stala poslankyní Cortesu.

Napsala svoji autobiografii a díla k španělské občanské válce. Je považována za jednoho z nejlepších řečníků 20. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dolores Iárruri na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]