Dolní propust

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schéma zapojení

Jako dolní propust se označuje lineární filtr, který nepropouští signál vyšších frekvencí.
Základní dvojbranné zapojení (pasivní), kde ke vstupu je sériově zapojen rezistor a poté paralelně kondenzátor. Tento RC člen totiž se zvyšující se frekvencí vstupního signálu snižuje svoji vstupní impedanci.

Pro frekvenci blížící se k nekonečnu je Zvst =R. Nejdůležitějším parametrem je mezní frekvence (také značený fm, fc, nebo fd), který označuje hodnotu frekvence, při které zisk poklesne o 3dB, tedy zhruba o 29%.
Mezní frekvence se vypočte vztahem:
Často používaný filtr s mezní frekvencí 300 Hz tedy můžeme sestavit pomocí rezistoru s odporem 56 kΩ a kondenzátorem s kapacitou 0,01 uF. Od klesá zisk strmostí okolo -20 dB na dekádu. Právě strmost je dalším důležitým parametrem. Vypočte se rozdílem míst v křivce poklesu, kde je křivka protnuta mezní frekvencí a místem, kde je frekvence právě o dekádu vyšší (10*f0).

Použití[editovat | editovat zdroj]

Průběh závislosti zisku na frekvenci

Filtr se používá především v audio technice, kde propustí jen basové tóny s nízkou frekvencí, které mohou být vyvedeny do samostatného velkoprůměrového basového reproduktoru. Dále se tento filtr využívá ve stejnosměrných a nízkofrekvenčních elektronických obvodech pro zpracování signálu pro eliminaci nežádoucího šumu na vyšších frekvencích.

V audio technice - konkrétně při stavbě pasivních reproduktorových výhybek se jako dolní propust používá indukční cívka. Dělicí frekvence je dána hodnotou indukčnosti této cívky. Používají se cívky "vzduchové" – tj. bez jádra, cívky s kovovým jádrem, cívky s feritovým jádrem.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]