Dolní Tunguzka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Dolní Tunguska)
Skočit na: Navigace, Hledání
Dolní Tunguzka
Základní informace
Délka toku 2989 km
Plocha povodí 473 000 km²
Průměrný průtok 3680 m³/s
Světadíl Asie
Pramen
jih Středosibiřské pahorkatiny
Ústí
Jenisej
Protéká
RuskoRusko Rusko (Krasnojarský kraj, Irkutská oblast)
Úmoří, povodí
Severní ledový oceán, Karské moře, Jenisej
Yeniseirivermap.png

Dolní Tunguska (rusky Нижняя Тунгуска) je řeka v Krasnojarském kraji a v Irkutské oblasti v Rusku. Je dlouhá 2989 km. Povodí řeky má rozlohu 473 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na jihu Středosibiřské pahorkatiny východně od Angarského krjaže. Na horním toku až po ústí Ilimpeje teče v široké dolině. V korytě se nacházejí četné peřeje a říční prahy. Na dolním toku v délce 1300 km jsou častá jezerům podobná rozšíření dlouhá 20 až 25 km. V místech, kde protéká trappy, vytváří soutěsky široké méně než 200 m se svislými břehy vysokými 100 až 200 m. Vytváří zde říční prahy a dlouhé kamenné mělčiny tzv. korgi vysoké 8 až 10 m. Pod prahy dosahuje hloubka 60 až 100 m a vyskytují se tam vodní víry. Průměrná hloubka řeky činí 4 až 6 m, na peřejích 2,5 až 3 m. Největší říční prahy jsou Ždanovský, Vivinský, Učaminský a Velký. Rychlost toku je na prazích až 5 m/s. Ústí zprava do Jeniseje.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové srážky. Nejvyšších vodních stavů dosahuje na horním toku od května do června a na dolním toku až do července. Průměrný průtok vody v ústí činí 3680 m³/s, největší dosáhl ve vzdálenosti 125 km od ústí 74 000 m³/s. V zimě nastává silný pokles průtoku a za celé toto roční období proteče řekou jen 1 % celkového ročního odtoku. Zamrzá v půli října případně až na začátku listopadu a rozmrzá v květnu. Rozmrzání trvá od 4 až 5 do 9 až 11 dní. Ve zúženích se vytvářejí mohutné ledové zátarasy a úroveň hladiny stoupá o 20 až 35 m.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná při vyšší vodě od vesnice Tury, která je centrem Evenckého rajónu. Na horním toku jezdí kutry a barže. V ústí se nachází přístav Turuchansk. V povodí se nachází Tunguský uhelný revír.

Literatura[editovat | editovat zdroj]