Dmitrij Dmitrijevič Maksutov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dmitrij Dmitrijevič Maksutov
Narození11.jul. / 23. dubna 1896greg.
Oděsa
Úmrtí12. srpna 1964 (ve věku 68 let)
Petrohrad
Místo pohřbeníHřbitov Pulkovské observatoře
Alma materVojenská ženijně-technická univerzita
Povoláníastronom, inženýr a fyzik
ZaměstnavateléStátní optický institut
Pulkovská hvězdárna
OceněníStalinova cena
medaile Za udatnou práci za velké vlastenecké války 1941–1945
Řád čestného odznaku
Leninův řád
Zlatá medaile Výstavy úspěchů národního hospodářství
RodičePoložka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ111635500
RodMaksutovové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dmitrij Dmitrijevič Maksutov (23. dubna 189612. srpna 1964) byl sovětský optický inženýr a amatérský astronom. Je znám jako vynálezce Maksutova teleskopu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dmitrij Maksutov se narodil v roce 1896 v Nikolajevu nebo přístavním městě Oděse v Ruském impériu.[1][2] Jeho otec byl námořní důstojník sloužící u černomořského loďstva a pocházel z rodiny s dlouhou a úspěšnou námořnickou tradicí. Jeho pradědeček Petr Ivanovič Maksutov získal jako odměnu za statečnost v boji šlechtický titul. Jeho dědeček Dmitrij Petrovič Maksutov byl poslední ruský guvernér ruskoamerické Aljašky před tím, než byla koupena Spojenými státy v roce 1867.

Dmitrij se začal zajímat o astronomii již v raném dětství a když mu bylo 12 let postavil svůj první dalekohled (180 mm reflektor). Později četl publikace slavného ruského optika Alexander Andrejevič Čikina (1865-1924), který se stal jeho učitelem. Poté postavil větší (210 mm) reflektor a začal vážné astronomické pozorování. Ve věku 15 let byl již přijat členem Ruské astronomické společnosti. O tři roky později absolvoval vojenský Nikolajevský inženýrský institut a poté odešel do Petrohradu na Vojenskou inženýrsko-technickou univerzitu. Mezi roky 1921 a 1930 pracoval v Institutu fyziky na Oděské univerzitě v oblasti astronomické optiky.

V roce 1930 Maksutov založil Laboratoř astronomické optiky na Státním optickém institutu v Leningradu, kterou vedl až do roku 1952. Tato laboratoř byla jedním z předních astronomických výzkumných pracovišť v SSSR. Zde v roce 1932 vydal knihu Анаберрационные отражающие поверхности и системы и новые способы их испытания [Aberace reflexních povrchů a systémů a nové metody jejich testování], v níž analyzoval aplanatické dvojité zrcadlové systémy a představil kompenzační metodu, kterou navrhl již v roce 1924. V roce 1944 se díky této slavné knize stal profesorem a od roku 1946 byl členem korespondentem Akademie věd Sovětského svazu. Od roku 1952 pracoval v Pulkovské observatoři. Maksutov zemřel v tehdejším Leningradu v roce 1964.

Vynálezy[editovat | editovat zdroj]

Maksutovův nejvýznamnější příspěvek v oblasti optiky byl jeho vynález nového typu dalekohledu. Ten se nyní nazývá Maksutovův dalekohled. Podobně jako u Schmidtova teleskopu i Maksutov opravoval sférické aberace tím, že umístil korekční čočky v přední části primárního zrcadla. Nicméně Schmidtova konstrukce využívá asférické korektory na vstupní zřítelnici Maksutovův dalekohled využívá negativně zakřivené čočky. Návrh byl zveřejněn v roce 1944 v knize nazvané "Новые катадиоптрические менисковые системы" [Nové katadioptrické čočkové systémy].[3] Tato metoda byla přijata nejen jeho vlastní laboratoří a mnoha významnými observatořemi v Sovětském svazu, ale také v mezinárodním měřítku. Několik komerčních společností vyrábějících dalekohledy produkuje teleskopy Maksutovy konstrukce, včetně firem Celestron, Meade, a Questar.

Rovněž vytvořil mnoho objektivových čoček, zrcadel a hranolů různých velikostí a účelů. Dále vymyslel  fotogastrograf (používá se pro fotografování žaludku), jehlový mikroskop, stínové nástroje pro aerodynamické trubky, teleskopické brýle, a další nástroje.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dmitry Dmitrievich Maksutov na anglické Wikipedii.

  1. http://www.springerlink.com/content/k7j14v2117168489/[nedostupný zdroj] The Biographical Encyclopedia of Astronomers 2007, Part 13, 730-731, DOI:10.1007/978-0-387-30400-7_892, Maksutov, Dmitry Dmitrievich, by Alexander A. Gurshtein
  2. Reflecting Telescope Optics, By Ray N. Wilson, page 498.
  3. Dmitri Maksutov: The Man and His Telescopes Archivováno 22. 2. 2012 na Wayback Machine. by Eduard Trigubov and Yuri Petrunin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]