Dlouhá cesta (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Dlouhá cesta
Původní název Walk to remember
Země Spojené státy americké
Jazyk anglicky
Délka 101 minut
Předloha Nezapomenutelná cesta
Námět Nicholas Sparks
Scénář Karen Janszen
Režie Adam Shankman
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Shane West
Mandy Moore
Produkce Denise Di Novi
Hunt Lowry
Hudba Mervyn Warren
Kamera Julio Macat
Střih Emma E. Hickox
Výroba a distribuce
Premiéra 2002
Produkční společnost Di Novi Pictures
Distribuce Warner Bros.
Dlouhá cesta na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dlouhá cesta (v anglickém originále A Walk to Remember) je americký romantický film z roku 2002 natočený podle v originále stejnojmenného bestselleru úspěšného amerického spisovatele Nicholase Sparkse (česky vyšel jako Nezapomenutelná cesta). Děj filmu je zasazen do poloviny 90. let 20. století do Beaufortu v Severní Karolíně (na rozdíl od předlohy, která se odehrává na tomtéž místě, ale na konci 50. let). Téma filmu se zabývá problematikou lásky mezi dvěma původně nepříliš kompatibilními mladými lidmi (v kolektivu úspěšným, ale značně neukázněným a povinnosti zanedbávajícím chuligánem a konzervativní, zbožnou a slušně vychovanou dcerou pastora). Silná láska je zde motorem, který napravuje, ukázňuje, učí víře a toleranci a překonává náboženské a povahové rozdíly.

Filmu se celkově dostalo převážně negativní či rozporuplné kritiky (recenzentům se často nelíbila "kýčovitost a přeslazenost filmu", "nahrubo a nedomyšleně zpracovaný děj", "chyby ve střihu a zpracování scén" či "ideologické vyznění filmu"), u diváků však byl poměrně úspěšný a představitelka hlavní dívčí postavy, Mandy Moore, získala několik ocenění a nominací za svůj herecký výkon. Mimo USA, kde byl kladně hodnocen zejména v konzervativních křesťanských kruzích, získal film mimořádnou oblibu zejména na Filipínách, v Singapuru a Polsku.

Je ironické, že někteří recenzenti a diváci kritizovali děj a jeho hrdiny jako vzdálené realitě, protože to vše bylo vytvořeno podle skutečnosti. Předobrazem pro hlavní dívčí postavu byla Sparksova sestra Danielle († 2000).[1] Podrobněji viz v článku Nezapomenutelná cesta.

Od knižní předlohy se film výrazně liší i tím, že je v něm explicitně řečeno, že hrdinka zemřela (kniha byla napsána ještě před smrtí Sparksovy sestry, film byl natočen až po ní).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.nicholassparks.com/Novels/AWalkToRemember/BackInfo.html Sparksovo vyjádření na jeho oficiálních stránkách