Přeskočit na obsah

Djenné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Djenné
Velká mešita
Velká mešita
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška307 m n. m.
StátMaliMali Mali
regionMopti
Djenné
Djenné
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha302 km²
Počet obyvatel32 944 (2009)
Hustota zalidnění109,1 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokalitystaré město Djenné
Typkulturní dědictví
Kritériumiii, iv
Odkaz116 (anglicky)
Zařazení1988 (12. zasedání)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Djenné je město v Mali, v němž žije více než 30 tisíc obyvatel. V roce 1988 bylo město spolu s Velkou mešitou, dokončenou roku 1907nepálených cihel, zapsáno do seznamu Světového dědictví UNESCO. Od roku 2016 figuruje zároveň i na seznamu světového dědictví v ohrožení.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Před staletími byla města Djenné a Timbuktu důležitými zastávkami Transsaharské obchodní cesty, přinášející obrovské bohatství. Obchodníci v těchto městech těžili z transportu zlata, slonoviny a soli ze západní Afriky. Od 16. století se stala tato města v představách Evropanů legendami, představujícími všechno exotické bohatství Afriky.

To se změnilo, když Portugalci objevili Guinejský záliv a nahradili zastaralé transsaharské obchodní cesty lodní dopravou. Význam Timbuktu i Djenné upadl. Dnes je město cílem cestovatelů.

Velká mešita v Djenné má ve zdech vnitřní dřevěnou konstrukci, která je obestavěna hliněnými cihlami plněnými slámou a pokryta hliněnou vrstvou tak, že dřevěné kůly vystupují asi půl metru z obvodových zdí. Slouží zároveň jako lešení, po kterém se pohybují lidé, opravující vnější hliněný nános pravidelně každé léto po deštích.[1] Současná Velká mešita v Djenné stojí na místě nejstarší mešity ze 13. století. Postupně byla přestavována a zvětšována, a protože je vystavěna z hlíny, nelze přesně definovat, jak je stará, neboť se stále obnovuje. Poslední zásadní rekonstrukce proběhla před více než sto lety.[2] Celé historické město Djenné je vystavěno z hlíny a sušených hliněných cihel v súdánsko-sahelském stylu. Architektura pracuje s oblými tvary v souladu se stovky let starou tradicí, jejíž typickým znakem jsou vedle tvarů budov také dřevěné okenice s kovanými arabskými motivy. Domy ve staré čtvrti Djenné jsou charakteristické malými místnostmi a vzájemným propojením přes střechy a terasy pomocí průchodů, schodišť a lávek tvořících dohromady hliněný labyrint.[1]

Náboženské oblasti v Djenné formálně vládne islám, fakticky však lidé vyznávají islám spolu s jedním z tradičních afrických náboženství, typicky se západoafrickým vodunem (v lokálních názvech). Muslimové nosí i v mešitě viditelně na krku tzv. kri-kri (gris-gris), tedy ochranné vodunské amulety.[3] Jednou týdně se před Velkou mešitou v Djenné koná trh, na kterém jsou k vidění rozličná etnika z okolí města.[4]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Djenné na slovenské Wikipedii.

  1. a b HAVELKA, Ondřej. Unikátní súdánsko-sahelská sakrální architektura. stavbaweb.cz [online]. [cit. 2022-09-23]. Dostupné online. 
  2. HAVELKA, Ondřej. Djenné: pohádková tvář islámu i unikátní synkreze se západoafrickým vodunem [online]. Dingir [cit. 2022-09-23]. Dostupné online. 
  3. HAVELKA, Ondřej. Západosahelský kult: Synkreze islámu a západoafrického vodunu. Dingir. 2020, roč. 23, čís. 2, s. 42–43. 
  4. HAVELKA, Ondřej. Západní Afrikou. 1. vyd. Praha: GEN, 2011. 352 s. ISBN 9788086681771. S. 152–177. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]