Diwan-i-Am (Ágra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Diwan-i-Am
Poloha
AdresaÁgra, IndieIndie Indie
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diwan-i-Am (hindsky दीवान-ए-आम, persky ديوان عام‎) je jedna z hlavních budov Pevnosti Ágra v indickém městě stejného názvu ve státě Uttarpradéš. Tzv. diwan byl výstavním pavilonem, který sloužil pro veřejné audience a recepce císaře Mughalské říše. Často se zde konala i setkání s veřejností, ve kterých se vláda snažila zjistit náladu ve společnosti. Uskutečňovány zde také byly oslavy perského nového roku (Nourúz).

Obdobná stavba stejného názvu i významu se nachází na Červené pevnosti v indické metropoli Dillí.

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Stavba byla vybudována v letech 16311640 za vlády mughalského císaře Šáhdžahána. Nahradila nejspíše starší dřevěný objekt, který sloužil k témuž účelu.

Nachází se blízko paláce Máččí Bhawan. Je podepřená celkem 49 sloupy[1] a její rozměry činí 62×20 metrů. Kromě zahrady z něj byl přístup možný také ze severní a jižní strany arkádami. Stavba je rozdělená do třech částí, každou z nich podpírá devět sloupů. Oblouky, do kterých tyto sloupy přechází, jsou bohatě dekorované, odpovídají stylu islámské architektury aplikované v indickém prostředí. Velká a otevřená hala má navozovat dojem obložení z bílého mramoru, použitým materiálem byl nicméně stejný červený pískovec, jako je u celé pevnosti. Stěny byly pouze bíle omítnuté. Nejnápadnější dekorativní prvky byly umístěny v zadní části budovy, kde se nacházel vyvýšený prostor, určený císaři.

Vyvýšení prostor, který byl určený císaři, byl oddělen třemi oblouky a vykládán drahými kameny. Hrál roli trůního sálu.[2] Byl znám pod názvem Tacht-i-murassa. Komora byla propojena s prostory pro panovníka. Stěny místnosti jsou bohatě vyřezávané a doplněné vegetabilním dekorem. Celý diwan byl uspořádán takovým způsobem, aby císař měl dobrý výhled na účastníky přímo na místě. Bílý interiér byl pro různé události doplňován barevnými látkami a různými prvky z drahých kovů.[2]

Na počátku 21. století bylo rozhodnuto o obnově stavby, mramor měl být vyčištěn v bahenní lázni.[3]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku दीवान-ए-आम na hindské Wikipedii.

  1. Diwan-i-am, Agra. www.nativeplanet.com [online]. [cit. 2020-11-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Cómo era y qué pasó con el fabuloso Trono del Pavo Real del imperio mogol de India. BBC Mundo. 2017-08-13. Dostupné online [cit. 2020-11-29]. (španělsky) 
  3. PRATEEK, Gupta. किले का रूप भी आएगा निखर कर, दीवान-ए-आम में पहली बार होगा मडपैक. Jagran. 2019-07-31. Dostupné online [cit. 2020-11-29]. (hindsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]