Divoká Evropa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Divoká Evropa
Původní název Wild Europe
Europe: A Natural History
Hrají Sean Pertwee
Země původu Spojené království
Počet řad 1
Počet dílů 4
Produkce a televizní štáb
Producent BBC
Oficiální webové stránky
Divoká Evropa na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb

Divoká Evropa nebo také Divoká minulost Evropy (anglicky uváděno jako Wild Europe nebo Europe: A Natural History) je čtyřdílný britský dokumentární televizní seriál o vývoji evropského kontinentu a to od prvohor až po současnost. Poprvé byl vysílán na televizi BBC1 v roce 2005. Byly do něj použity některé scény z fiktivně-dokumentární série Putování s dinosaury a několik scén z Putování s pravěkými zvířaty. Tento titul rovněž vyšel v České republice na DVD v roce 2009. Hudbu k této sérii nahrál Britský národní orchestr a hudba byla velmi ceněná.

Na ČT2 byl dokument vysílán pod názvem Mýty a fakta historie: Divoká minulost Evropy.[1]

Obsah seriálu[editovat | editovat zdroj]

Seriál má čtyři díly:

Zrození světadílů[editovat | editovat zdroj]

Díl Zrození světadílů[p 1] (anglicky Genesis) pojednává o období od doby před 500 miliony lety do doby před 5,5 milionu let. Je zachycen vznik Pangey, odtržení Severní Ameriky a vznik Středozemního moře.

V zajetí ledu[editovat | editovat zdroj]

Díl V zajetí ledu[p 1] (anglicky Ice Ages) pojednává o období od doby před 2,5 milionu lety do doby před 10 tisíci lety. Zachycuje období doby ledové včetně snížení hladiny oceánů o 100 metrů, období existence neandrtálců a znovuzalesnění Evropy.

Zkrocení divočiny[editovat | editovat zdroj]

Díl Zkrocení divočiny[p 1] (anglicky Taming the Wild) pojednává o období od doby před doby před 10 tisíci lety do doby 19. století našeho letopočtu. Zachycuje počátky zemědělství, vzestup a pád Římské říše, ovládnutí částí Evropy Maury, Berbery, Araby a Vikingy, dovezení brambor do Evropy a průmyslovou revoluci.

Nové milénium[editovat | editovat zdroj]

Díl Nové milénium[p 1] (anglicky A New Millenium) zachycuje život ve 21. století. Zmiňuje dovážení škůdců a invazních rostlin. Naznačuje také možnou budoucnost Evropy.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d V České televizi byly jednotlivé díly uvedeny pod názvy Vývoj, Doba ledová, Krocení divočiny a Nové tisíciletí.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mýty a fakta historie: Divoká minulost Evropy na tv-archiv.sk
  2. Divoká minulost Evropy na stránkách České televize

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]