Diskuse s wikipedistou:Sláveček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pro Vaši informaci

Dobrý den, děkuji za Vaše příspěvky. Zároveň Vás však prosím o častější používání tlačítka Ukázat náhled. To Vám ukáže, jak bude článek vypadat po Vašich úpravách, aniž by se úprava uložila. Až budete mít pocit, že jsou Vaše úpravy hotovy, vyplňte do pole shrnutí editace stručný popis provedených změn a změny uložte.

Uložením zároveň dáváte najevo, že další změny v nejbližších okamžicích neplánujete a že se jiní wikipedisté mohou pustit do dalších úprav, oprav a doplnění článku. Každá uložená změna se zapisuje do historie článku a do seznamu posledních změn na Wikipedii. Při častém ukládání se tyto zbytečně přeplňují a znepřehledňují. Hrozí také riziko, že dojde k tzv. editačnímu konfliktu, tedy stavu, kdy dva wikipedisté editují tentýž článek zároveň. Děkuji za pochopení. --El Quebrado 15:06, 22. 3. 2008 (UTC)

Prosím, věnujte pozornost předchozímu upozornění, že máte – namísto častého ukládání stránky – používat tlačítko Ukázat náhled. Neberte to na lehkou váhu. Důvody, proč se má tlačítko používat, máte uvedeny výše. Věřím, že pochopíte důležitost používání tohoto tlačítka. Děkuji za pochopení. --El Quebrado 20:43, 22. 3. 2008 (UTC)

Interwiki[editovat zdroj]

Zdravím. Děkuji za všechny vytvořené články. Chci Vás však poprosit o přidávání „odkazů interwiki“, tedy mezijazykových odkazů na Wikipedie v ostatních jazycích. Mají syntaxi [[kód jazyka:Název článku v daném jazyce]], umístěny bývají ve spodní části zdrojového kódu článku, po uložení se zobrazí v navigačním panelu při levém okraji pod ostatními panely. Vizte příklad jak by měly vypadat.

 1. Je třeba vyhledat identické heslo v angličtině nebo jiném jazyce a tento kód okopírovat ze spodní části tamního článku. Právě tento krok vyžaduje člověka, není automatizovaný.
 2. Mezi takto získané odkazy připište [[en:název v onom jazyce]], protože v cizojazyčné verzi pochopitelně není odkaz na původní článek. Umístěte ho na správné místo v abecedním pořadí podle kódů jazyků.
 3. Srovnané odkazy uložte do českého článku.
 4. Odkaz na český článek v této formě dopište na správné místo do článku anglického.

O rozšíření do dalších jazykových verzí se už obvykle postarají roboti. Vaše články budou o krok blíže dokonalosti. Díky. --Tchoř 25. 1. 2009, 21:45 (UTC)

Dovolím si připomenout ty mezijazykové odkazy. Zároveň koukám, že Vás tu nikdo neuvítal, tedy ještě ...

--Tchoř 26. 1. 2009, 21:52 (UTC)

Používejte prosím kategorie[editovat zdroj]

Děkujeme za Vaše příspěvky do Wikipedie. Zároveň Vás prosíme, abyste každé nově vzniklé heslo vždy zařadil(a) do určité kategorie (příp. kategorií). Dělá se to připsáním [[Kategorie:Název kategorie]], například [[Kategorie:Němečtí fyzikové]] – každou na novou řádku na konci stránky.

Proč kategorizovat?

Kategorizace článků je výhodná, protože kategorizované články mohou uživatelé Wikipedie procházet nejen podle jejich názvů, ale také podle právě takto vytvořených kategorií. Jediným kliknutím na odkaz pod daným heslem získají seznam všech článků v dané kategorii, čímž získávají kontext k tématu, které je zajímá.

Nejčastější příklady
 • U osob, u nichž je znám rok narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Rok_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Rok_úmrtí]], například [[Kategorie:Narození 1896]].
 • U osob, u nichž je znám den narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Den_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Den_úmrtí]], například [[Kategorie:Úmrtí 26. října]].
 • U žijících osob se přidává [[Kategorie:Žijící lidé]].
 • U všech osob též kategorizujte jejich pohlaví, pomocí [[Kategorie:Muži]] nebo [[Kategorie:Ženy]].
 • U věcí se známým datem vzniku či zániku se přidává [[Kategorie:Vzniklo Rok vzniku]], a/nebo [[Kategorie:Zaniklo Rok zániku]]. Lze kategorizovat i dobu vzniku a/nebo zániku nerozlišenou na roky ale na staletí, například [[Kategorie:Vzniklo ve 13. století]].
 • U obcí, okresů, krajů apod. je zvykem vložit minimálně kategorii státu, do kterého patří, například [[Kategorie:Estonsko]].
 • U bibliografií osob (popř. též u cizojazyčných názvů, které uvozuje určitý člen) je možno upravit pořadí, ve kterém se tyto budou v kategoriích zobrazovat. A sice přidáním šablony {{DEFAULTSORT:Název, tak jak má být zařazen}}, například pro heslo Jiří Stanislav Guth-Jarkovský by to bylo {{DEFAULTSORT:Guth-Jarkovský, Jiří Stanislav}}.
Další odkazy

[1] Vyprazďnujete stránku protože jde o opis? --Elm 28. 1. 2009, 13:30 (UTC)


Čihák[editovat zdroj]

Zdravím Vás kolego. Chtěl bych se jen zeptat, zda-li jste se nespletl v roce vydání u Anatomií prof. Čiháka. U mm. scaleni uvádíte vydání druhé,... 2008. Druhé, přepracované vydání anatomií však vyšlo již na přelomu milénia. I. díl (2001) [2], další dva následovaly. Můžete uvést zdroj či nejlépe ISBN daných knih. Hezhý den --Kacir 28. 1. 2009, 15:04 (UTC)

Čihák[editovat zdroj]

Omlouvám se za tento detail, který mi ušel. Můj Čihák, ze kterého čerpám, byl v roce 2008 jen dotisklý, vydaný v r. 2001. Při dalších příspěvcích si dám pozor. --Sláveček 29. 1. 2009, 21:40 (UTC)

Rok vydání - dotisk[editovat zdroj]

Já uvádívám u dotisků rok tisku, protože je to imho lepší v tom, že čtenář např. z roku 2008 může usoudit, že asi půjde o poslední, nejaktuálnější vydání, kdežto při uvedení roku 2001 by si mohl myslet, že už asi mezitím mohlo vyjít aktualizované (rozšířené...) vydání... Což podle mě platí na 100% tehdy, uvádí-li se "opravený dotisk", jako v případě Hartlových Psychologického slovníku (2000, opr. dot. 2004). Dělám v prvém/druhém případě špatně, hovoří norma jasně? (nevím :) --Jiří Janíček 13. 3. 2009, 10:47 (UTC)

Reference[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji, že upracujete články s biologickou a lékařskou tematikou, ale mohl byste prosím přidávat k vašim editacím i reference? Děkuji. --Vojtech.dostal 30. 11. 2009, 15:53 (UTC)

Prosím vyplňujte kolonku „Shrnutí editace“[editovat zdroj]

Dobrý den, díky za Vaše příspěvky. Chci Vás však poprosit o pokud možno výstižné vyplnění shrnutí editace před uložením úprav. Je nanejvýš žádoucí, aby měli ostatní wikipedisté představu, čeho se Vaše změny týkají. A to nejen ti, kteří právě sledují stránku posledních změn, ale i ti, kteří pak někdy v budoucnu budou hledat v historii článku nějakou konkrétní změnu. Když totiž ve shrnutí uvidí, že se Vaše změny týkají něčeho jiného, než co zrovna hledají, nebudou je muset dále zkoumat a ušetří tím tak trochu času. Registrovaní uživatelé mají navíc možnost si ve svém nastavení v sekci Editace zatrhnout položku Upozornit při vložení prázdného shrnutí editace a systém pak každé nevyplněné shrnutí před konečným uložením změn připomene. Děkuji za pochopení. ♥ K123456 24. 8. 2010, 13:32 (UTC)

Kategorizace[editovat zdroj]

Prosím, jak už bylo uvedeno výše, zkuste na konec článků přidat aspoň jednu nebo dvě kategorie, do nichž článek logicky spadá. Pokud si nevíte rady, můžete se inspirovat již existujícími cizojazyčnými verzemi. Jinak samozřejmě díky za článek! magairlín 24. 8. 2010, 15:44 (UTC)

Problém[editovat zdroj]

Ano, kategorie mi dělala problémy, omlouvám se. Mám ale teďka dotaz prosím. Co když mám napsaný nebo upravený článek, používám ukázat změny, a kousne se mi počítač. Nejde nějáko zajistit, aby mé úsilí přece jen nebylo ztraceno? Neukazují se Vám tam někde doma i tyhle změny, že by to šlo teoreticky obnovit z toho posledního náhledu. Děkuji. Jinak jedná se o článek sliny a měl jsem tam poměrně dost nových informací.

Slina byla doplněna znovu, avšak můj dotaz trvá. Najde se nějáký dobrák, který mi zodpoví? Děkuji. S pozdravem ...

Myslím si sám za sebe, že to nejde... --Vojtech.dostal 28. 8. 2010, 22:43 (UTC)
Ano, děkuji.--Sláveček 29. 8. 2010, 14:05 (UTC)