Přeskočit na obsah

Diskuse s wikipedistou:David Hlaváček

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 7 dny od uživatele Janbery v tématu „Pozvánka na Editaton Lidská práva na Wikipedii

Vyznamenání za účast ve výzvě Měsíc žen na Wikipedii 2023[editovat zdroj]

Hezký den,

s radostí Vám uděluji toto uživatelské vyznamenání za účast v editační výzvě Měsíc žen na Wikipedii 2023. Zasloužíte si ho. Díky, že usilujete o zaplnění bílých míst Wikipedie a že věnujete svůj volný čas zpřístupňování informací všem. Má to smysl.

Do výzvy se celkem zapojilo 71 editorů a založeno (nebo významně rozšířeno) bylo 260 článků. Podrobné vyhodnocení si můžete přečíst v blogovém článku.

Toto vyznamenání si můžete vystavit na své uživatelské stránce vložením šablony {{User Měsíc žen na Wikipedii|2023}}.

Děkuji za Vaše příspěvky,

--janbery (diskuse) 12. 7. 2023, 14:12 (CEST)Odpovědět

Zapojte se do Měsíce žen na Wikipedii[editovat zdroj]

Hezký den,

na základě Vaší účasti v editačních výzvách Vás zvu k účasti v Měsíci žen na Wikipedii pořádanou spolkem Wikimedia Česká republika. Výzva už pošesté upozorňuje na to, že pouze 18 % všech biografií na Wikipedii patří ženám a pouze 10 % dobrovolných editujících Wikipedii jsou ženy.

Pro zapojení do soutěže napište do „Shrnutí editace“ hashtag #WikiGap, a to až do 8. dubna 2024.

Všechny účastníky a účastnice výzvy oceníme virtuální „medailí“, mezi 10 vítězů a vítězek porota rozdělí ceny, které do soutěže věnovala audioteka.cz, nakladatelství wo-men a časopis Heroine. Podrobnosti k soutěži a informace o požadovaných článcích najdete zde.

Zároveň Vás zvu i na editatony, kde začátečníkům s editováním pomohou zkušení lektorky a lektoři:

  • Hlavní editaton Ženy na Wikipedii se bude konat 21. března v Americkém centru od 15:00 do 18:30. Připojit se lze i online. Více informací zde.
  • 5. března pořádáme ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR editaton Ženy ve vědě, který proběhne na Akademii věd na Národní třídě v Praze ve 14:00–18:00. Více informací zde.
  • 25. března proběhne přednáška s workshopem Ženy, média a Wikipedie ve spolupráci s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy a spolkem Studenti IKSŽ. Více informací zde.
  • Na 4. dubna připravujeme ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Praze odborný editační seminář pro zaměstnance okresních archivů s tematikou významných žen. Více informací zde.

V případě jakýchkoliv dotazů se mi můžete ozvat na diskusní stránce, nebo mailem na jan.beranek@wikimedia.cz.

Těšíme se na Vaši účast,

--janbery (diskuse) 1. 3. 2024, 21:06 (CET)Odpovědět

Mlada Mikulicová[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji Vám za příspěvek k rozšíření Wikipedie v podobě článku Mlada Mikulicová v rámci Měsíce žen na Wikipedii. Článek byl velmi pěkně sepsaný. Provedl jsem v něm nějaké další, převážně formální úpravy v souladu se zvyklostmi podobných životopisných článků. Některé z nich Vám mohou být k užitku třeba pro inspiraci při dalším psaní na Wikipedii, v něž doufám.

  • Přímo do hlavního textu není vhodné vkládat odkazy na webové stránky mimo Wikipedii. Místo toho se hodí vložit odkazy na jiné články, které jsou na Wikipedii k nalezení.
  • Akademické tituly obvykle u jména v úvodu článku nepíšeme, uvádíme je ovšem v tzv. infoboxu vpravo, tam určitě patří. Ke jménu naopak píšeme základní životopisná data, tedy datum a místo narození (případně i úmrtí).
  • Doplnil jsem některé další běžně používané šablony, jako je třeba přehled odkazů do autoritních databází.
  • Upřesnil jsem některé kategorie, do nichž je článek zařazen. Mnoho kategorií je pojmenováno jaksi v generickém mužském rodě a zahrnuje i ženské osobnosti, postupně se z nich však vyčleňují samostatné kategorie pojmenované v rodě ženském a oddělující takto ženské osobnosti. Není asi s určitostí možné říct, kam už toto vyčlenění pokročilo a kam ještě ne, takže je prostě potřeba to zkusit a ověřit existenci ženské kategorie případ od případu.
  • Psaní v přítomném čase u údajů aktuálně platných je sice možné, není však ideální pro případnou nutnost budoucí aktualizace. Proto jsem některé takto psané informace přeformuloval do minulého času a přidal i časové určení, aby s postupem doby zůstala zachována představa, ke kterém okamžiku byly ony informace platné.

To je asi v vše, co se týká formy článku. S čím se však nejspíš ještě budeme muset potýkat, je doložení tzv. encyklopedické významnosti tématu. Aby si jakékoli téma (v tomto případě osoba) zasloužilo samostatný článek na Wikipedii, mělo by o něm obsáhleji pojednávat vícero publikovaných nezávislých informačních zdrojů. Nestačí tedy např. vlastní webové stránky nebo stránky instituce, pro niž pracuje, vhodnější by byly třeba články v odborných, ale i všeobecných médiích, které by o životě a působení dané osoby pojednávaly. Případně třeba aspoň rozhovory s ní apod., klidně i rozhlasové nebo televizní, nemusejí být nutně jen v textové formě. V ideálním případě by to mohly být ucelené životopisné monografie, ale ty se samozřejmě najdou stěží, píšou se zpravidla až o zesnulých lidech, a to obzvláště známých/významných. Pro naše účely tedy stačí méně, ale přece jen nějaké takovéto texty by bylo radno k našemu článku ještě dodat. Může se třeba stát, že nějaká oborová média vydávají různé medailonky, nebo i obsáhlejší texty k různým životním jubileím zasloužilých osobností z daného oboru. Pokud tedy máte povědomí a nějakých vhodných zdrojích, neváhejte je prosím pohledat a uvést je přímo v článku, nebo případně na diskusní stránce k němu.

Ještě jednou děkuji za účast na editatonu i za takto vzniklý článek a doufám, že nadále vytrváte. S pozdravem --Bazi (diskuse) 6. 3. 2024, 16:28 (CET)Odpovědět

Měsíc žen na Wikipedii před cílovou páskou[editovat zdroj]

Hezký den,

na základě Vaší účasti v editačních výzvách Vám chci připomenout, že výzva Měsíc žen na Wikipedii končí už v pondělí 8. dubna. Pro zapojení do soutěže o ceny nezapomeňte své příspěvky označit hashtagem #WikiGap ve „Shrnutí editace“.

Všechny účastníky a účastnice výzvy oceníme virtuální „medailí“, mezi 10 vítězů a vítězek porota rozdělí ceny, které do soutěže věnovala audioteka.cz, nakladatelství wo-men a časopis Heroine. Podrobnosti k soutěži a informace o požadovaných článcích najdete zde.

Výzva už pošesté upozorňuje na to, že pouze 18 % všech biografií na Wikipedii patří ženám a pouze 10 % dobrovolných editujících Wikipedii jsou ženy.

V případě jakýchkoliv dotazů se mi můžete ozvat na diskusní stránce, nebo mailem na jan.beranek@wikimedia.cz. Pro osobní konzultaci s dokončením článků se můžete připojit do Online Wikiporadny, ta probíhá každé pondělí od 18:00 na platformě Google Meet (zde).

Hodně štěstí,

--janbery (diskuse) 3. 4. 2024, 12:57 (CEST)Odpovědět

Dotazník pro editory ke tvorbě strategického plánu[editovat zdroj]

Dobrý den,

jako aktivního editora Vás prosíme o pomoc při tvorbě strategického plánu spolku Wikimedia Česká republika do roku 2027. Pomozte nám rozhodnout, jakým směrem se mají programy pro editory v následujících třech letech ubírat. O vyplnění krátkého dotazníku Vás prosíme do 1. května 2024, obsahuje 7 otázek a zabere to asi 5 minut.

Vyplňte dotazník pro editory

V rámci probíhajících příprav strategického plánu spolku WMČR na léta 25–27 běží paralelně řada procesů. Různými formami postupně oslovujeme definované cílové skupiny. V rámci možností se snažíme o maximální stručnost a efektivitu, ptáme se vždy na to, co je pro danou skupinu primárně relevantní.

Více informací k procesu a průběhu přípravy SP najdete na pro tyto účely zřízené veřejné stránce. Na editorský dotazník navazuje termínově setkání se správci a patrolou – v gesci Pavla Bednaříka. V případě jakýchkoliv dotazů se mi můžete ozvat na diskusní stránce, nebo mailem na jan.beranek@wikimedia.cz.

Děkujeme za zapojení,

--janbery (diskuse) 20. 4. 2024, 21:09 (CEST)Odpovědět

Vyznamenání za účast ve výzvě Měsíc žen na Wikipedii 2024[editovat zdroj]

Hezký den,

s radostí Vám uděluji toto uživatelské vyznamenání za účast v editační výzvě Měsíc žen na Wikipedii 2024.

Získáváte také měsíční vstup do Audiotéka klubu, což znamená přes 1 500 titulů k poslechu bezplatně v rámci předplatného a 20 % sleva na tisíce dalších audioknih. Formulář pro získání výhry prosím vyplňte do 31. května 2024.

Získejte vstup do Audiotéka klubu

Do výzvy se celkem zapojilo 91 editorů a editorek. Založeno (nebo významně rozšířeno) bylo 382 článků. Podrobné vyhodnocení si můžete přečíst v blogovém článku.

Toto vyznamenání si můžete vystavit na své uživatelské stránce vložením šablony {{User Měsíc žen na Wikipedii|2024}}.

Děkuji za Vaše příspěvky,

--janbery (diskuse) 15. 5. 2024, 15:17 (CEST)Odpovědět

Pozvánka na Editaton Lidská práva na Wikipedii[editovat zdroj]

V případě jakýchkoliv dotazů se mi můžete ozvat na diskusní stránce, nebo mailem na jan.beranek@wikimedia.cz.

Těšíme se na Vaši účast,

--janbery (diskuse) 12. 6. 2024, 08:45 (CEST)Odpovědět