Diskuse k portálu:Sport

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jenom upozorňuji na drobnost - plete zde dohromady dva poněkud odlišné sporty - totiž jezdectví a dostihový sport ** --MiroslavJosef 2. 9. 2008, 12:20 (UTC)

Nevím kde se to plete, ale upřesňuji - dostihový sport je podmnožinou jezdectví. Tj. mluvíme-li o dostihovém sportu jako o jezdectví je to více méně dobře, obráceně je to špatně ;-) Jedudědek 2. 9. 2008, 13:17 (UTC)
Byl bych nerad kdybychom se zbytečně hádali -> někteří ortodoxní příznivci tohoto sportu dostihy uznávají jako samostatný sport stojící mimo jezdectví ** Ono to opravdu (kromě těch koní) není totéž. --MiroslavJosef 2. 9. 2008, 13:21 (UTC)
Ano, někteří ano. Imho jde hlavně o kontext. Nevím na co konkrétně narážíte, či byla poznámka míněna obecně, takže se k tomu můžu jen těžko vyjádřit nějak více.
Jinak když už jsme u toho používání nevhodných termínů, zcela běžně je tu používán termín hokej namísto lední hokej, to mi přijde jako mnohem větší chyba, než k označení dostihů použít termín jezdectví (samozřejmě záleží často na tom kontextu;-) Jedudědek 2. 9. 2008, 14:40 (UTC)

Zredukovat[editovat zdroj]

Domnívám se, že portál zahrnuje tak obrovské množství možných informací, hesel a návazností, že potřebuje buďto denní údržbu (není kdo), nebo radikálně zredukovat(četl jsem pojem zazimovat). Vše, co se týká fotbalu, ledního hokeje, F1 a šachu odtud vymazat, resp.archivovat a nahradit informací (+ odkazy), že existují jejich aktualizované specializované portály. Totéž se týká příslušné návaznosti Wikiprojektů. A na přehledný zredukovaný portál se už časem nějaký údržbář najde, teď je to nereálné.--Zákupák 28. 12. 2008, 07:15 (UTC)

Hlavička[editovat zdroj]

Nebylo by lepší tu hlavičku vycentrovat? --Ria 10. 12. 2009, 17:01 (UTC)

Šablona Utkání a Hokejbox[editovat zdroj]

Probíhá diskuse o podobě šablony {{Utkání}}, případně {{Hokejbox}} či {{Hokejbox2}}, viz Diskuse k šabloně:Utkání. Jan.Kamenicek (diskuse) 8. 5. 2013, 21:16 (UTC)

Správa[editovat zdroj]

Trochu jsem to tady zflikoval. Jelikož nemám čas/chuť se o to tady starat na týdenní bázi, předělal jsem to na bázi měsíční. Jsou funkční texty pro srpen 2015 a jsou již připraveny texty na září 2015. --Vachovec1 (diskuse) 21. 8. 2015, 14:32 (CEST)

Děkuji. Na druhou stranu - na týden jsem to nastavil já, protože jsem se domníval, že týdenní periodicita vůbec nevadí. Články se prostě měnily jednou za týden, díky tomu to bylo pestřejší. Za rok se pak zase vrátily. Jediné, co hrozilo, že když se na to nikdo vůbec nepodívá, za čas (za rok, za dva...) ty výtahy z nich zastarají. Což jsem se snažil, ale nevylučuju, že se to nestalo. Na druhou stranu, s měsíční periodicitou se to nezmění, jen to znamená, že tam ty články/obrázky prostě zůstávají (jednou za rok) nikoli týden, ale měsíc.
K ostatním věcem jsem se prostě nedostal. Jako ke spoustě dalších, tak to na Wikipedii chodí... --Okino (diskuse) 21. 8. 2015, 14:52 (CEST)

Předpokládám, že kolega má v plánu 12krát do roka obměnit (připravit nové) hlavní sekce, jinak by samozřejmě nemělo smysl měnit větší rozmanitost za menší.--Kacir 21. 8. 2015, 15:10 (CEST)

Souhlas. Řada věci byla už hodně zastaralá (třeba Víte, že...). Navíc tento týden odpadl hlavní článek, byl tam jen červený odkaz. Jeden sloupec byl asi 2x tak dlouhý než druhý. Portál vypadal zcela nefunkčně. --Vachovec1 (diskuse) 21. 8. 2015, 15:38 (CEST)
Část Víte, že... byla jednou z těch, ke kterým jsem se moc nedostal (stejně jako k seznamu sportů a očekávaným událostem atd.). Na druhou stranu, proč mi to také tak trvalo - vycházel jsem tam ze zásady, že informace v ní uvedené mají být nezpochybnitelné, nebo ověřené zdrojem. Teď tam máme zajímavé informace, ale třeba ta o červeno-modrých barvách dresů v našem článku zdroj nemá a v anglické Wikipedii jsou uvedené tři konkurenční teorie, proč že to tak mělo být. A jestli je v pořádku Capablanca, který také zdroj nemá...?
Délka sloupců byla taky problém, ale - teď není? Aktuálně třeba u mne pravý sloupec končí v polovině seznamu sportů - a pak následuje vpravo dlouhé bílé místo přes 1,5 sekce vlevo... Ono si musíte uvědomit, že každý počítač má jinak nastavený monitor - a podle toho se pak formátuje délka sloupců.
Možná jste si přitom nevšimli, že došlo i ke změně číslování vybraných článků. Dosavadní funkce CURRENTWEEK totiž má jiný výstup než CURRENTMONTH - týdnová vrací číslo bez úvodní nuly, měsíční s úvodní nulou. Projevuje se to na mnoha místech, mj. na stránkách přípravy obrázků a článků, které jsou nyní nefunkční.
Předem upozorňuji také na to, že výtah z článku Serena Williamsová na září je abnormálně dlouhý, je 2,5krát delší než současný. A protože fotografie Cristiana Ronalda je o kousek nižší než fotografie Bencicové, bude rozdíl délek sloupců ještě větší ve prospěch (nebo vlastně v neprospěch) levého sloupce.
A taky upozorňuji na to, že zkopírování úvodu článku do tohoto náhledu do určité míry porušuje autorská práva, ale to je asi jen drobnost...
No, jestli se o to bude někdo starat pečlivěji než já, tak jen dobře. Jen mírně varuji před nadšením, že se to opravdu podařilo zflikovat. Některé věci jsou lepší, některé jsou nyní bohužel horší. :-) --Okino (diskuse) 21. 8. 2015, 16:11 (CEST)

Aktualizace/obměna jednou za měsíc/týden podruhé[editovat zdroj]

Zdravím. Zrovna o sekci výše jsem řešil, že kdysi jsem měl myšlenku nechat týdenní obměnu s tím, že ale až se těch 52 nebo 53 článků a obrázků naplní, může se to jednou za rok otočit znovu. Místo toho to bylo změněno na měsíční s plánem to aktualizovat.

Teď ale už poněkolikáté (nejméně podruhé) došlo k tomu, že článek není aktualizovaný.

To mne opět přivádí k myšlence, že pravidelná týdenní obměna třeba i zastarávajícího obsahu je lepší než měsíční ne-aktualizace.

Jak to vidíte? Vachovec1, Kacir... --Okino (diskuse) 3. 2. 2016, 00:45 (CET)

Vrátit týdenní obměnu, kde je obsah zajištěný; event. lze aktualizovat za nový. Taky jsem si všiml červených odkazů… nic přínosného v tom nevidím.--Kacir 3. 2. 2016, 01:16 (CET)
Po týdnu bez protestů změněno. Také jsem zkontroloval aspoň některé články a aktualizoval je. Nyní máme tyto rubriky portálu zajištěné do 28. týdne. --Okino (diskuse) 13. 2. 2016, 14:23 (CET)

Odmazání nepoužívaných podstránek[editovat zdroj]

Prošel jsem seznam podstránek a některé tam sotva budeme dál používat. Jde určitě o:

Po zpětné změně na týdenní obměnu se to týká také:

...ale u těch není vyloučeno zapracování (ty, které už zapracované jsou, jsem označil hvězdičkou). Částečně je duplikátem i článek 09, který výrazně rozšiřuje nynější Portál:Sport/VYBRANÝ ČLÁNEK/36.

Stranou zatím nechávám zajímavosti, ty jsem ještě ani nekontroloval.

U prvních tří předpokládám, že bude jasná shoda na smazání, ať tu zbytečně nevisí. U dalších Vás prosím o kontrolu, a pokud se Vám budou zdát zajímavé pro běžný provoz, abyste je využili na vhodném místě. Děkuji. --Okino (diskuse) 13. 2. 2016, 14:35 (CET)

Chybějící články[editovat zdroj]

Ještě mám s dovolením jeden dotaz. Máme na portálu rámeček "Chybějící články". Obměna tam je velmi pomalá, a to i proto, že některá jména tam jsou dost kuriózní (např. krátkodobí držitelé českého či atletického rekordu v atletických disciplínách ve 20. letech 20. století, bůh ví proč zrovna hromada freestyleových lyžařů, pár basketbalistů - a pár lidí, které jsem prostě vůbec nedokázal identifikovat. Kdo je třeba Václav Balšán nebo Jan Bém?).

Prostě je to zvláštní směska, kde jsou jména pro historii sportu docela závažná, i jména zcela okrajová, zatímco některá další závažná jména (nebo termíny) tam chybějí. Jaký je tedy vlastně cíl tohoto rámečku...?

A máte nějaký nápad, jak s ní zacházet? --Okino (diskuse) 13. 2. 2016, 15:00 (CET)

Ještě ping na wikipedisty, kterých se to týká, jelikož seznam rozšiřovali (s uvedením roku, kdy do historie stránky zasáhli):

--Okino (diskuse) 13. 2. 2016, 15:06 (CET)

Určitě by to chtělo aktualizovat a mít tam jen sportovce, kteří zaznamenali významnější úspěch a významné sportovní akce. A k té identifikaci, pomáhá "odkazuje sem" Jan Bém, z čehož se pozná, že jde o tyčkaře 40. let 20. století, viz též [1] a možná, že český medailista z ME v atletice by tam své místo mohl mít. --Jowe (diskuse) 13. 2. 2016, 15:45 (CET)
Dobrý nápad s těmi odkazy. Přidal jsem k mnou zadaným, víceméně jde o různá ocenění, které právě obecně zvyšují významnost různých osobností, některé další už jsou zpracované. Zelenymuzik (diskuse) 4. 3. 2016, 15:10 (CET)

Medaile[editovat zdroj]

Nějaká chyba u změny šablon v medailích, viz článek Robert Šavlakadze. Boti to asi nějak nezvládli. Zelenymuzik (diskuse) 21. 2. 2016, 23:06 (CET)

Upozornil jsem příslušného botovodiče. --Vachovec1 (diskuse) 22. 2. 2016, 00:51 (CET)
OpravenoOpraveno Opraveno. --Dvorapa (diskuse) 22. 2. 2016, 07:03 (CET)

Souhrny medailí[editovat zdroj]

Prosím o radu, jak řadit vhodně medaile zemí, jestli podle počtu a pak podle kovů, nebo prioritně podle kovů a počet jako vedlejší údaj. Viz rozdíl Mistrovství světa ve sportovním lezení 2001 v německé a české verzi článku (česká data převzali, ale řazení mají jinak) - nadpis Medaile podle zemí. Případně další podněty na vzhled a přehlednost stránky do diskuse tam, díky. Zelenymuzik (diskuse) 7. 4. 2016, 11:16 (CEST)

takže podle kovů. Zelenymuzik (diskuse) 20. 9. 2016, 13:37 (CEST)

Články k přesunu[editovat zdroj]

Návrhy: Mezinárodní hokejová federace, UIAA, IAAF, IKAEF; správné užívané názvy jsou uvedené v článcích. Samozřejmě je to k diskusi a pro někoho, kdo v přesunech umí chodit. Myslím, že u většiny federací může být plný název a ze zkratky odkaz, případně rozcestník. Zelenymuzik (diskuse) 8. 4. 2016, 11:52 (CEST)

První dvě hotové, čtvrtá zde nemá český název. Nedaří se mi přejmenovat IAAF. Zelenymuzik (diskuse) 18. 4. 2016, 13:55 (CEST)

Olympiáda[editovat zdroj]

Přátelé, připomínám, že olympiáda začne už za měsíc. Tak by asi bylo dobré, zaměřit se prioritně na pokrytí tohoto tématu, třeba pokud jde o české zastoupení: [2]. Samozřejmě nelze nikoho k ničemu nutit, ale kdyby někdo z nich třeba získal medaili a na wikipedii o něm nebyl článek, nebyla by to pro nás hezká vizitka. Něco samozřejmě napíšu, ale snad chápete, že jeden člověk za tu dobu všechno nestihne.--Hnetubud (diskuse) 3. 7. 2016, 01:16 (CEST)

Barvy sportů[editovat zdroj]

Mohl by někdo pomoci? Jsou nějak dané barvy pro infoboxy či tabulky jednotlivých sportů či disciplíny a podobně? Myslím, že jsem to někde na wikipedii zahlédl, ale u tohoto sportu ne, myslím že ani u FR a IT wikipedie a ty se lezení poměrně věnovali. Spíš ale jak přidám konkrétní barvy pro jednotlivé disciplíny (jde mi o sportovní lezení: obtížnost, rychlost a bouldering např. zde; vzory barev bych rád použil podle oficiálního videokanálu zde - zelená, oranžová, modrá). Čili uměl by někdo najít přibližné kódy těch barev pro vložení do šablony? Zelenymuzik (diskuse) 20. 9. 2016, 00:09 (CEST)