Diskuse k Wikipedii:Konzultace diskusních stránek 2019

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Druhá fáze[editovat zdroj]

@Matěj Suchánek: Bude jde probíhat i druhá fáze? Patriccck (diskuse) 25. 5. 2019, 19:21 (CEST)

Globálně ano, už několik dní probíhá. Tady nevím, zda je o to stále zájem, přeci jen dvě reakce po deadline o žádném velkém nesvědčí. Pokud by byl, bude nutné představit a přeložit navrhovaný směr vývoje a otázky k němu. Jinak taky měli tento týden otevřít i formulář, ale zatím nic. --Matěj Suchánek (diskuse) 25. 5. 2019, 19:45 (CEST)
Zájem docela je, 5 komentářů je docela dost :). --Patriccck (diskuse) 15. 6. 2019, 12:36 (CEST)
@Patriccck: otázky jsem přeložil, fáze 2 tedy probíhá. --Dvorapa (diskuse) 29. 5. 2019, 11:07 (CEST)
@Dvorapa: Bylo by také dobré napsat, kdy končí druhá fáze, aby uživatelé věděli, do kdy mohou psát příspěvky. --Patriccck (diskuse) 15. 6. 2019, 12:36 (CEST)
Končí dnes, takže už je poněkud pozdě. Během dneška to rovnou uzavřu. --Dvorapa (diskuse) 15. 6. 2019, 13:22 (CEST)
Ok, ještě chci napsat já, takže s uzavřením nespěchej. :) --Patriccck (diskuse) 15. 6. 2019, 13:25 (CEST)
Máš ještě čas do večera. --Dvorapa (diskuse) 15. 6. 2019, 13:30 (CEST)
Ok, jdu na to. --Patriccck (diskuse) 15. 6. 2019, 19:46 (CEST)
Hotovo. Patriccck (diskuse) 15. 6. 2019, 21:24 (CEST)

Rychlost uzavření[editovat zdroj]

Trohu mne překvapila rychlost od uzavření. O možnosti vyjádřit se jsem se dozvěděl z banneru, ten se mi ale objevil celkem nedlouho před uzavřením. Proč k tomu došlo?--Juandev (diskuse) 17. 6. 2019, 15:23 (CEST)

Uzavření je určeno stejně pro všechny Wiki. Bannery jsou spravovaný zde a/nebo zde. Mám pro tebe dobrou zprávu, pripravuje se fáze 3, které se můžeš zúčastnit ;). --Patriccck (diskuse) 18. 6. 2019, 06:49 (CEST)
Na české Wikipedii trvala druhá fáze od 29. května do 15. června (začala o několik dní později, viz diskuse výše). Nevím, kdy se začal zobrazovat banner. --Patriccck (diskuse) 18. 6. 2019, 06:52 (CEST)
Banner měl evidentně nějaký problém, protože se začal zobrazovat hned 29. května a o pár dní později se na 14 dní odmlčel a začal se znovu zobrazovat až těsně před koncem. Každopádně termín byl daný nadací. --Dvorapa (diskuse) 18. 6. 2019, 11:42 (CEST)

Ještě více diskusí?[editovat zdroj]

No já nevím, opravdu je tak žádoucí, aby se víc diskutovalo? Když vidím úroveň a hlavně přínosnost stávajících diskusí, tak bych neřekl, že zrovna tuhle aktivitu je potřeba usnadňovat. Aby to nedopadlo jako s panelem Potřebuji pomoc, jehož zavedení mělo hlavně ten výsledek, že každý, kdo je líný přečíst si nápovědu, obtěžuje hned s každou prkotinou celou komunitu.--Hnetubud (diskuse) 16. 8. 2019, 11:11 (CEST)

@Hnetubud:Upřímně řečeno, to je první negativní reakce, kterou o panelu Potřebuji pomoc slyším. Mohl byste to, prosím, rozvést? --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 16. 8. 2019, 12:42 (CEST)
@Hnetubud:Ještě jedna poznámka. Toto je jeden z příběhů, který panel Potřebuji pomoc může vyprávět. Nováček založil článek, bez infoboxu a fotky, zeptá se (skrz panel), jak to udělat, jeden z mentorů mu odpoví, že článek poupravil za něj, pak je článek přesunut na nový název (bez založení přesměrování) a nováček se (opět skrz panel) zeptá, kam se článek poděl. Poté, co dostane nový odkaz, článek znovu edituje. Bez panelu by se dost možná nedozvěděl, co se s článkem stalo, či jak vůbec někomu napsat. Vážně je jediným (hlavním?) výsledkem panelu "že každý, kdo je líný přečíst si nápovědu, obtěžuje hned s každou prkotinou celou komunitu"?
Velmi rád se o tomto problému s Vámi pobavím. Chápu, že tento obrázek mohl být komunikován předtím, pokud máte cokoliv k tématu, jak zlepšit komunikaci, či naše produkty, či máte návrhy, co (ne)dělat, ozvěte se, rád si to vyposlechnu. Jménem Growth týmu, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 16. 8. 2019, 15:19 (CEST)
Já nechci být lacině negativistický, někomu snad ten panel pomáhá, ale nejčastěji bohužel vídám dotazy typu: "Proč nechcete uznat náš firemní web za nezávislý zdroj?", což moc přínosné pro wikipedii není. Vůbec se na diskusní stránky jen málokdy píše to, co na ně patří – asi by se mělo nováčkům dát výrazněji najevo, že pokud najdou v článku překlep, mohou ho celkem snadno sami opravit a nemusejí o něm psát sáhodlouhý sarkastický esej na diskusní stránku. (Ale zas těžko to nováčkům vyčítat, když i mnozí zkušení editoři využívají diskuse k vyřizování osobních účtů, k propagaci zbytečných přejmenovávacích huráakcí nebo k adoraci svých oblíbených diktátorů…)--Hnetubud (diskuse) 28. 8. 2019, 20:27 (CEST)
@Hnetubud:Nevnímám to jako lacině negativistické. Podle statistik, které si vedeme, je nejčastější otázkou "jak přidat fotografii". Otázku "Proč nechcete uznat náš web za nezávislý zdroj" si nějak nevybavuji, ale nevylučuji, že se tam objevila. Uznávám, otázky které se týkají encyklopedické významnosti, které jsou asi nejblíž, jsou poměrně časté. Otázka zní: Proč je koncept encyklopedické významnosti nováčkům nesrozumitelný? Nějak se mi nechce věřit, že na Wikipedii se registrují stovky lidí měsíčně, kteří mají zájem "něco" změnit, a kteří a) chtějí propagovat svou firmu b) nejsou způsobilí k tomu přispívat na Wikipedii. Přijde mi, že alespoň určitá část (v duchu WP:PDV předpokládám, že drtivá většina) z těchto lidí je dobré vůle a nemá zájem Wikipedii (vědomě) poškozovat.
Z problému okolo nováčků se nějakou souhrou okolností stalo něco, čemu věřím, a co se snažím změnit k lepšímu. Pokud podle Vás nejsou tyto změny způsobem, který k tomu pomůže, z nějakého důvodu nejsou, velmi rád si s Vámi sednu nad virtuálním čajem, a můžeme tuto otázku prodebatovat. --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 28. 8. 2019, 22:19 (CEST)
Ale ne, já jsem rozhodně rád, že se problémy nováčků řeší, třeba osobní mentoring vidím jako pozitivní věc (i když se s ním mělo začít tak před deseti lety). Moje poznámka směřovala spíš k diskusním stránkám u článků, které často problémy víc vyvolávají než řeší. Opravdu mám dojem, že se někteří lidi chodí na wikipedii spíš pohádat než cokoli jiného. Konkrétní případ z poslední doby: [1]. To je prostě špatně, aby byli autoři článků takovým způsobem nespravedlivě uráženi, navíc od lidí, kteří k projektu nepřispěli vůbec ničím – a obávám se, aby snazší přístup na diskusní stránky nepřinesl právě záplavu podobných příspěvků.--Hnetubud (diskuse) 31. 8. 2019, 23:40 (CEST)
Předpokládejme dobrou vůli :-). --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 11. 9. 2019, 20:14 (CEST)
Já mám právě občas bohužel pocit, že zatímco u zjevných trollů se donekonečna předpokládá dobrá vůle, hledají se pro ně polehčující okolnosti a dostávají další šance, tak naopak lidé, kteří se projekt snaží zkvalitnit, jsou vystaveni neustálé hyperkritičnosti a hnidopišství, pořád se jenom hledá, co by se jim vytklo a jak by se jim srazil hřebínek.--Hnetubud (diskuse) 13. 9. 2019, 21:06 (CEST)
Mohl byste, prosím, být poněkud konkrétnější? --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 15. 9. 2019, 19:09 (CEST)
Tak třeba jen pár konkrétních příkladů z poslední doby: Diskuse:Kasuár, Diskuse:Země Koruny české za vlády Jagellonců, Diskuse:Viktor Coj, Diskuse: Etnická čistka, Diskuse:Toltékové... Je trochu zvláštní, že když se občas v diskusi objeví pozitivní ohlas, tak je smazán jako "nesouvisející s tvorbou encyklopedie", ale různé nekonstruktivní a sarkastické výkřiky v diskusích zůstávají. Jak se potom mají autoři asi cítit. Samozřejmě, že na české wikipedii je víc chyb, než by bylo zdrávo, ale zesměšňováním a ponižováním autorů tu kvalitu asi nezlepšíme. Hnetubud (diskuse) 17. 9. 2019, 22:59 (CEST)