Diskuse:Sámo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Údajní Sámovi potomci[editovat zdroj]

Tento oddíl by chtělo upravit. Naopak historie ukazuje, že by mohl být vzorem pro literální postavu Přemysla Oráče. Jeho spojení s rodem Mojmírovců je reálné také, jelikož ani stát Velká Morava nemohla vzniknout jen tak zničeho. Potomci Sáma pravděpodobně vedli bývalou Sámovu říši (já bych se přikláněl k pojmu království) po částech a každý po svém a Velká Morava je vyústění jejich následného spojování. --Tatarchan 31. 7. 2008, 08:59 (UTC)

Název říše a panovníka[editovat zdroj]

Předělat by se mněl i název panovníka a říše. I v uvedené Fredegarově kronice se o Sámovi píše jako o králi a jeho království. Možná by se hodilo tyto názvy (i v případě Velké Moravy) začít nazývat i oficiálně, jelikož všichni máme zažité: "první kmenový útvar", "první státní útvar", apod. --Tatarchan 31. 7. 2008, 09:13 (UTC)

Upravil jsem trochu článek a změnil název "říše" na "království". V, podle všeho, jediném dokumentu je jasně řečeno "král", proto tato úprava, podle mně, historicky dlouho špatného výkladu slova. Pokud někdo s tímto nesouhlasí, prosím needitujte ale diskutujte zde. Děkuji --Tatarchan 11. 12. 2008, 13:48 (UTC)
Doložte nezávislými relevantními zdroji. Odkazy, prosím. Děkuji. --Martin Kozák 11. 12. 2008, 15:10 (UTC)
Sousloví "já bych se přikláněl" vypadá jako vlastní výzkum. Je mi jasné,že google není v tomto případě uplně relevantní, ale na sámova říše najde 6 420 odkazů a na sámovo království 3 (jedno z toho je již zmíněná kronika). Takže by to opravdu chtělo doložit nějakým relevantním zdrojem. --Karakal 11. 12. 2008, 15:23 (UTC)

Do Externích odkazů jsem dodal zdroje. Jediným zdrojem o Sámovy je kronika. V ni je psáno o králi a království. Na googlu to vyjíždí více na Sámovou říši, protože takový to je dlouholetý výklad dějin. Skutečností jsou zdroje a ty hovoří o králi. --Tatarchan 11. 12. 2008, 17:15 (UTC)

Nepoužívejte „zdroje“ když šlo o jeden jediný zdroj. Oproti mnoha stům od fundovaných historiků. Myslím, že bude dobré dát zatím na ně. --Martin Kozák 11. 12. 2008, 21:17 (UTC)
Výrazem "zdroje" jsem se unáhlil, beru zpět. Dal jsem jich tam více, jelikož jsem chtěl nastínit překlad (a pochopení daných překladatelů) na výrazem "rex". Celou úpravou chci ukázat, že pouhý překlad "panovník" (ať už malý či velký) je nesprávný. Samotná cizojazyčná wikipedie uvádí tento překlad, kdo byl Sámo, a jeho říše, různě. Některé jako vládce, některé jako král. Pro mou úpravu byla nejdůležitější latinská wikipedie s výkladem slova "rex" (http://la.wiktionary.org/wiki/rex). Zde je uveden význam slova jako "král". Některé výrazy můžou mít v určité historické době různé významy. Slovo "rex" uváděné v dané kronice, která je psána o cca 100 let později, bylo chápáno v této době jako slovo "král" a bylo to chápáno i před Sámem, jelikož se tak nazývali už někteří vládci Římské říše a tudíž neměnilo svůj význam tohoto druhu vladaře. A pokud je vladař králem panuje tedy v království. Faktem zůstává, že tento typ království byl rozhodně jiný než typ v sousední franské říši. Byl to typ kaganátu, tj. kmenového svazu. Tento typ byl ale i za Čingischána, přesto jemu není upíráno na titul krále či vyšší. Samozřejmě tohle už byla doba o 400 let později ale např. v této době byl už význam kaganátu (kmenového svazu) víceméně v zapomnění. --Tatarchan 11. 12. 2008, 22:53 (UTC)
Váš osobní historický názor Vám nikdo neupírá a možná je i správný. Problém je, že projekt který se pokouší tvářit jako encyklopedie nemůže obsahovat čistě osobní názory jednotlivých editorů. --Martin Kozák 13. 12. 2008, 11:56 (UTC)
Vložím zde odpověď z diskuze o Sámově říši, sand uvedené odkazy vysvětlí, že se nejedná o mé vlastní názory:

V takovémto případě bych mohl říci, že wikipedie je pouhé přepisování už daných záznamů. V celém mém "zápalu" jde o jediné a tím je špatný překlad (posouzení významu) slova v daném dokumentu. Jen připomínám, že Sámova říše je "oficiálně" uváděna jako "první státní útvar Slovanů" - což je tedy co? Republika, knížectví, království? Odborníků na Sáma rozhodně není mnoho. Jako zdroj svého názoru uvedu tento odkaz (http://www.moraviamagna.cz/kroniky/k_fredeg.htm) Jsou to stránky, na které přispívá i Vladimír Vavřínek odborník na historii (O Sámově království se zde ale rozepisuje Petr Šimík). Naopak další odborník Dušan Třeštík hovoří proti Sámovu státnímu útvaru (http://www.rozhlas.cz/cro6/stop/_zprava/44643). Takže si vyberte. Dle mého je důležitý původní autor a tím je Fredegar (nebo ten kdo napsal onu kroniku). --Tatarchan 13. 12. 2008, 14:25 (UTC)

freska ze Znojma[editovat zdroj]

smazte prosim nekdo tu fresku ze Znojma, ktera nema se Samem nic spolecneho

Několik poznámek[editovat zdroj]

1) Bylo by dobré zdůraznit, že "Sámo" je zavedená, ale ničím nedoložená česká výslovnost, protože latinský originál soustavně uvádí "Samo". 2) "Takto zní jméno vůbec první historicky známé osobnosti našich národních dějin," je zřejmě jen zbožné přání, protože vůbec nelze říci, že zde v 7. století žili nějací Češi. 3) Existuje i názor, že celá historka o Sámovi je propaganda, zamšřená proti východofranskému králi Dagobertovi. Některé podivnosti, např. jméno vyslance Sicharia, by tomu mohly nasvědčovat. --Dryvalley (diskuse) 27. 6. 2012, 19:00 (UTC)

62.204.237.130[editovat zdroj]

Hlavním cílem kmenového svazu bylo sjednotit Slovany a usnadnit jejich kořistnické výpravy proti sousedům. Čí? Franků a Avarů nebo své nebo v obou případech je následný rozpad svazu úplným nesmyslem. Mohl se rozpadnou jen v případě, že jim o nic nešlo takže zde kořistili Frankové a Avaři nebo jedni dostali za vyučenou a druzí odešli.

S těmi svými upozorněními nejste přihlášen jděte do háje nebo přihlášen jsem coby " Zvažující ", nic jsem neprovedl a ani jste mi neoznámili vyloučení. Těmi opatřeními je znemožňujete psát nepohodlným. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 13:04‎ 62.204.237.130 (diskusebloky) 9. 9. 2015 (CE(S)T)