Discosauriscus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Discosauriscus
Stratigrafický výskyt: Spodní perm

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce rodu Discosauriscus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: obojživelníci (Amphibia)
Podtřída: vráskozubí (Labyrinthodontia)
Řád: Anthracosauria
Čeleď: Discosauriscidae
Rod: Discosauriscus
Kuhn, 1933
druhy
  • Discosauriscus austriacus
  • Discosauriscus potamites
  • Discosauriscus pulcherrimus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Discosauriscus byl drobný permokarbonský obojživelník, jehož nejlepší světové fosílie pocházejí z oblasti Boskovické brázdy na jižní Moravě. Vyskytoval se asi před 300 miliony let na území západní a střední Evropy.

Tento praobojživelník patří do čeledi Discosauriscidae a řádu Anthracosauria (nebo Seymouriamorpha). Dnes rozeznáváme dva druhy tohoto rodu – D. austriacus a D. pulcherrimus. Známe i larvální stádia a neotenické formy tohoto primitivního čtvernožce, stejně jako některá zajímavá fyziologická přizpůsobení (např. předpokládané elektroreceptivní orgány).

V roce 2007 byla publikována studie (J. Pavelka a G. Georgalis) o izolování proteinů a fragmentů DNA z 290 milionů let starého discosauriska z České republiky. Jedná se dosud o nejstarší izolovaný materiál tohoto druhu z fosilního zdroje.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Klembara J. 1997. The cranial anatomiy of the Permian Tetrapod Discosauriscus, Kuhn 1933 from the Boskovice Forrow (Czech Republic)
  • Carroll, R.L. 1988. Vertebrate Paleontology and Evolution, pp 176. WH Freeman and Company, New York ISBN 0-7167-1822-7
  • Informace na webu Tolweb