Dir en grey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Dir en grey je japonská kapela, která vznikla v roce 1997 v Osace ze členů kapely La:sadie´s poté, co odešel Kisaki (basista) kvůli neshodám ohledně jejího hudebního stylu. Zbylí členové - Niikura Kaoru (vedoucí kytarista), Die (akustický kytarista, vlastním jménem Andou Daisuke), Kyo (vokal), který je zodpovědný i za texty písní Dir en grey, vlastním jménem Niimura Tooru), Terachi Shinya (bubeník) přibrali nového basistu jménem Toshiya (Hara Toshimasa).

23. června 2009 měla skupina premiéru i v ČR, konkrétně v pražském paláci Akropolis.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

 • MISSA (červenec 1997)
 • GAUZE (červenec 1999)
 • MACABRE (září 2000)
 • -KAI- [Remix Album] (srpen 2001)
 • Kisou (leden 2002)
 • Six Ugly (červenec 2002)
 • VULGAR (září 2003)
 • Withering to death. (březen 2005)
 • The Marrow of a Bone (únor 2007)
 • Decade 1998-2002 (prosinec 2007)
 • Decade 2003-2007 (prosinec 2007)
 • Uroboros (listopad 2008)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Biografie

1997-1999: Začátek kariéry: Většina členů pocházela z nezávislé kapely La:Sadie´s, která se však rozpadla a dala tak v únoru 1997 zrodu nové kapely Dir en Grey. První EP "Missa" vydali pár měsíců poté. Kytarista Kaoru tvrdí, že jméno vybrali, protože znělo "drsně" a je sestaveno ze slov z více jazyků, takže si k tomu lidi nepřiřadí žádný jiný význam. Poprvé upoutali pozornost v roce 1998, když se stále nezávisle produkovanými písněmi "Jealous" a "-I´ll-" dosáhli 10. příčky v Oricon Charts. Pět po sobě vydaných singlů, složených spoluzakladatelem X Japan Yoshikim, bylo vydaných v první polovině roku 1999 a následovalo první album "Gauze". Jeden z propagačních živých koncertů byl časem vydán na VHS a DVD. 2000-2004: Od Macabre k Vulgar: V roce 2000 byl vokalista Kyo hospitalizován s problémy se sluchem a několik koncertů z tour propagující nové album "Macabre" muselo být odloženo. Lidé se ale odřeklých koncertů dočkali krátce po vydání singlu "Ain´t Afraid to Die" v dubnu 2001. V následujícím roce, spolu s novým albem "Kisou", navštívili Dir en Grey poprvé cizinu, kdy se vydali na tour po Číně, Taiwanu a Jižní Koreji. Zpět v Japonsku již poslední koncerty, které byly součástí "Rettou Gekishin Angya" tour, propagovaly druhé EP "Six Ugly". V létě 2003 vystoupili Dir en Grey v Akasaka Blitz v 1 týdnu na 5 večerních koncertech, každý (kromě prvního) s písněmi z jiného alba. Výběr písní z této akce byl shrnut do alba "Vulgar". DVD titul s názvem "Blitz 5 Days" byl poté vydán speciálně pro členy oficiálního fanklubu, A Knot.

2005-2006: Koncertování mimo Asii: Roku 2005 vystoupili Dir en Grey poprvé v Evropě. Jejich koncerty v Berlíně a Paříži byly vyprodané bez jakékoliv reklamy. Vystupovali také na dvou významných festivalech, Rock am Ring a Rock in Park. Objevili se také na japonské odnoži "Taste of Chaos" tour. V roce 2005 se také objevil první oficiální evropský release, v podobě alba "Withering to Death". Jejich hudba byla předtím v Evropě k dispozici jen přes internet. Album také získalo skupině první umístění v hitparádách mimo Asii, když se s albem umístili na 31. místě ve Finsku a ve stejné zemi také na 15. místě se singlem "Clever Sleazoid". Pár písní bylo také zahrnuto do soundtracku k filmu Death Trance. Na začátku roku 2006 se podívali i do USA. Vystoupili v Austinu, Texasu, New York City a v Los Angeles, Kalifornii. Následoval severoamerický release alba "Whitering to Death". Všechny koncerty byly opět vyprodané v pár dnech. Po dalších koncertech v Německu byl Kyo hospitalizován znovu, tentokrát kvůli problémy s hlasivkami. Přestože 2 japonské koncerty musely být odloženy, kapela se nakonec zúčastnila "Family Values Tour" skupiny Korn. V říjnu byla kapela zpět v Japonsku a vystupovala na Loudpark Festivalu po boku skupin jako Megadeth, Slayer a Children of Bodom. V prosinci dosáhl videoklip písně "Saku" ocenění pořadu Headbanger´s Ball televize MTV2 za video roku. 2007: The Marrow of a Bone: Mezi 1. a 25. únorem jela kapela na první tour po severní Americe, kdy navštívila sedmnáct měst. Sedmé album "The Marrow of a Bone" vydali 7. února j Japonsku a v USA a Evropě v příštích měsících. Roku 2007 vyrazili na Deftones tour po Evropě a USA, které obsahuje i jejich debutové vystoupení v Dánsku, Finsku, Polsku, Švédsku a Velké Británii a navíc vystoupení na evropských festivalech jako Ankkarock, M´era Luna Festival a Wacken Open Air. Krátce poté zahájila kapela japonské tour "Dozing Green". Nejnovější release, který vydají k oslavě svého 10. výročí 19.12.2007, budou 2 "best of" alba s názvy "Decade 1998-2002" a "Decade 2003-2007".