Londonderry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Derry)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Londonderry
Řeka Foyle v noci
Řeka Foyle v noci
Londonderry – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
země Severní IrskoSeverní Irsko Severní Irsko
hrabství Londonderry
Londonderry
Londonderry
Londonderry, Severní Irsko
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 85 016 (2001)
Správa
Oficiální web www.derrystrabane.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Londonderry, též Derry (irsky Doire nebo Doire Cholm Chille) je město v Severním Irsku, nacházející se ve stejnojmenném hrabství. Staré Londonderry leží na západním břehu řeky Foyle, dnešní město leží na obou březích (Cityside na západním a Waterside na východním). Obě části jsou spojeny dvěma mosty. Na jihovýchodě město přechází do venkovských zemědělských oblastí. Podle sčítání obyvatel z roku 2001 ve městě žilo 85 016 obyvatel. (2011) Celá Derry Urban Area (zahrnující Culmore, New Buildings and Strathfoyle) má však 90 663 obyvatel, čímž je druhým největším městem Severního Irska a čtvrtým největším městem v Irsku. Je jedním z mála takto velkých měst v Evropě jež nemá porušen systém hradeb.

Leží blízko hranic s Irskou republikou, je metropolí západního Ulsteru včetně hrabství Donegal a západní části hrabství Londonderry. Součástí města je letiště i přístav.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název města[editovat | editovat zdroj]

Silniční ukazatel se škrtnutým názvem Londonderry

Název „Londonderry“ byl vytvořen v 17. století z popudu anglického krále Jakuba I. přidáním jména Londýna „London“ k původnímu irskému názvu města „Derry“. Spor o název města je od 20. století předmětem konfliktu mezi irskými nacionalisty a unionisty. Zatímco se město oficiálně prezentuje jako Londonderry, Irové běžně používají název Derry a toto jméno se objevuje i v některých oficiálních lokálních názvech, jako například Derry and Strabane District (okres Derry a Strabane).

Krvavá neděle[editovat | editovat zdroj]

V neděli 30. ledna 1972 se město stalo dějištěm události, která vešla ve známost jako Krvavá neděle. Během tohoto masakru příslušníci 1. výsadkového praporu Britské armády zmasakrovali účastníky mírumilovného pochodu. Bylo zabito 14 lidí a dalších 13 bylo zraněno. Tato událost ještě více rozvířila vztahy mezi protestanty a katolíky.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Derry/Londonderry name dispute na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]