David Zeman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
MUDr. Ing. David Zeman, Ph.D.[1]
Rodné jménoDavid Zeman
Narození1971 (51–52 let) nebo 1972 (50–51 let)
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
BydlištěOstrava
Národnostčeská
Alma materUniverzita Karlova (1990–1996)
Univerzita Karlova (1996–2000)
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (2002–2008)
Povolánílékař, neurolog, badatel a biochemik
ZaměstnavateléFakultní nemocnice Ostrava
Ostravská univerzita
RodičeMiloš Zeman a Blanka Zemanová
PříbuzníKateřina Zemanová (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

David Zeman (* 1971) je český lékař, neurolog a biochemik, výzkumu se věnuje ve FN Ostrava a přednáší na Lékařské fakultě Ostravské univerzity v Ostravě.[2] Jeho otcem je Miloš Zeman, bývalý předseda vlády a prezident České republiky.[3]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

David Zeman pochází z prvního manželství Miloše Zemana, s Blankou Zemanovou – rodiče byli spolužáky na střední ekonomické škole v Kolíně, kam spolu chodili do třídy. Matka posléze pracovala jako účetní, otec se stal ekonomem.

Manželství rodičů trvalo v letech 1971–1978. Podle Blanky Zemanové otec svého syna od dětství ignoroval, podle Miloše Zemana naopak matka použila syna při rozvodovém řízení jako zbraň a bránila mu stýkat se s ním; vztah syna s otcem se urovnal až poté, co David Zeman od matky jako dospělý odešel.[3]

David Zeman má polovlastní sestru Kateřinu, která se narodila ve druhém manželství jeho otce (s Ivanou roz. Bednarčíkovou).

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pracuje jako lékař ve Fakultní nemocnici v Ostravě na Neurologické klinice v Centru pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění[4][5] a přednáší na Lékařské fakultě Ostravské univerzity v Ostravě.

Názory a postoje[editovat | editovat zdroj]

Moravskoslezský deník uvedl, že většinu času tráví David Zeman „v relativní izolaci od okolního světa v útrobách laboratoře, kde se i díky nekonfliktnímu a přátelskému prostředí na svém stávajícím působišti cítí šťastný“. Proto také odmítal veřejnou pozornost v souvislosti s otcovou první prezidentskou kandidaturou. Pro Deník prohlásil: „Svého otce si vážím a jeho kandidaturu i ve druhém kole svým hlasem podpořím. Nedomnívám se, že bych byl v tomto svém rozhodnutí příliš ovlivněn příbuzenským vztahem k němu – ostatně se vídáme jen sporadicky.“ Zájem novinářů ho zjevně nikterak netěšil, a proto žádal média, aby respektovala jeho soukromí.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lékařská fakulta OU: David Zeman
  2. a b CHLEBOUNOVÁ, Miroslava. Lékař David Zeman: Otce si vážím, dám mu svůj hlas [online]. Deník.cz, 2013-01-21 [cit. 2013-01-31]. Dostupné online. 
  3. a b POSPÍŠILOVÁ, Eva. Exkluzivní odhalení: Toto je tajemný syn Miloše Zemana! [online]. Blesk.cz, 2012-10-05 [cit. 2013-01-31]. Dostupné online. 
  4. Neurologická klinika – ambulantní část [online]. FN Ostrava. Dostupné online. 
  5. -ADR-. Bulvár šťourá: To je tajemný syn Miloše Zemana [online]. PARLAMENTNÍ LISTY.cz, 2012-10-05. Dostupné online.