David Zeman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MUDr. Ing. David Zeman, Ph.D.[1]
Rodné jméno David Zeman
Narození ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Bydliště Ostrava
Národnost česká
Povolání lékař, pedagog
Zaměstnavatelé Fakultní nemocnice Ostrava
Ostravská univerzita
Rodiče Miloš Zeman
Blanka Zemanová
Příbuzní Kateřina Zemanová (polorodá sestra)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

David Zeman (* 1971) je český lékař, neurolog a biochemik, výzkumu se věnuje ve FN Ostrava a přednáší na Lékařské fakultě Ostravské univerzity v Ostravě.[2] Jeho otcem je Miloš Zeman, bývalý předseda vlády a současný prezident České republiky.[3]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

David Zeman pochází z prvního manželství Miloše Zemana, s Blankou Zemanovou – rodiče byli spolužáky na střední ekonomické škole v Kolíně, kam chodili spolu do třídy. Matka posléze pracovala jako účetní, otec se stal ekonomem.

Manželství rodičů trvalo v letech 1971–1978. Podle Blanky Zemanové otec svého syna od dětství ignoroval, podle Miloše Zemana naopak matka použila syna při rozvodovém řízení jako zbraň a bránila mu stýkat se s ním; vztah syna s otcem se urovnal až poté, co David Zeman od matky jako dospělý odešel.[3]

David Zeman má nevlastní sestru Kateřinu, která se narodila ve druhém manželství jeho otce (s Ivanou roz. Bednarčíkovou).

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pracuje jako lékař ve Fakultní nemocnici v Ostravě na Neurologické klinice v Centru pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění[4][5] a přednáší na Lékařské fakultě Ostravské univerzity v Ostravě.

Názory a postoje[editovat | editovat zdroj]

Moravskoslezský deník uvedl, že většinu času tráví David Zeman „v relativní izolaci od okolního světa v útrobách laboratoře, kde se i díky nekonfliktnímu a přátelskému prostředí na svém stávajícím působišti cítí šťastný“. Proto také odmítal veřejnou pozornost v souvislosti s otcovou první prezidentskou kandidaturou. Pro Deník prohlásil: „Svého otce si vážím a jeho kandidaturu i ve druhém kole svým hlasem podpořím. Nedomnívám se, že bych byl v tomto svém rozhodnutí příliš ovlivněn příbuzenským vztahem k němu – ostatně se vídáme jen sporadicky.“ Zájem novinářů ho zjevně nikterak netěšil, a proto žádal média, aby respektovala jeho soukromí.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lékařská fakulta OU: David Zeman
  2. a b CHLEBOUNOVÁ, Miroslava. Lékař David Zeman: Otce si vážím, dám mu svůj hlas [online]. Deník.cz, 2013-01-21 [cit. 2013-01-31]. Dostupné online. 
  3. a b POSPÍŠILOVÁ, Eva. Exkluzivní odhalení: Toto je tajemný syn Miloše Zemana! [online]. Blesk.cz, 2012-10-05 [cit. 2013-01-31]. Dostupné online. 
  4. Neurologická klinika – ambulantní část [online]. FN Ostrava. Dostupné online. 
  5. -ADR-. Bulvár šťourá: To je tajemný syn Miloše Zemana [online]. PARLAMENTNÍ LISTY.cz, 2012-10-05. Dostupné online.