Darío Castrillón Hoyos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Darío Castrillón Hoyos
Cardenal Darío Castrillon.jpg
Narození 4. července 1929 (88 let)
Medellín
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Darío kardinál Castrillón Hoyos (* 4. července 1929 Medellín) je kolumbijský římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Kněžské svěcení přijal 16. října 1952. Poté pokračoval ve studiích v Římě a Lovani (studoval kanonické právo a sociologii). Po návratu do vlasti působil jako kněz v diecézi Santa Rosa de Osos, katecheta a generální sekretář Kolumbijské biskupské konference.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

V červnu 1971 byl jmenován biskupem koadjutorem diecéze Pereira, biskupské svěcení přijal 18. července téhož roku. Ordinářem diecéze Pereira se stal 1. července 1976. V letech 1983 až 1987 byl generálním sekretářem a v letech 1987 až 1991 předsedou CELAM. V prosinci 1992 ho papež Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem arcidiecéze Bucaramanga. Od června 1996 přešel do práce v římské kurii. Stal se proprefektem Kongregace pro klérus a rezignoval proto na vedení arcidiecéze Bucaramanga.

Escudo Dario Castrillon Hoyos.svg

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Při konzistoři 21. února byl jmenován kardinálem. Po kardinálské nominaci se stal plnoprávným prefektem kongregace a v dubnu 2000 byl navíc jmenován předsedou Papežské komise "Ecclesia Dei". Při konkláve v roce 2005 byl zmiňován mezi papabile – možnými kandidáty na papeže.

V souvislosti s dovršením kanonického věku 75 let přijal papež Benedikt XVI. jeho rezignaci na funkci prefekta Kongregace pro klérus (novým prefektem se stal brazilský kardinál Cláudio Hummes).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Darío Castrillón Hoyos na polské Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kardinál-protojáhen
Předchůdce:
Jorge Medina Estévez
2007-2008
Darío Castrillón Hoyos
Nástupce:
Agostino Cacciavillan