Jorge Medina Estévez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jorge Medina Estévez
Jorge Arturo Medina Estévez.jpg
Narození 23. prosince 1926 (91 let)
Santiago de Chile
Alma mater Pontifikální katolická univerzita v Chile
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jorge Arturo Augustin kardinál Medina Estévez (* 23. prosince 1926 Santiago de Chile) je chilský římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Život[editovat | editovat zdroj]

Coat of arms of Jorge Medina Estevez.svg

Kněžské svěcení přijal 12. června 1954. Studoval na Katolické univerzitě v Santiago de Chile, získal doktoráty z teologie a kanonického práva. V arcidiecézi Santiago de Chile plnil řadu funkcí - byl soudcem arcidiecézního tribunálu, kanovníkem katedrální kapituly, jako konzultant spolupracoval s vatikánskými institucemi.

V prosinci 1984 byl jmenován pomocným biskupem diecéze Rancagua, biskupské svěcení mu udělil papež Jan Pavel II. 6. ledna 1985. V listopadu 1987 se stal sídelním biskupem diecéze Rancagua, od dubna 1993 byl ordinářem diecéze Valparaiso. O tři roky později rezignoval na vedení diecéze a přešel pracovat do římské kurie. Byl jmenován osobním arcibiskupem a pro-prefektem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti.

Při konzistoři 21. února 1998 ho Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Současně s tímto jmenováním se stal plnoprávným prefektem zmíněné kongregace. Po dovršení kanonického věku na tuto funkci rezignoval v říjnu 2002. Od února 2005 do února 2007 vykonával funkci kardinála-protojáhna. Z tohoto titulu v dubnu 2005 oznámil světu zvolení nového papeže Benedikta XVI..

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]


Kardinál-protojáhen
Předchůdce:
Luigi Poggi
2005 - 2007
Jorge Medina Estévez
Nástupce:
Darío Castrillón Hoyos