Jorge Medina Estévez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jorge Arturo Augustin kardinál Medina Estévez
Coat of arms of Jorge Medina Estevez.svg

Jorge Arturo Augustin kardinál Medina Estévez (23. prosince 1926 Santiago de Chile) je chilský římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Kněžské svěcení přijal 12. června 1954. Studoval na Katolické univerzitě v Santiago de Chile, získal doktoráty z teologie a kanonického práva. V arcidiecézi Santiago de Chile plnil řadu funkcí - byl soudcem arcidiecézního tribunálu, kanovníkem katedrální kapituly, jako konzultant spolupracoval s vatikánskými institucemi.

V prosinci 1984 byl jmenován pomocným biskupem diecéze Rancagua, biskupské svěcení mu udělil papež Jan Pavel II. 6. ledna 1985. V listopadu 1987 se stal sídelním biskupem diecéze Rancagua, od dubna 1993 byl ordinářem diecéze Valparaiso. O tři roky později rezignoval na vedení diecéze a přešel pracovat do římské kurie. Byl jmenován osobním arcibiskupem a pro-prefektem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti.

Při konzistoři 21. února 1998 ho Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Současně s tímto jmenováním se stal plnoprávným prefektem zmíněné kongregace. Po dovršení kanonického věku na tuto funkci rezignoval v říjnu 2002. Od února 2005 do února 2007 vykonával funkci kardinála-protojáhna. Z tohoto titulu v dubnu 2005 oznámil světu zvolení nového papeže Benedikta XVI..

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]


Kardinál-protojáhen
Předchůdce:
Luigi Poggi
2005 - 2007
Jorge Medina Estévez
Nástupce:
Darío Castrillón Hoyos