DR-CAFTA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státy, které schválily začlenění do DR-CAFTA

Dominican Republic–Central America Free Trade Agreement (DR-CAFTA; do ledna 2004 Central America Free Trade Agreement, CAFTA, angl. Dominikánskostředoamerická smlouva o volném obchodu) je obchodní dohoda (právně vzato pakt podle mezinárodního práva, nikoli práva Spojených států amerických), původně ve formě smlouvy mezi USA a středoamerickými státy Kostarika, Salvador, Guatemala, Honduras a Nikaragua. Původní běžně užívaná zkratka pro tuto dohodu, CAFTA, se změnil v lednu 2004, když do ní vstoupila Dominikánská republika, na DR-CAFTA.

Původní vztah mezi státy Střední Ameriky a Spojenými státy byl rozšířen o Kanadu a Mexiko a v současné době DR-CAFTA představuje soubor vzájemných bilaterálních obchodních vztahů tří největších severoamerických států s výše jmenovanými státy Střední Ameriky.

Účelem této dohody bylo vytvoření zóny volného obchodu podobné NAFTA, která v současné době zahrnuje USA, Kanadu a Mexiko. DR-CAFTA měla též znamenat odrazový můstek pro FTAA (Free Trade Area of the Americas - volná obchodní zóna (obou) Amerik), která by do volné obchodní zóny zahrnula i státy Jižní Ameriky. Pokud by byla zmíněnými státy přijata, okamžitě zmizí 80 % z exportních cel USA a zbytek by postupně ubýval v průběhu následující dekády. Projekt FTAA již však není nadále rozvíjen.

I s Dominikánskou republikou se DR-CAFTA stala pro USA šestnáctým největším ekonomickým partnerem, s celkovým objemem obchodu 53 miliard dolarů ročně.[1] DR-CAFTA je považována za nezbytný krok před stavbou ambiciózního plánu Puebla Panama Interamerické rozvojové banky, jehož součástí je např. i stavba dálnice spojující Ciudad de Panamá, Ciudad de México a Spojené státy.

DR-CAFTA obecně redukuje cla, jež jsou formou daně, nicméně každá země si může určit takovou míru zdanění, jakou uzná za vhodnou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CAFTA-DR (Dominican Republic-Central America FTA) [online]. Office of the United States Trade Representative [cit. 2017-03-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku DR-CAFTA na anglické Wikipedii.