Dělová šalupa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dělová šalupa USS Constellation – jediná dodnes zachovaná americká loď z období války Severu proti Jihu je dnes zakotvena jako muzeum v Baltimore

Dělová šalupa (anglicky: sloop-of-war) byla v období 17. století a počátku 18. století typ malé plachetní válečné lodi. Tento typ lodi měl jednu dělovou palubu, na které bylo umístěno až osmnáct děl.

Lodní výstroj[editovat | editovat zdroj]

Dělová šalupa je zcela odlišná od osobní nebo obchodní šalupy, což byl obecný termín pro jednostěžňové plavidla, z nichž některá v 18. století sloužila v Royal Navy a částečně také va Velkých jezerech Severní Ameriky.

V první polovině 18. století byla většina námořních šalup dvoustěžňová. K nim patřily lodě typu ketch nebo snow. Ketch měl hlavní a zadní stěžeň, ale nikoliv přední stěžeň, zatímco snow měl přední a hlavní stěžeň, ale neměl zadní stěžeň.

První třístěžňové šalupy se objevily během čtyřicátých let 18. století a od poloviny padesátých let 18. století měla většina nově postavených šalup tři stěžně.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Dělová šalupa byla menší než fregata. Obecně byla pod velením námořního důstojníka ve funkci Master and Commander, nikoliv kapitána. Až do roku 1794 měli funkci Master and Commander důstojníci v hodnosti poručík. Roku 1794 byla vytvořena nová důstojnická hodnost: Commander. Dělová šalupa byla ekvivalentní menší korvetě francouzského vojenského námořnictva (ačkoliv tento francouzský termín zahrnoval lodě vyzbrojené až 24 děly).

Pamětihodné dělové šalupy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sloop-of-war na anglické Wikipedii.